Bazy USA "potęgują zagrożenie Polski". Przypominamy skandaliczne słowa doradcy Hołowni

"Utworzenie stałej bazy USA w Polsce [...] potęguje zagrożenie naszego bezpieczeństwa" - napisał przed czterema laty na Twitterze były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Mirosław Różański, komentując plany stworzenia w Polsce stałych sił baz wojsk USA. Wtedy toczyła się w Polsce dyskusja wokół tzw. Fort Trump, którego utworzenie krytykowała także Moskwa.

2022-06-30, 10:39

Bazy USA "potęgują zagrożenie Polski". Przypominamy skandaliczne słowa doradcy Hołowni

Utworzenie w Polsce stałych baz wojsk amerykańskich było jednym z celów działania obecnej ekipy rządzącej. Już w 2018 roku mówiło się o tzw. Fort Trump, o utworzenie którego zabiegali zarówno minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, jak i prezydent Andrzej Duda.

- Prezydent Andrzej Duda lobbował za nim w Białym Domu, a przed nami przekonywanie Kongresu. Waga tej decyzji jest tak wielka, że wymaga ona spokojnych negocjacji - mówił w 2018 roku w rozmowie z "Do rzeczy"ówczesny szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski.   - Zależy nam na tym, żeby wojsko amerykańskie w Polsce stacjonowało, żeby zapewnić w ten sposób bezpieczeństwo Polsce, ale także całej wschodniej flance NATO - mówił zaś 2018 roku szef MON Mariusz Błaszczak.

- Chodzi o to, żeby obecność wojsk amerykańskich w Polsce została zagwarantowana w sposób formalno-dyplomatyczny - przekonywał z kolei w 2019 w Polskim Radiu były szef MON Antoni Macierewicz.

Poparcie ekspertów, ostrzeżenia Rosji

Pomysł utworzenia w Polsce stałych NATO popierał w 2018 roku były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. - Jestem jasno za stałą obecnością wojsk NATO w Polsce. Równocześnie uważam, że powinno to być oparte na jedności w NATO - mówił Polskiemu Radiu.

REKLAMA

Za rządów poprzedniego prezydenta USA, Donalda Trumpa, pojawiła się groźba wycofania znacznej części wojsk amerykańskich stacjonujących w Niemczech. Jego następca Joe Biden wycofał się z tego zamiaru wkrótce po objęciu urzędu (PAP) Za rządów poprzedniego prezydenta USA, Donalda Trumpa, pojawiła się groźba wycofania znacznej części wojsk amerykańskich stacjonujących w Niemczech. Jego następca Joe Biden wycofał się z tego zamiaru wkrótce po objęciu urzędu (PAP)

Przeciwko takim instalacjom była zaś Rosja. Dziennik "Izwiestija" cytowała Władimira Szamanowa, ówczesnego szefa komisji obrony Dumy Państwowej, który stwierdził, że "właśnie takimi działaniami" Polska naraża swoje terytorium na prawdopodobną odpowiedź Rosji, a cel, jakim byłaby baza USA, "będzie w sposób jednoznaczny zaplanowany do porażenia ogniowego".

Były dowódca WP w sukurs Moskwie

Plany utworzenia w Polsce stałej bazy NATO krytykował w 2018 roku także były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. Mirosław Różański. "Utworzenie stałej bazy USA w Polsce przywołując porozumienia NATO-Rosja z Paryża (1997) w aspekcie przełamania jego zapisów, w moim przekonaniu »zwolni« Rosję z przestrzegania przedmiotowego dokumentu, a to już potęguje zagrożenie naszego bezpieczeństwa" - pisał w 2018 roku na Twitterze.

Eksperci grzmią: to szokujące

Ówczesny wpis Mirosława Różańskiego wywołał falę krytyky w mediach społecznościowych. "Szokujący wpis byłego wysokiego rangą żołnierza WP! Bogu dzięki że poza wojskiem!" - napisał wówczas Sławomir Cenckiewicz.

"Szokujące, że takie myślenie reprezentują ci, którzy nie tak dawno trzymali wojskowy ster WP" - sekundował gen. Leon Komornicki.

REKLAMA

"Rzecznik Kremla snuł taką samą narrację jak Pan" - przypominał z kolei publicysta, dziś redaktor naczelny "Głosu Wielkopolski", Wojciech Wybranowski.

Internauci komentowali też, że przywołane porozumienie 1997 roku zostało jednostronnie wypowiedziane przez Moskwę w momencie ataku na Gruzję.


Stałe dowództwo w Polsce

W środę, podczas pierwszego dnia madryckiego szczytu NATO przedmiotem dyskusji było m.in. wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Prezydent USA Joe Biden zapowiedział m.in. utworzenie w Polsce stałego dowództwa V korpusu armii Stanów Zjednoczonych.

Posłuchaj

NATO wyśle kolejne wojska na wschodnią flankę w Europie. Sojusz drastycznie zwiększy też swoje siły szybkiego reagowania. Takie decyzje podjęli przywódcy krajów NATO na trwającym właśnie szczycie w stolicy Hiszpanii. O największych od czasów Zimnej Wojny zmianach w obronności Sojuszu z Madrytu - Wojciech Cegielski (IAR) 0:43
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

"Jako szef RE był bierny wobec Ukrainy". Wiceszef MON o słowach Tuska ws. szczytu NATO - zobacz nagranie video z rozmowy w Polskim Radiu 24

PolskieRadio24.pl, IAR, PAP, Twitter/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej