more_horiz
Wiadomości

AfD chce uruchomienia Nord Stream 2. Scholz: to partia rosyjska

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 22:48
- Twierdzę, że AfD to partia nie tylko prawicowa, populistyczna, ale także rosyjska - tak zareagował kanclerz Olaf Scholz podczas debaty w Bundestagu, która była poświęcona kwestiom energetycznym, m.in. możliwości wstrzymania przez Rosję dostaw gazu. Odpowiedź była skierowana do posłów AfD i Lewicy, domagających się czasowego uruchomienia zamkniętego w wyniku sankcji rurociągu Nord Stream 2.
Kanclerz Olaf Scholz: AfD żądająca uruchomienia Nord Stream 2 to partia rosyjska
Kanclerz Olaf Scholz: AfD żądająca uruchomienia Nord Stream 2 to "partia rosyjska"Foto: PAP/DPA/Bernd von Jutrczenka

- Twierdzę, że AfD to partia nie tylko prawicowa, populistyczna, ale także rosyjska - skomentował Olaf Scholz wypowiedź posła AfD Steffena Kotre.

Poseł AfD ocenił wcześniej sankcje wobec Rosji jako "bezużyteczne" i wezwał do uruchomienia gazociągu Nord Stream 2, łączącego Rosję z Niemcami. Do podobnego kroku namawiali także przedstawiciele Die Linke (Lewicy).

W trakcie środowej debaty w Bundestagu Olaf Scholz podkreśli także, że Niemcy nadal przygotowują się do rezygnacji z rosyjskiej ropy i gazu, budując niezbędną infrastrukturę. - Prawdziwe bezpieczeństwo energetyczne Niemiec leży w interesie wszystkich obywateli - stwierdził.

Rosja zapowiedziała ostatnio, że 11 lipca rozpocznie "prace konserwacyjne" rurociągu Nord Stream 1, co wielu obserwatorów uważa za pretekst do całkowitego "zakręcenia kurka" z gazem dla Niemiec.

Za alternatywę dla rosyjskiego gazu ziemnego uważa się skroplony gaz LNG, transportowany do Europy tankowcami, głównie z USA czy Kataru.

W przeciwieństwie do innych krajów UE Niemcy nie posiadają jeszcze terminalu umożliwiającego przyjmowanie LNG. Pierwszy taki terminal powstaje obecnie w Wilhelmshaven i powinien być gotowy do użytku pod koniec grudnia. Kolejny może powstać w Brunsbettel (Szlezwik-Holsztyn - przyp. red.) na początku 2023 roku - poinformowało federalne ministerstwo gospodarki.

W związku z niepewną sytuacją rząd i parlament spodziewają się pracowitych tygodni, mimo przerwy wakacyjnej. - Dlatego radzę kolegom z grupy, by byli łatwo dostępni. Nikt z nas nie wie, czy Putin całkowicie zakręci kurek z gazem czy nie - powiedziała Katja Mast, przewodnicząca klubu parlamentarnego SPD, zapowiadając możliwość zwołania specjalnej sesji w sprawie niedoboru gazu.

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także