more_horiz
Wiadomości

Wizyta szefa MSZ na Bałkanach. Rau: w naszym interesie jest Bośnia i Hercegowina zorientowana na bezpieczną przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 12:44
- Mamy wspólne stanowisko w kwestii integracji całego regionu ze wspólnotą euroatlantycką - powiedział w środę w Sarajewie szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.
Rau: w naszym interesie jest Bośnia i Hercegowina zorientowana na bezpieczną i stabilną przyszłość
Rau: w naszym interesie jest Bośnia i Hercegowina zorientowana na bezpieczną i stabilną przyszłośćFoto: Sebastian Indra/MSZ

Zbigniew Rau w środę składa wizytę w stolicy Bośni i Hercegowiny; spotkał się m.in. z wiceministrem spraw zagranicznych Josipem Brkiciem.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił na wspólnej konferencji prasowej z Brkiciem, że mają wspólną perspektywę w kwestii integracji zarówno samej Bośni i Hercegowiny, jak i całego regionu ze wspólnotą euroatlantycką.

Stabilność Bośni i Hercegowiny

Rau dodał, że podzielają także wspólną wizję roli OBWE w Bośni i Hercegowinie oraz że dyskutowali, jak misja OBWE może działać m.in. na rzecz stabilności tego kraju. - Jest w naszym jak najlepszym interesie, aby unikać jakiejkolwiek eskalacji i napięć oraz by utrzymać Bośnię i Hercegowinę zorientowaną na bezpieczną i stabilną przyszłość - podkreślił Rau.

Zwrócił również uwagę na wsparcie OBWE dla Bośni i Hercegowiny w procesie przeprowadzenia reform.

Szef MSZ, aktualny przewodniczący OBWE, w Sarajewie spotyka się także z członkami Kolegium Bośni i Hercegowiny – Szefikiem Dżaferoviciem, Żeljko Komsziciem i Miloradem Dodikiem oraz z przedstawicielami społeczności międzynarodowej i społeczeństwa obywatelskiego. 

W ramach swojej podróży po trzech państwach Bałkanów Zachodnich Zbigniew Rau odwiedził już Serbię, w najbliższych dniach poleci do Kosowa. Celem podróży jest wzmocnienie bezpieczeństwa, a także rozmowy związane z kryzysami w tym regionie. Pomiędzy wizytami w krajach bałkańskich minister poleci do Hagi, by wziąć udział w konferencji dotyczącej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione na Ukrainie w trakcie rosyjskiej inwazji.

dn

Zobacz także

Zobacz także