more_horiz
Wiadomości

Ukraiński sztab potwierdza odwrót z Lisiczańska. "Wrócimy i z pewnością zwyciężymy" [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2022 23:00
Po ciężkich walkach o Lisiczańsk Siły Zbrojne Ukrainy zostały zmuszone do wycofania się z zajmowanych pozycji - przekazał Sztab Generalny ukraińskiej armii. Podkreślono, że "w warunkach wielokrotnej przewagi rosyjskich wojsk okupacyjnych pod względem artylerii, lotnictwa, wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, amunicji i żołnierzy, kontynuowanie obrony miasta doprowadziłoby do fatalnych następstw". Na bieżąco śledzimy aktualną sytuację na Ukrainie.
Jak zapowiedział Sztab Generalny ukraińskiej armii: Wrócimy i z pewnością zwyciężymy
Jak zapowiedział Sztab Generalny ukraińskiej armii: "Wrócimy i z pewnością zwyciężymy!"Foto: FB/Генеральний штаб ЗСУ

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

23:56

Wołodymyr Zełenski powiedział, że broń przekazana armii jego państwa przez partnerów pomaga żołnierzom niszczyć potencjał okupantów.

Ukraiński prezydent podkreślił również w wieczornej aktualizacji, że głównym zadaniem jego państwa jest dołożenie wszelkich starań, aby żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych mieli wszystko, co niezbędne do obrony kraju, w tym najnowocześniejszą broń.

Przypomniał także o dzisiejszym zbombardowaniu przez Rosjan systemem artylerii "Smiercz" Słowiańska, Kramatorska i Charkowa. Dodał, że jedną z sześciu ofiar nalotów okupantów była niespełna dziesięcioletnia dziewczynka.

23:50

"Rosyjscy terroryści ostrzelali Słowiańsk i Kramatorsk. Amunicja kasetowa zabiła sześciu cywilów i zraniła kolejnych 15. Rosja to państwo zabójców" - zwrócono uwagę na Twitterze Ministerstwa Obrony Ukrainy.

23:43

Jak przekazał portal Meduza, "Białorusini wysadzają tory w celu uniemożliwienia Rosji transportu sprzętu do Ukrainy".

Portal wskazał, że "grozi za to kara śmierci". Wszystko w związku z ustawą, która przewiduje karę śmierci za próbę zamachu terrorystycznego podpisaną przez prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę. Zgodnie z art. 289, który mówi o "akcie terroryzmu", zatrzymani pod zarzutem sabotażu na kolei trafiają pod sąd.

23:31

Szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko opublikował nagranie przedstawiające zniszczony przez siły rosyjskie Słowiańsk.

23:28

Ukraińskie władze wojskowe zaznaczyły, że obecnie na granicach Białorusi z Ukrainą nie widać oznak formowania zgrupowań ofensywnych i nie ma bezpośredniego zagrożenia atakiem z tego kierunku.

Niemniej jednak, jak oceniają, ryzyko wkroczenia armii białoruskiej na terytorium Ukrainy stale się utrzymuje. Wojskowi mówią również o możliwych prowokacjach z terytorium sąsiada.

23:22

Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu podkreślił też, że rosyjscy dowódcy powinni "naprawdę ocenić, co osiągnęli od początku wojny i ile za to zapłacili". 

Ukraiński prezydent powiedział też, że rosyjska gospodarka znalazła się w największym kryzysie od 50 lat.

- Świat odmawia kontaktów z Rosją. Słowa "upadek", "deficyt" i "ubóstwo" będą charakteryzować rosyjskie życie tak długo, jak długo to państwo zamierza być państwem terrorystycznym. Rosja straciła ponad 35 tysięcy żołnierzy, a to wciąż ostrożne szacunki. Po co to wszystko? By zadowolić szalonych propagandystów, którzy gdzieś w telewizji pokazują na ruinach rosyjską lub radziecką flagę. Po prostu nie ma innej odpowiedzi - mówił Zełenski.

23:10

Ukraina niczego nie oddaje; nasi żołnierze wycofali się z niektórych miejsc, w których wróg ma przewagę, ale wrócimy tam, dotyczy to również Lisiczańska - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu wygłoszonym w niedzielę wieczorem.

23:01

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem i podziękował mu za przyznanie nowego pakietu wsparcia dla ukraińskich olimpijczyków.

22:31

To, co robi Alaksander Łukaszenka, jest niebezpieczne, przede wszystkim dla Białorusi - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, reagując na słowa Łukaszenki, który oświadczył, że "Białoruś była i będzie z Rosją", a rolę Białorusi "w operacji specjalnej określił jeszcze jej pierwszego dnia".

22:21

Zatrzymany przez rosyjskie służby specjalne FSB fizyk Dmitrij Kołkier zmarł w areszcie śledczym w Moskwie - podało BBC.

30 czerwca sąd w syberyjskim Nowosybirsku wydał decyzję o zatrzymaniu 54-letniego Dmitrija Kołkiera pod zarzutem zdrady stanu. Funkcjonariusze FSB zatrzymali go w szpitalu, gdzie był leczony na raka trzustki i przewieźli do Moskwy. Na czym polegało rzekome przestępstwo naukowca FSB nie poinformowało.

Przed wyjazdem do Moskwy śledczy pozwolił Kołkieru na kilkuminutową rozmowę telefoniczną w celu pożegnania z rodziną. Profesor Dmitrij Kołkier był specjalistą kwantowych optycznych technologii.

22:08

Nie pamiętam chwili wybuchu, znaleziono mnie pod gruzami, myślałam, że to sen - opowiedziała Ołena Bezus, która w dniu rosyjskiego ataku na centrum handlowe w ukraińskim Krzemieńczuku pracowała w tamtejszej kawiarni i została ranna.

21:36

"Dzisiaj jest Dzień Ukraińskiej Marynarki Wojennej. Każdego dnia ciężko pracują, aby cała rosyjska flota czarnomorska stała się flotą podwodną. Jest to niezbędne dla światowego bezpieczeństwa, w tym dla bezpieczeństwa żywnościowego - napisał na Twitterze Ołeksij Reznikow.

Minister obrony narodowej Ukrainy wyraził również uznanie dla dzielnych mężczyzn i kobiet służących w Ukraińskiej Marynarce Wojennej. 

21:14

W Moskwie wybuchł potężny pożar na 55. piętrze jednego z blisko 300-metrowych wieżowców Capital Towers.

21:12

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau udaje się dziś (04.07) do Birmingham, gdzie weźmie udział w 29. dorocznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

Szef polskiej dyplomacji w tym roku pełni funkcję Przewodniczącego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. 29. sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE rozpoczęła się w sobotę i potrwa do środy.

Ministerstwo spraw zagranicznych przekazało w komunikacie, że szef resortu otworzy sesję Komitetu do spraw Politycznych i Bezpieczeństwa, która będzie poświęcona agresji Rosji na Ukrainę i kryzysowi humanitarnemu.

21:04

Jak podała agencja Bloomberga, "Unia Europejska planuje przeznaczyć ponad 500 miliardów euro na odbudowę Ukrainy po zakończeniu wojny". Plan odbudowy kraju zostanie przedstawiony na konferencji w szwajcarskim Lugano, która odbędzie się w dniach 4-5 lipca.

20:53

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że obrońcy Lisiczańska wycofali się z zajmowanych pozycji. Prezydent Wołodymyr Zełenski zaprzeczył natomiast, jakoby Rosjanie w pełni kontrolowali miasto. Dodał, że na przedmieściach wciąż toczą się walki.

20:41
20:38

Jak podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński "Ukrainie potrzebne jest poważne wsparcie w artylerii i w środkach rozpoznania". Jego zdaniem, jest to jeden z warunków zwycięstwa Ukrainy w wojnie z Rosją.

20:34

Most kolejowy pomiędzy okupowanymi Melitopolem i Tokmakiem w ukraińskim obwodzie zaporoskim został wysadzony przez nieznanych sprawców - poinformował portal Sił Operacji Specjalnych ukraińskiej armii. Dodano, że przez most Rosjanie przewozili broń na front. Do wybuchu miało dojść w miejscowości Lubymiwka.

20:26

"Partyzanci w Melitopolu zwrócili się do osób współpracujących z Rosjanami" - podała Nexta.

20:18

Tak wyglądają ulice Siewierodoniecka po przybyciu najeźdźcy. 

20:06

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał również, że "na północ od Słowiańska, w obwodzie donieckim, wojska ukraińskie miały odeprzeć rosyjski szturm okolicach Dołyny".

19:51

Wojska rosyjskie zajęły po udanym szturmie miejscowość Zołotariwka pod Lisiczańskiem w obwodzie ługańskim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W oddzielnym komunikacie sztab potwierdził wycofanie się sił ukraińskich z Lisiczańska w celu uniknięcia strat.

19:35

Stany Zjednoczone nie będą wywierać nacisku na Ukrainę, aby podjęła negocjacje pokojowe z Rosją - zapewnił Biały Dom. Koordynator komunikacji strategicznej przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby powiedział, że decyzje w tej sprawie należą do władz Ukrainy.

Posłuchaj
00:40 11823490_1.mp3 Z Waszyngtonu korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski (IAR) 
19:27

Rosyjski wóz bojowy BMP-3 zdobyty przez wojska ukraińskie.

19:20
19:05

"Po ciężkich walkach o Lisiczańsk w obwodzie ługańskim Siły Zbrojne Ukrainy były zmuszone wycofać się z zajmowanych pozycji" - podał Sztab Generalny ukraińskiej armii w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

"Decyzja o wycofaniu się została podjęta w celu zachowania życia ukraińskich obrońców" - zaznaczono w komunikacie. Podkreślono, że "w warunkach wielokrotnej przewagi rosyjskich wojsk okupacyjnych pod względem artylerii, lotnictwa, wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, amunicji i żołnierzy, kontynuowanie obrony miasta doprowadziłoby do fatalnych następstw".

"Kontynuujemy walkę. Niestety, by osiągnąć powodzenie, nie wystarczą żelazna wola i patriotyzm. Konieczne są środki materiałowo-techniczne" - dodano. Wpis zakończono słowami: "Wrócimy i z pewnością zwyciężymy!".

18:56

Australia przekaże Ukrainie dodatkową pomoc wojskowo-techniczną o wartości 100 mln dol., w tym kolejne pojazdy opancerzone - poinformował w Kijowie australijski premier Anthony Albanese po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

18:47

Wyrzutnie rakietowe HIMARS na Ukrainie.

18:40

Nie można powiedzieć, że Lisiczańsk, w obwodzie ługańskim, jest pod kontrolą rosyjskiej armii - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zaznaczył, że pod miastem toczą się intensywne walki, a sytuację ocenił jako trudną.

Ukraińskie władze również nie potwierdzają podawanych przez stronę rosyjską informacji o tym, że wojska rosyjskie przejęły pełną kontrolę nad Lisiczańskiem.

Według amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) siły ukraińskie prawdopodobnie wycofały się z Lisiczańska, w wyniku czego miasto zajęły w sobotę rosyjskie wojska.

18:20

Ukraińska armia uderzyła w rosyjską wojskową bazę logistyczną w okupowanym Melitopolu. Przebywający na terenach kontrolowanych przez Ukrainę mer tego miasta Iwan Fedorow powiedział, że dokonano ponad 30 ataków. W wyniku ataku osoby cywilne nie ucierpiały.

Posłuchaj
00:25 11823278_1.mp3 Fedorow: aby wykorzystać ludność cywilną jako żywą tarczę Raszyści umieścili w Melitopolu cztery bazy wojskowe. Ukraińskie siły zbrojne uniemożliwiły dziś funkcjonowanie jednej z tych baz. O trzeciej nad ranem i o piątej rano oddano ponad trzydzieści uderzeń w jednostkę wojskową (IAR)
18:15

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę na konieczność umacniania polskiego patriotyzmu w dobie niepewnej sytuacji na świecie. Na spotkaniu z mieszkańcami Kielc lider PiS mówił, że silna armia to nie wszystko - aby obronić się przed ewentualnym agresorem, potrzebna jest też patriotyczna postawa społeczeństwa.

Posłuchaj
00:21 11823364_1.mp3 Prezes PiS Jarosław Kaczyński: musimy umacniać polski patriotyzm (IAR) 

Czytaj również:

18:08

Słowacja może zaopatrzyć Ukrainę w myśliwce MiG-29 i czołgi - zapowiedział premier Słowacji Eduard Heger.

17:59

Kierujący resortem gospodarki wicekanclerz Niemiec Robert Habeck informował w kwietniu, że Niemcy sprowadzają z Rosji tylko 12 proc. importowanej przez siebie ropy naftowej"W rzeczywistości ten wskaźnik wynosił ostatnio prawie 28 proc., a to »ogromna rozbieżność«" - zwrócono uwagę na łamach portalu dziennika "Die Welt".

17:50

Oczekujemy natychmiastowych działań: utworzenia korytarzy transportowych i wprowadzenie kaucji na przewóz zboża z Ukrainy - mówił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Ocenił, że te rozwiązania zapobiegną nierównej konkurencji na polskim rynku.

17:32

Od początku wojny co najmniej 800 tysięcy Ukraińców straciło swoje domy, a ponad 15 milionów metrów kwadratowych mieszkań zostało zniszczonych - wskazała poseł Ołena Szulak.

17:21

Takie wypowiedzi, jak ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrija Melnyka, służą Kremlowi, a nie wolnemu światu - podkreślił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Jak zaznaczył, ważne, że słowa ambasadora zostały potępione przez ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kułebę.

Czytaj więcej:

17:17
Posłuchaj
00:57 11823203_1.mp3 Papież ponownie zaapelował o pokój na Ukrainie. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR) 
17:10

Ukraińska dziennikarka pokazała wideo ze Słowiańska. Według jej relacji, właśnie teraz strażacy pracują na jednym z lokalnych rynków, który jest w ogniu w wyniku ostrzału. Wcześniej lokalne media oraz władze informowały o ciężkim ostrzale Słowiańska.

17:01

Znajdujący się na wschodzie Ukrainy Słowiańsk został ostrzelany z wyrzutni wieloprowadnicowych. Celem ataku było kilka dzielnic. Mer miasta Vadim Lyakh poinformował, że ostrzał spowodował 15 pożarów.

Posłuchaj
00:07 11823327_1.mp3 Vadim Lyakh: to najbardziej intensywny ostrzał Słowiańska w ostatnim czasie. Na skutek ataku wybuchło 15 pożarów. Jest też wiele ofiar i rannych (IAR) 
16:51

Ambasada USA w Moskwie usunęła ze strony internetowej swój adres po tym, gdy władze miejskie nazwały teren wokół misji placem imienia Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), czyli samozwańczej republiki na Ukrainie.

16:35

Prawie 170 Rosjan - dyplomatów, pracowników rosyjskich przedstawicielstw i członków ich rodzin opuściło w niedzielę Bułgarię po decyzji władz o wydaleniu ich z kraju.

Władze rosyjskie wysłały do Sofii dwa samoloty, które zabrały pracowników ambasady i konsulatów oraz ich rodziny na moskiewskie lotnisko Wnukowo.

16:33

"Dziękuję prezydentowi USA i sekretarzowi obrony za kolejny istotny krok poparcia dla Ukrainy - decyzję o przekazaniu naszej armii systemów NASAMS" - napisał na Twitterze ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

16:07

Ambasador Ukrainy w Turcji, Wasyl Bodnar, przekazał, że tureccy celnicy zatrzymali rosyjski statek towarowy przewożący zrabowane z Ukrainy zboże - doniosła agencja Reutersa. 

16:06

Według wstępnych danych sześć osób zginęło, a 15 zostało rannych w niedzielę w rosyjskim ostrzale Słowiańska w ukraińskim obwodzie donieckim - przekazała rzeczniczka władz regionalnych Tetiana Ihnatczenko, cytowana przez agencję Ukrinform.

14:43

W ostatnich ostrzałach na Ukrainie armia Rosji stosuje pociski Ch-22 (Raduga), które zachowują precyzję przy uderzeniach na odległość do 200 km; celem ostrzałów jest zastraszenie ludności cywilnej - poinformowało ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD).

14:19

Służba zdrowia w okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu jest w ruinie, w związku z czym w mieście umiera coraz więcej osób; ze względu na upały ludzie tracą przytomność na ulicach - zaalarmował lojalny wobec władz w Kijowie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Czytaj więcej:

14:12

- Wbrew twierdzeniom władz Rosji jej wojska nie sprawują "pełnej kontroli" nad Lisiczańskiem, ale nawet jeśli zajmą cały obwód ługański, bitwa o Donbas nie będzie skończona – powiedział doradca ministra obrony Ukrainy Jurij Sak, cytowany w niedzielę przez stację BBC.

14:11

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował, że w rosyjskim mieście Biełgorod, gdzie doszło do kilku eksplozji, znaleziono części rosyjskiego zestawu rakietowego. - Ukraina nie posiada rakiet przeciwlotniczych Pancyr - oświadczył doradca ministra.

13:14

Papież zaapelował o pokój na Ukrainie w ramach globalnego paktu pokojowego. Franciszek spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra.

13:03

Szef rządu Australii Anthony Albanese przybył na Ukrainę i odwiedził w niedzielę Buczę, Irpień i Hostomel, czyli miejscowości nieopodal Kijowa, które zostały zniszczone przez rosyjskie wojska - poinformował na Telegramie szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba.

12:49

Ukraina nie posiada zestawów rakietowych Pancyr - oświadczył w niedzielę doradca ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko. Polityk poinformował, że w murze uszkodzonego domu w rosyjskim Biełgorodzie znaleziono części pocisku należącego do kompleksu Pancyr.

12:15

W ciągu ostatnich 24 godzin Rosjanie przeprowadzili 24 uderzenia w regionie Doniecka.

11:38

Od początku wojny Rosjanie zabili 344 dzieci, a 642 zostało rannych.

11:14

Kuter desantowy projektu 1176 (Akuła), należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, wpłynął na minę na Morzu Azowskim w rejonie Mariupola; zginęło trzech członków załogi - poinformował w niedzielę doradca ukraińskiego mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

10:45

Od początku inwazji na Ukrainę rosyjskie wojsko straciło około 35 970 żołnierzy, w tym około 100 w ciągu ostatniej doby - ogłosił w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

10:19

Rosja planuje do jesieni tego roku przeprowadzić nielegalne referendum w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, które ma legitymizować trwającą okupację i najprawdopodobniej będzie gotowa sfałszować wyniki głosowania, by osiągnąć pożądany wynik - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

09:23

Cztery osoby zginęły w sobotę w rosyjskich atakach w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, pięć osób jest rannych - podał szef regionalnej administracji Pawło Kyryłenko.

09:12

W nocy Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały pozycje Rosjan w okupowanym Melitopolu.

09:03
08:53

Siły ukraińskie zniszczyły w nocy z soboty na niedzielę bazę wojsk rosyjskich w okupowanym Melitopolu - poinformował Iwan Fedorow, mer miasta lojalny wobec władz w Kijowie. Wyjaśnił, że jest to jedna z czterech baz działających na terenie miasta.

08:17

W Lisiczańsku wojska rosyjskie "doszczętnie zniszczyły" ostrzałami budynki administracyjne; siły najeźdźcy posuwają się naprzód i umacniają się w mieście – poinformował w niedzielę szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

08:00

Siły ukraińskie prawdopodobnie wycofały się z Lisiczańska na wschodzie Ukrainy, w wyniku czego miasto zajęły w sobotę rosyjskie wojska - ocenił amerykański ośrodek analityczny Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Doniesienia te nie zostały jak dotąd potwierdzone przez władze w Kijowie.

07:52

Nagranie eksplozji  Biełgorodzie.

07:37

Rosyjskie wojska próbują umocnić się na swych pozycjach w okolicy obleganego Lisiczańska w obwodzie ługańskim i miejscowości Werchniokamjanka - poinformował w niedzielę w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:05

W Biełgorodzie, mieście w Rosji położonym nieopodal granicy z Ukrainą, doszło do eksplozji; są trzy ofiary śmiertelne, uszkodzonych zostało 11 bloków mieszkalnych - poinformował w niedzielę gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow.

06:47
06:07

Ukraińskie media donoszą o ataku na lotnisko w okupowanym przez Rosjan Melitopolu na Zaporożu. Na terenie lotniska stacjonują rosyjskie wojska.

Według relacji świadków atak wywołał serię gwałtownych wybuchów, które było słychać w promieniu kilkunastu kilometrów od miasta. Okoliczni mieszkańcy relacjonują, że eksplozja wywołała panikę wśród okupujących miasto Rosjan.

02:59

Akustyczna muzyka w wykonaniu znakomitych kameralistów z Ukrainy zabrzmi w licowe niedziele w ramach letnich wydarzeń plenerowych Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie "POLIN na Łące". Pierwszy zaprezentuje się Zespół Vilni (Wolni).

Posłuchaj
00:25 Jarosiewicz IAR.mp3 To studentki i studenci oraz absolwentki i absolwenci muzycznych konserwatoriów z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną, znaleźli swoją bezpieczną przystań w Warszawie - powiedziała opiekująca się nimi śpiewaczka Natalia Jarosiewicz (IAR)

Zespół Vilni wystąpi w niedziele 3 i 17 lipca. 10 i 24 lipca zagra Kapela Serihija Ohrimchuka. Akustyczne koncerty będą się rozpoczynać o godzinie 17.00.

Posłuchaj
00:23 Prochyra IAR.mp3 Kurator sceny muzycznej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Kajetan Prochyra powiedział, że będzie to okazja na poznanie tradycyjnej muzyki naszych sąsiadów (IAR)
02:40

Rosyjska armia nadal strzela rakietami w nasze miasta. Tylko tego wieczoru doszło do sześciu trafień, z łącznie 12 pocisków. Naloty trwały w obwodzie donieckim, w Mikołajowie. Zaciekłe działania wojenne toczą się na całej linii frontu - mówił w sobotnim wieczornym oświadczeniu Wołodymyr Zełenski.

Posłuchaj
00:33 Zełenski IAR.mp3 Zełenski: epicentrum w Donbasie jest oczywiście w obwodzie ługańskim. Nasila się aktywność wroga w obwodzie charkowskim. Udało nam się wyprzeć okupantów z Iwaniwki. Na południu kraju, w Chersoniu, naciskamy na wroga (IAR)
00:38

W wielu ukraińskich miastach na tyłach frontu odczuwa się teraz odprężenie, ale wojna się nie skończyła, jej brutalność wzrasta i nie można o tym zapomnieć, dlatego trzeba pomóc wojsku - powiedział w sobotę w wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Musimy pomóc wojsku, wolontariuszom, wszystkim, którzy zostali w tym czasie sami - podkreślił prezydent. Zaznaczył, że trzeba też rozpowszechniać prawdę o wojnie i zbrodniach okupantów.

00:37

Byli ukraińscy jeńcy opowiedzieli amerykańskiej gazecie "The Hill" o torturach, jakie stosowano wobec nich w rosyjskiej niewoli. To m.in. bicie, rażenie prądem, golenie głowy kobietom, robienie zdjęć bez ubrań.

Zobacz także

Zobacz także