more_horiz
Wiadomości

"Pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego". Powstał raport dot. rosyjskich zbrodni wojennych

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 07:04
Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR) znalazło dowody na to, że operacje wojskowe Rosji na Ukrainie mogą stanowić zbrodnie wojenne oraz zbrodnie przeciwko ludzkości - ocenili autorzy "raportu tymczasowego w sprawie doniesień o naruszeniach międzynarodowego prawa humanitarnego i międzynarodowego prawa praw człowieka na Ukrainie".
Tak wygląda szkoła w Kramatorsku po szturmie rosyjskich rakiet
Tak wygląda szkoła w Kramatorsku po szturmie rosyjskich rakietFoto: PAP/EPA/GEORGE IVANCHENKO

"Na podstawie prowadzonych działań ODIHR znalazło wiarygodne dowody na to, że operacje wojskowe Federacji Rosyjskiej w okresie sprawozdawczym charakteryzowało ogólne lekceważenie podstawowych zasad rozróżnienia, proporcjonalności i środków bezpieczeństwa, przewidzianych przez międzynarodowe prawo humanitarne (MPH), które można utożsamiać ze zbrodniami wojennymi i zbrodniami przeciwko ludzkości" - napisali autorzy raportu.

Zbrodnie wojenne Federacji Rosyjskiej

Zaznaczyli, że wojska rosyjskie przyczyniły się do katastrofy humanitarnej, która nasiliła się w wyniku rosyjskiego ataku na Ukrainę. "W raporcie ODIHR udokumentowano przypadki ataków, które można potraktować jako poważne naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego i mogą zostać one zakwalifikowane jako zbrodnie wojenne Federacji Rosyjskiej. Wśród nich jest między innymi atak na Teatr Dramatyczny w Mariupolu czy dworzec kolejowy w Kramatorsku, a także liczne ataki na szkoły oraz szpitale, co jest wyraźnym naruszeniem ich statusu chronionego na mocy prawa międzynarodowego" - napisali autorzy w raporcie.

Autorzy wyrazili również zaniepokojenie "oblężeniem ukraińskich miast i miasteczek przez siły zbrojne Rosji, które uniemożliwia bezpieczne wydostanie się stamtąd ludności cywilnej i naraża ją na kolejne masowe ataki". Jak podkreślili, są również zaniepokojeni niezdolnością sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej do zapewnienia szybkiego i niezakłóconego przepływu pomocy humanitarnej, co przyczyniło się do zaostrzenia kryzysu humanitarnego z naruszeniem prawa międzynarodowego - zaznaczyli.

Czytaj więcej:

Egzekucje pozasądowe na świadkach 

Wskazali także na przypadki egzekucji pozasądowych na świadkach wydarzeń, przemocy seksualnej, w tym gwałtów, tortur i wymuszonych zaginięć na terytoriach Ukrainy, okupowanych przez Rosję. "Jest to pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego i można je zakwalifikować jako zbrodnie wojenne. Jednocześnie tłumiono pokojowe protesty przeciwko okupacji, a organizatorów prześladowano" - oświadczyli autorzy "tymczasowego raportu w sprawie doniesień o naruszeniach międzynarodowego prawa humanitarnego i międzynarodowego prawa praw człowieka na Ukrainie".

Raport obejmuje okres od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego do końca czerwca. Informacje były zbierane zdalnie poprzez monitorowanie sytuacji przez obserwatorów ODIHR na Ukrainie, którzy przeprowadzali przesłuchania świadków.

***

»INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy jest dostępny także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zobacz także: wiceminister sprawiedliwości Michał Woś w Polskim Radiu 24

nt

Zobacz także

Zobacz także