more_horiz
Wiadomości

Droga Finlandii i Szwecji do NATO. Dziś podpisanie protokołów akcesyjnych

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 05:08
W głównej kwaterze NATO w Brukseli odbędzie się dziś uroczystość podpisania protokołów dotyczących akcesji Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rozpocznie się ona o 10.00, a wezmą w niej udział  ministrowie spraw zagranicznych tych krajów a także ambasadorowie państw członkowskich.
Dziś odbędzie się podpisanie protokołów akcesyjnych do NATO przez Szwecję i Finlandię
Dziś odbędzie się podpisanie protokołów akcesyjnych do NATO przez Szwecję i FinlandięFoto: NACHO DOCE / Reuters / Forum

Podpisanie dokumentów następuje niecały tydzień po zgodzie na przyjęcie dwóch państw nordyckich, którą udzielili przywódcy Sojuszu podczas szczytu w Madrycie.

Finlandia i Szwecja w NATO. Prezydent Duda: to ważna wiadomości dla Polski

Finlandia i Szwecja, kraje z długą tradycją neutralności, zdecydowały się wejść do NATO po ataku Rosji na Ukrainę. Prezydent Andrzej Duda podkreślał w Madrycie, że to wzmocni wschodnią flankę.

- Kolejne kraje, silne armie dołączają do Sojuszu Północnoatlantyckiego, dla nas Polaków, dla obronności Polski, dla naszego bezpieczeństwa to bardzo ważna wiadomość - komentował prezydent.

Jeszcze nie członkowie, a już pod "parasolem" NATO

Po podpisaniu protokołów akcesyjnych Szwecja i Finlandia będą mogły brać udział w naradach NATO jako obserwatorzy. Równolegle będzie się toczył proces ratyfikacji dokumentów we wszystkich krajach członkowskich a po jego zakończeniu Szwecja i Finlandia staną się krajami członkowskimi.

Sekretarz generalny Sojuszu zapewnił, że zanim to nastąpi będą one mogły liczyć na parasol bezpieczeństwa NATO. - Jesteśmy gotowi chronić wszystkich sojuszników, także Szwecję i Finlandię i jesteśmy przygotowani na każdą okoliczność - podkreślał Jens Stoltenberg.

Oczekuje się, że oba kraje dołączą do Sojuszu w ciągu kilku miesięcy. NATO będzie wtedy liczyło 32 członków.

Posłuchaj
00:57 11825593_1.mp3 Finlandia i Szwecja coraz bliżej członkostwa w NATO. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

ms

Zobacz także

Zobacz także