Protest głodowy w imię praw człowieka. Katolicki ksiądz "walczy" z władzami Hongkongu
Agencja Reutera podała, że katolicki ksiądz rozpoczął trzydniowy protest głodowy stojąc w upale przed więzieniem o zaostrzonym rygorze w Hongkongu, domagając się uwolnienia aktywistów i polityków demokratycznych przetrzymywanych na mocy chińskiej ustawy o bezpieczeństwie narodowym. Protestujący misjonarz jest jednym z kilkunastu chrześcijańskich duchownych, którzy w styczniu publicznie zwrócili się do ówczesnej szefowej władz Hongkongu z petycją o udzielenie amnestii działaczom politycznym, którzy zostali uwięzieni lub przebywają w areszcie.
2022-07-14, 11:33
Pochodzący z Mediolanu 74-letni misjonarz Franco Mella, który od dawna prowadzi w Hongkongu działania na rzecz praw człowieka, rozpoczął protest przed zakładem karnym Shek Pik. Domaga się uwolnienia około 200 więźniów politycznych, przetrzymywanych na mocy ustawy, która weszła w życie w czerwcu 2020 roku jako odpowiedź władz na protesty, które przetoczyły się przez Hongkong w roku 2019. Sam ksiądz Mella również brał udział w brutalnie tłumionych przez władze demonstracjach.
Władze Hongkongu odmówiły komentarza na temat protestu głodowego prowadzonego przez księdza - napisał Reuters.
Ustawa o bezpieczeństwie narodowym jest krytykowana przez społeczność międzynarodową, ponieważ w opinii ekspertów służy do uciszania opozycyjnych mediów i polityków oraz blokuje rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Władze chińskie twierdzą, że prawo to służy do przywrócenia stabilności w dawnej brytyjskiej kolonii.
"Surowe i mrożące krew"
Wysoki rangą amerykański dyplomata w Hongkongu ostrzegł w poniedziałek, że "surowe i mrożące krew w żyłach" stosowanie prawa zagraża pozycji Hongkongu jako centrum finansowego. Waszyngton potępił fakt, że wśród aresztowanych znalazł się katolicki kardynał, 90-letni Joseph Zen.
Protestujący misjonarz jest jednym z kilkunastu chrześcijańskich duchownych, którzy w styczniu publicznie zwrócili się do ówczesnej szefowej władz Hongkongu Carrie Lam z petycją o udzielenie amnestii potentatowi medialnemu Jimmy'emu Lai i innym działaczom politycznym, którzy zostali uwięzieni lub przebywają w areszcie.
W Hongkongu panują obecnie upały przekraczające 30 stopni Celsjusza, co powoduje, że protest ks. Melli jest niebezpieczny dla jego zdrowia.
Specjalny Region Administracyjny ChRL
Hongkong jest jednym z największych centrów finansowych i portów morskich świata. Formalnie jest to Specjalny Region Administracyjny ChRL. W latach 1842–1997 należał do Wielkiej Brytanii, potem na mocy umowy międzynarodowej przeszedł pod władanie Chin.
ChRL zobowiązała się pozostawić władzom Hongkongu do 2047 roku dużą autonomię we wszystkich sprawach, z wyjątkiem polityki zagranicznej i sił zbrojnych. Jednak z biegiem czasu zaczęto tam ograniczać swobody obywatelskie i wolność słowa.
Największe protesty miały miejsce w roku 2019, kiedy władze ChRL ogłosiły projekt ustawy o ekstradycji obywateli Hongkongu do Chin kontynentalnych. Protesty zostały brutalnie stłumione, a następnie wprowadzono ustawę, przeciwko której protestuje misjonarz Mella.
es
REKLAMA