more_horiz
Wiadomości

Doradca szefa ukraińskiego MSW wskazuje kluczowy cel Rosji. "Nie jest nim Donbas"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 21:50
- Kluczowym celem Rosji w wojnie na Ukrainie nie jest zajęcie Donbasu, tylko opanowanie Odessy i bycie dominującą siłą na Morzu Czarnym - oświadczył doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.
Na niedatowanym zdjęciu: rosyjskie okręty wojskowe w okolicy ukraińskiego Krymu
Na niedatowanym zdjęciu: rosyjskie okręty wojskowe w okolicy ukraińskiego KrymuFoto: Shutterstock.com

- Według stanu na dziś ich plan minimum to po prostu zajęcie tego terytorium (tj. Donbasu), a jak to się uda, rozwijanie natarcia na Mikołajów i dalej na Odessę. Bo kluczowym celem tej wojny nie jest w istocie Donbas, tylko Odessa i pełna kontrola nad Morzem Czarnym - oznajmił Denysenko.

Wyraził przekonanie, że realizacja tego planu jest ważna dla Kremla m.in. dlatego, że jeśli Rosjanom uda się zająć Odessę, będzie to powrót do sytuacji z początku XX wieku, kiedy ZSRR panował nad większą częścią Morza Czarnego i był siłą dominującą na tym akwenie. - Ich doktryna ma już więc sto lat - ocenił Denysenko.

Cele Rosji

Jak zaznaczył, na razie siłom rosyjskim nie udaje się osiągnąć tego celu.

- Sytuacja jest taka, że częściowo odcięliśmy system dostaw między ugrupowaniami armii rosyjskiej na południu Ukrainy. Póki co, niczego nie są w stanie specjalnie zdziałać na tym kierunku. Okopują się i szykują do aneksji tego terytorium - oznajmił.

***

Więcej informacji:

Zobacz także: wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w "Sygnałach dnia"


IAR/PAP/in./

Zobacz także

Zobacz także