more_horiz
Wiadomości

Ukraińcy ostrzeliwują most w okupowanym Chersoniu. Chcą odciąć Rosjan od zaopatrzenia [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 21:40
Armia ukraińska wykorzystuje zestawy rakietowe HIMARS i ostrzeliwuje most antonowski w okupowanym Chersoniu. Siły Zbrojne Ukrainy chcą w ten sposób odciąć od dostaw zaopatrzenia Rosjan, którzy znajdują się na północnym brzegu Dniepru. Zapis relacji z wydarzeń na Ukrainie.
Ukraińcy ostrzeliwują most w okupowanym Chersoniu
Ukraińcy ostrzeliwują most w okupowanym ChersoniuFoto: PAP/Abaca/AA/ABACA

»INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy jest dostępny także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

23:46

Rosja eksportuje zrabowaną stal o wartości 600 mln dolarów z Ukrainy - przekazuje NEXTA. 

23:42

W Kijowie zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy zbierali informacje dla wroga - informuje Unian. 

23:38

"Odblokowanie portów na Morzu Czarnym sprawi, że dochód Ukrainy z tytułu eksportu wzrośnie o miliard dolarów miesięcznie" - oświadczył ukraiński wiceminister infrastruktury Mustafa Najem na Telegramie.

23:34

- Obecnie nie ma przesłanek do wznowienia procesu negocjacyjnego między Ukrainą a Rosją - powiedział w rozmowie z "Deutsche Welle" doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, członek delegacji negocjacyjnej Mychajło Podolak. 

23:31

- Na froncie ginie obecnie ok. 30 ukraińskich żołnierzy dziennie, a 250 odnosi rany - powiedział prezydent Ukrainy w opublikowanym wywiadzie dla "Wall Street Journal". Dodał, że za sprawą zachodnich dostaw broni Ukraina zmniejszyła też rosyjską przewagę w sile ognia.

23:29

"Wojna tocząca się w Ukrainie rozwiała panujący przez długi czas wśród Niemców nastrój zadowolenia, bezgranicznego zaufania do państwa, a także pozbawiła ich wielu złudzeń. Aby poradzić sobie z kryzysem, trzeba zastanowić się nad fundamentami, które uczyniły ten kraj tak silnym" - pisze Alexander Eichholtz, publicysta "Welt". I podkreśla, że niemiecka polityka i biznes popełniły w ciągu ostatnich 30 lat poważne błędy.

23:26

- Przekazanie Ukrainie amerykańskich systemów artylerii rakietowej HIMARS radykalnie zmieniło sytuację na polu walki, liczba rosyjskich ostrzałów spadła 5-6-krotnie - powiedział rozgłośni Deutsche Welle doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

23:22

Dzięki podpisaniu w piątek porozumienia w sprawie odblokowania ukraińskich portów Ukraina będzie mogła wznowić ich pracę i zdobędzie dla nich niezbędną ochronę - ocenił prezydent Ukrainy w nagraniu zamieszczonym w internecie.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że wyeksportowane zostanie blisko 20 mln ton zboża z zeszłego roku i będzie można sprzedać również plony tegoroczne, które już są zbierane z pól. - To dochody rolników, całego sektora rolnego i budżetu państwa. To także miejsca pracy - zaznaczył.

23:17

- Rosja mierzy się ze znaczącymi trudnościami, by zgromadzić siły potrzebne do osiągnięcia swoich celów na Ukrainie, a różnica między jej ambicjami i możliwościami rośnie z każdym miesiącem - powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Jak dodał, zwycięstwo Ukrainy i Zachodu może zmienić kalkulacje Chin względem inwazji na Tajwan.

23:14

Siły rosyjskie ostrzeliwały liczne miejscowości obwodu charkowskiego, w tym sam Charków, a także m.in. Czuhujew, Petriwkę i Słatyne. Przeprowadzono też ataki lotnicze w pobliżu wsi Werchni Sałtiw.

23:07

Na południu kraju siły ukraińskie odbiły rosyjski szturm w kierunku wsi Wesełe i Wodiane w obwodzie zaporoskim, zmuszając przeciwnika do wycofania się na wcześniejsze pozycje. Niepowodzeniem zakończyły się też próby przesunięcia się sił rosyjskich w stronę Andrijiwki i Biłohoriwki.

22:58

Ołeksandr Kubrakow, minister infrastruktury, powiedział, że zawarte w piątek porozumienie między Ukrainą, Rosją, Turcją i ONZ o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów było możliwe tylko dzięki militarnym sukcesom Ukrainy, w tym odbiciu strategicznie położonej Wyspy Węży. 

22:47

Nagranie umieszczone w mediach społecznościowych pokazuje rosyjski most pontonowy na Dońcu Siewierskim między Lisiczańskiem a Siewierodonieckiem. Wcześniejszy zniszczyły wojska ukraińskie podczas walk o oba miasta.

22:39

Ukraińskie władze poinformowały, że Rosja oficjalnie deportowała 5100 ukraińskich dzieci. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że  w rzeczywistości te liczby są większe. Z informacji wynika również, że Ukrainie udało się ściągnąć do kraju 46 z nich. Jest to jednak długi i trudny proces.

22:32

Silna eksplozja Gorłówce w obwodzie donieckim. 

22:30

Rosjanie ostrzelali z wyrzutni Grad teren obwodu zaporoskiego. Jak podał na Telegramie Ołeksandr Staruch, szef zaporoskiej administracji obwodowej "prawie wszystkie z 20 pocisków, które wystrzelili, wylądowały w Dnieprze.

22:27

Rosjanie zaatakowali Słowiańsk. Według wstępnych informacji okupanci ostrzeliwali miasto amunicją kasetową. Trzech Ukraińców zostało rannych.

22:25

Odpowiadając pytanie Marka Wałkuskiega, korespondenta Polskiego Radia Biały Dom potwierdził, że Stany Zjednoczone analizują możliwości dostarczenia Ukrainie myśliwców bojowych. Koordynator komunikacji strategicznej Narodowej rady Bezpieczeństwa John Kirby zastrzegł jednak, że ewentualne przekazanie maszyn wymaga czasu.

21:27

Szkody wyrządzone ukraińskiej ekologii przed armie Rosyjską, szacowane są na 200 miliardów hrywien

21:23

Szef unijnej dyplomacji z zadowoleniem przyjął porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża.

Josep Borrell opublikował oświadczeniu w imieniu 27-mki. Umowę, wynegocjowaną przez ONZ i Turcję, podpisali w Stambule przedstawiciele Ukrainy i Rosji. Dzięki niej możliwe będzie wznowienie eksportu ziarna z czarnomorskich portów co do tej pory blokowała Rosja.

21:19

BBC: wzrost liczby zabitych rosyjskich oficerów na Ukrainie może być skutkiem użycia systemów HIMARS

Brytyjska stacja przy współpracy niezależnego rosyjskiego serwisu Mediazona i wolontariuszy, tworzy imienną listę rosyjskich wojskowych zabitych na Ukrainie podkreśla, że w ostatnich dwóch tygodniach wzrosła liczba poległych rosyjskich oficerów wyższych rangą.

21:02

Biały Dom ogłosił kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy o wartości 270 milionów dolarów. Amerykańska pomoc obejmie kolejne systemy HIMARS, amunicję artyleryjską oraz drony.

Posłuchaj
00:45 11855669_1.mp3 Kolejny pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy. O szczegółach z Waszyngtonu korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski (IAR) 
20:17

Odpowiedzialny w separatystycznych władzach Naddniestrza, prorosyjskiej enklawie na terenie Mołdawii, za sprawy zagraniczne Witalij Ignatiew oświadczył, że region ten aspiruje do wejścia w skład Federacji Rosyjskiej.

20:14

W Turcji podpisano umowę mającą odblokować eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Możliwość wywiezienia zboża z ukraińskich portów od początku wojny uniemożliwia rosyjska marynarka wojenna. Umowę podpisali przedstawiciele Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ.

Posłuchaj
00:49 11855429_1.mp3 Do Turcji przybyli: rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu, ukraiński minister infrastruktury Ołeksij Kubrakow, oraz Sekretarz Generalny ONZ António Guterres. O szczegółach w relacji Paweł Buszko (IAR)

 

20:05

Von der Leyen: miliony ton zboża, zablokowanego przez Rosję, w końcu zostaną wysłane przez Morze Czarne.

19:44

Siły Zbrojne Ukrainy ostrzeliwują most antonowski w okupowanym Chersoniu, by odciąć od dostaw zaopatrzenia siły rosyjskie, znajdujące się na północnym brzegu Dniepru. Wykorzystują do tego celu zestawy rakietowe HIMARS.

17:05

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell z zadowoleniem przyjął porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża. Dokument podpisali w Stambule ministrowie obrony Ukrainy i Rosji.

Dzięki umowie wynegocjowanej przez ONZ i Turcję możliwe będzie wznowienie eksportu z czarnomorskich portów.

Wywiezienie ziarna blokowała Rosja. "Nielegalna inwazja Rosji na Ukrainę naraziła miliony osób na głód. Dzisiejsze porozumienie w Stambule to krok we właściwym kierunku. Apelujemy o jego szybkie wdrożenie" - napisał na Twitterze szef unijnej dyplomacji.

17:05

Od początku inwazji na pełną skalę Rosja popełniła 434 przestępstwa przeciwko dziedzictwu kulturowemu Ukrainy. Powiadomiło o tym w swoim komunikacie Ministerstwo kultury i polityki informacyjnej Ukrainy.

Na skutek rosyjskich ostrzałów i bombardowań zostały zrujnowane lub uszkodzone 149 budynki religijne, 33 muzea, a także biblioteki, teatry i inne placówki kulturalne. Najbardziej ucierpiały obiekty w obwodach charkowskim, donieckim i kijowskim.

17:04

Posłuchaj
00:52 11855228_1.mp3 Jest ostateczna zgoda unijnych krajów dla zwiększenie do 2,5 miliarda euro funduszu na dozbrojenie Ukrainy. Sfinalizowane zostały wszystkie procedury. Zielone światło dla dodania 500 milionów euro do dostępnej puli dali w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

16:44

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow przybyli do Stambułu. W Turcji ma zostać podpisane porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne przez przedstawicieli Turcji, Ukrainy, Rosji i Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak napisał na Twitterze, że Ukraina nie podpisuje żadnych dokumentów z Rosją. "Podpisujemy porozumienie z Turcją i ONZ i podejmujemy zobowiązania wobec nich. Rosja podpisuje lustrzane porozumienie z Turcją i ONZ" - napisał Podolak przed spodziewaną ceremonią podpisania umowy w Stambule.

16:42

 - Dziewięcioletnia Lida z Mukaczewa w obwodzie zakarpackim na zachodzie Ukrainy przekazała na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy wszystkie pieniądze, jakie dostała na urodziny - poinformował Ruch Wsparcia Żołnierzy Zakarpacia na Facebooku.

Dziewczynka otrzymała na urodziny 6000 hrywien (750 zł) i 40 euro. Połowę tej sumy przekazała Ruchowi Wsparcia Żołnierzy Zakarpacia, a połowę pisarzowi Andrejowi Lubce, który zbiera fundusze na samochód dla ukraińskiej armii.

16:41

- Cudzoziemcy będą mogli zamawiać napisy na rakietach, którymi ostrzeliwane są siły rosyjskie, a uzyskane w ten sposób środki zostaną przekazane armii ukraińskiej – poinformował na briefingu dyrektor fundacji "Wróć Żywy" Taras Czmut.

Cudzoziemcy będą zamawiać napis i wybierać rodzaj pocisku. Żołnierze ukraińscy naniosą go na rakietę i zrobią jej zdjęcie dla klienta.

- Dla wielu osób z całego świata ta wojna to osobista historia rodzinna. Za pośrednictwem wolontariuszy będą oni mogli teraz pomóc naszym siłom zbrojnym i zemścić się za doznane krzywdy. Wszystkie środki zostaną przekazane armii: na łączność, zakup nowego uzbrojenia itp. - powiedział Czmut.

16:40

 - Młodzież z okupowanych terenów obwodu chersońskiego na południu Ukrainy jest zmuszana do członkostwa w rosyjskich organizacjach; najeźdźcy narzucają miejscowej ludności "wychowanie wojskowo-patriotyczne" rozumiane zgodnie z linią Kremla - powiadomił w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

 

16:39

 - Rosjanie od początku inwazji wywieźli z Ukrainy na swoje terytorium 5100 dzieci - powiadomiła rzecznik praw dziecka Daria Herasymczuk. Jak dotąd udało się sprowadzić z powrotem 46 dzieci.

Herasymczuk, cytowana przez portal Ukrainska Prawda, powiedziała, że Narodowe Biuro Informacyjne codziennie otrzymuje zgłoszenia, dotyczące wywiezionych dzieci. Wyjaśniła też, że takie zgłoszenie umożliwia władzom rozpoczęcie poszukiwań konkretnych osób.

14:01

Gdyby dostawy zachodniej broni dotarły na ukraiński front tydzień lub dwa wcześniej, moglibyśmy odbić zajęty przez Rosjan Siewierodonieck; największy problem stanowiła dla nas ogromna masa starej sowieckiej artylerii po stronie agresora - ocenił w piątek lojalny wobec Kijowa szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Jak podkreślił gubernator, "bez artylerii Rosja nie istnieje na polu walki". "Praktyka działań wojskowych pokazała, że przeciwnik przegrywał wszystkie starcia uliczne" - dodał szef regionalnych władz.

13:57

Ministerstwo obrony Japonii w dorocznym raporcie, zwanym Białą Księgą Obronną, wyraziło zaniepokojenie agresywnymi działaniami Rosji i Chin na arenie międzynarodowej.

W części raportu poświęconej inwazji Rosji mowa jest nie tylko o jej ataku na Ukrainę. W opinii autorów opracowania Rosja wysyła światu sygnał świadczący o tym, że próba jednostronnej zmiany status quo za pomocą siły jest akceptowalna.

Pada również ostrzeżenie, że Rosja może w coraz większym stopniu używać potencjału nuklearnego jako środka odstraszającego, co z kolei może oznaczać wzrost aktywności wokół Japonii, gdzie rosyjskie atomowe okręty podwodne są obecne, a po tym, jak Tokio poparło sankcje nałożone na Moskwę, ich aktywność jeszcze się zwiększyła.

W kontekście bezpieczeństwa Japonii mowa jest również w raporcie o tym, że Rosja może "dalej wzmacniać i pogłębiać relacje z Chinami".

13:49

Władze Rosji rozszerzyły w środę listę "państw nieprzyjaznych" wobec kraju o pięciu kolejnych członków Unii Europejskiej - Chorwację, Grecję, Danię, Słowację i Słowenię; łącznie w zestawieniu figuruje już 48 krajów świata - poinformowało w piątek niezależne rosyjskie wydawnictwo "Nowaja Gazieta Jewropa".

Rozporządzenie przewiduje ograniczenia w zatrudnianiu nowych pracowników misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych i agencji rządowych "państw nieprzyjaznych", funkcjonujących na terytorium Rosji.

Szczególnie restrykcyjnie potraktowano Słowenię i Chorwację, które nie mogą już zatrudniać żadnych nowych członków personelu dyplomatyczno-konsularnego.

13:31

Rosjanie w obwodzie ługańskim zarekwirowali około 70 tysięcy ton zboża z ostatnich żniw i je wywieźli. Farmerzy stracili swoje plony i nie mogą zapłacić pracownikom za prace przy żniwach . Pomimo masowej kradzieży sprzętu rolniczego, farmerzy zdołali w terminie zebrać zboże - przekazał szef obwodu Serhij Hajdaj.

Jak wskazał, ukraińskie przedsiębiorstwa zaangażowały nowoczesny sprzęt, objęły pakietem socjalnym dzierżawców, płaciły terminowo i miały najwyższy poziom zysku. - Teraz okupanci zabierają im plony i wywożą je do Kubania - dodał.

13:18

Jednostki artyleryjskie ukraińskich sił powietrzno-szturmowych i lądowych zniszczyły rosyjski batalion artylerii haubic - donosi Ukrinform.

W oświadczeniu wydanym przez Siły Zbrojne Ukrainy podkreślono, że powodzenie operacji wojskowej było możliwe dzięki dokładnemu i skoordynowanemu współdziałaniu sił ukraińskich.

"Zniszczono batalion artylerii haubic - z wyłączeniem jednej baterii haubic - w sumie osiem 152-mm haubic 2A65 Msta-B, personel batalionu, pojazdy mechaniczne, ładunek amunicji i struktury fortyfikacyjne rosyjskich okupantów" - napisano w oświadczeniu.

12:49

Ukrinform donosi o zatrzymaniu mieszkańca obwodu żytomierskiego, który przekazywał Rosjanom informacje o obiektach wojskowych i punktach kontrolnych. 

12:33

W rosyjskim Nowosybirsku policja zatrzymała deputowaną rady miejskiej. Helga Pirogowa występowała przeciwko rosyjskiej agresji w Ukrainie. Powiadomiło o tym Radio Azzatyq.

Deputowaną zatrzymano podczas zbiórki pieniędzy dla wsparcia osób oskarżonych o udział w akcjach protestacyjnych. Helga Pirogowa publikowała w internecie materiały antywojenne. Donosy na deputowaną napisali jej koledzy z rady miejskiej.

12:25

Trzy miesiące temu Niemcy zobowiązały się do uzupełniania zapasów czołgów krajów partnerskich, m.in. Polski, jeśli te dostarczają stare radzieckie modele Ukrainie, jednak ten mechanizm, tzw. Ringtausch, nie działa.

- Musimy mieć odwagę przyznać, że nie działa on tak, jak to sobie wyobrażaliśmy - mówi gazecie "Rheinische Post" szefowa komisji obrony w Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann.

12:07

Ciała trzech osób wydobyli w piątek spod gruzów szkoły w Kramatorsku na południowym wschodzie Ukrainy ratownicy Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). Szkoła została ostrzelana w czwartek przez siły rosyjskie.

11:52

Kontrolujący część obwodu donieckiego Ukrainy prorosyjscy separatyści z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej zablokowali dostęp do Google, uzasadniając to "propagandą terroryzmu" – pisze w piątek portal Ukrainska Prawda. Wcześniej to samo zrobili separatyści z obwodu ługańskiego.

11:52

Władze Rosji już zrozumiały, że wojny z Ukrainą nie da się wygrać w pierwotnie zaplanowany sposób, dyktatorzy są jednak przywiązani do dat, dlatego propagandowym celem Putina jest ogłoszenie zwycięstwa 7 października, czyli w dniu jego 70. urodzin - ocenił w piątek rosyjski opozycjonista Garri Kasparow.

11:18

Rosyjska firma bukmacherska 1xBet, której działalność w Rosji jest oficjalnie zakazana, funkcjonuje bez przeszkód na Ukrainie i prawdopodobnie współpracuje ze służbami Kremla, zbierając dane osobowe Ukraińców - powiadomiła w piątek agencja UNIAN, powołując się na śledztwo dziennikarskie niezależnego portalu InformNapalm.

11:17

Z powodu kurczących się zapasów pocisków przeznaczonych do ataków naziemnych Rosja coraz częściej używa w ich zastępstwie pocisków przeciwlotniczych, które słabo nadają się do tego celu - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

"21 lipca 2022 roku Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego (na południu) Ukrainy, powiedział, że siły rosyjskie użyły siedmiu pocisków przeciwlotniczych do uderzenia w infrastrukturę, obiekty energetyczne i magazyny. Z powodu krytycznych braków pocisków przeznaczonych do ataku naziemnego Rosja zwiększyła zastępcze wykorzystanie w atakach naziemnych pocisków przeciwlotniczych" - przypomniano.

"Rosja prawie na pewno od początku inwazji rozmieściła w pobliżu Ukrainy strategiczne systemy obrony powietrznej S-300 i S-400, przeznaczone do zestrzeliwania samolotów i rakiet na dużych odległościach. Broń ta ma stosunkowo niewielkie głowice bojowe, przeznaczone do niszczenia samolotów. Mogą stanowić istotne zagrożenie dla oddziałów na otwartej przestrzeni i lekkich budynków, ale jest mało prawdopodobne, aby przeniknęły przez wzmocnione struktury. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że broń ta nie trafi w zamierzone cele i spowoduje ofiary cywilne, ponieważ pociski nie są zoptymalizowane do tej roli, a ich załogi mają niewielkie przeszkolenie do takich zadań" - wskazano.

11:14

 Pięć osób poniosło śmierć, a dziesięć zostało rannych w czwartek na skutek ataków rosyjskich sił w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował w piątek na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko. Jak przekazał, trzech cywilów zginęło w Siewiersku, a po jednej osobie w Pawliwce i Marjince.

11:14

Na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełnią trzy wrogie jednostki, przenoszące rakiety operacyjno-taktyczne Kalibr, a na Morzu Śródziemnym - pięć wrogich okręgów przenoszących rakiety Kalibr i dwa krążowniki rakietowe. Na Morzu Azowskim komunikację morską w dalszym ciągu kontroluje sześć wrogich okrętów i kutrów – powiadomiła ukraińska marynarka wojenna w komunikacie na Facebooku.

11:13

Jedna osoba zginęła i jedna została ranna w wyniku rosyjskich ostrzałów miasta Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim na południu Ukrainy, do których doszło w nocy z czwartku na piątek; ponadto osiem osób odniosło obrażenia w miejscowości Apostołowe - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina za szefem regionalnych władz Wałentynem Rezniczenką.

10:53

Efekty nocnego ostrzału Nikopola.

10:50

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przedstawił nowe wyliczenia rosyjskich strat bojowych.


. .
10:31

We Lwowie otwarto nową część Narodowego Centrum Rehabilitacji Unbroken. - To dwa ogromne budynki dla kobiet w ciąży i dzieci - poinformował mer miasta Andrij Sadowy.

"Unbroken Mothers" to część powstającego centrum rehabilitacji ofiar wojny jakie powstaje we Lwowie. 

- Będą to dwa ogromne budynki dla kobiet w ciąży. Bo ludzie, którzy przeżyli bombardowania i inne wojenne tragedie, mają je w pamięci całe życie. A matkom z dziećmi jest jeszcze ciężej, więc musimy zadbać, aby mogły w spokoju, w godnych warunkach oczekiwać na rozwiązanie - mówił Sadowy.

Tłumaczył, że chodzi szczególnie o matki ze zniszczonych terenów jak Mariupol i Charków.

09:53

Jak donosi Nexta, udokumentowano już blisko 1800 przypadków odmowy uczestniczenia w wojnie na Ukrainie ze strony rosyjskich żołnierzy.

09:26

Rosja bezprawnie więzi oraz torturuje cywilów z rejonu Chersonia - informuje Human Rights Watch. Organizacja praw człowieka opublikowała właśnie raport w tej sprawie.

Organizacja udokumentowała przypadki 42 Ukraińców, którzy zostali bezprawnie uwięzieni przez Rosjan. Część z nich była torturowana: zarówno bita jak i rażona prądem.

Rosja ma też torturować żołnierzy, którzy są jeńcami wojennymi. Co najmniej dwóch z nich zmarło w wyniku tortur.

Według Human Rights Watch, Rosja nielegalnie przewozi część zatrzymanych na swój teren lub do okupowanego od ośmiu lat ukraińskiego Krymu. Żona jednego z Ukraińców twierdzi, że jej mąż trafił na Krymie do obozu pracy przymusowej.

08:30

Posłuchaj
00:47 eston.mp3 Estoński sąd skazał trzech mężczyzn za popieranie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Korespondencja Kamila Zalewskiego (IAR)

 

08:03

Jak wynika z raportu Sztabu Generalnego Rosjanie szturmowali miejscowości na wschód i południowy wschód od Bachmutu w kierunku m.in. Sołedaru i Nowołuhańskiego. Szturmy odparto, a Rosjanie się wycofali. Kolejny już dzień próbują szturmować teren wuhłehirskiej elektrociepłowni.

Rosjanie prowadzą też szturm na granicy obwodów donieckiego i ługańskiego w okolicach Siewierska. Na linii frontu w Donbasie Rosjanie dokonują ataków artyleryjskich i lotniczych na ukraińskie pozycje.

Ostrzały dokonywane są też na południowym odcinku frontu. Tam ukraińska armia odparła szturmy Rosjan na pograniczu obwodu chersońskiego i mikołajowskiego m.in. w okolicach wsi Dawydiw Brid i Biłohirka.

07:28

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) przewiduje, że siły rosyjskie prawdopodobnie nadal będą korzystać ze swoich rezerw mało precyzyjnych sowieckich systemów uzbrojenia, ale skuteczność tych ataków w porównaniu z uderzeniami ukraińskich HIMARS pozostanie ograniczona.

Według ISW Rosja zużyła prawdopodobnie 55-60 proc. swoich rezerw broni precyzyjnej.

07:27

Rosja nie zmieniła znacząco tempa postępów swojej armii na Ukrainie po zakończeniu "przerwy operacyjnej" - pisze w swoim najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

"21 lipca siły rosyjskie przeprowadziły kilka ograniczonych ataków naziemnych. Obecne rosyjskie tempo operacyjne nie różni się znacząco od tego, które miało miejsce podczas oficjalnie ogłoszonej przerwy operacyjnej między 7 a 16 lipca" - ocenia ISW.

Brak udanych ataków naziemnych poza obszarami Słowiańska, Siwierska i Bachmutu jest zgodny z oceną ISW, że rosyjska ofensywa prawdopodobnie zakończy się bez zajęcia Słowiańska lub Bachmutu. 

07:24

Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR) znalazło dowody na to, że operacje wojskowe Rosji na Ukrainie mogą stanowić zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości - stwierdza "Raport tymczasowy w sprawie doniesień o naruszeniach międzynarodowego prawa humanitarnego i międzynarodowego prawa praw człowieka na Ukrainie".

"W raporcie ODIHR udokumentowało przypadki ataków, które można potraktować jako poważne naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego i mogą zostać one zakwalifikowane jako zbrodnie wojenne Federacji Rosyjskiej. Wśród nich jest atak na Teatr Dramatyczny w Mariupolu i dworzec kolejowy w Kramatorsku, a także liczne ataki na szkoły i szpitale, co jest wyraźnym naruszeniem ich statusu chronionego na mocy prawa międzynarodowego" – zaznaczono w publikacji.

07:22

Niemcy uprzedzały Kanadę podczas rozmów w sprawie zwrotu turbin do Nord Stream 1 o ryzyku niepokojów społecznych w razie braku dostaw gazu oraz o możliwej konieczności zawieszenia pomocy dla Ukrainy - pisze w czwartek kanadyjska prasa.

Ambasador Niemiec w Ottawie Sabine Sparwasser powiedziała "The Globe and Mail", że Niemcy nie groziły Kanadzie wstrzymaniem pomocy dla Ukrainy, ale Berlin ma obawy przed konsekwencjami braku gazu podczas zimy.

07:20

Podczas uzgadniania najnowszego, siódmego pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji zablokowana została propozycja włączenia na listę sankcyjną rosyjskiego przedsiębiorstwa metalurgicznego "WSMPO-Awisma" – największego światowego producenta tytanu - pisze w czwartek "The Wall Street Journal".

Gazeta wyjaśnia, że decyzja została zablokowana m.in. przez Francję, co wiąże się z faktem, że "WSMPO-Awisma" jest najważniejszym dostawcą tytanu dla jednego z największych na świecie producenta samolotów pasażerskich Airbus, mającego siedzibę we Francji.

07:17

Podczas podpisywania w piątek w Stambule umowy, która ma odblokować eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego, Ukraina liczy bezwzględnie na zapewnienie jest pełnego bezpieczeństwa w tym zakresie - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko.

"Delegacja ukraińska poprze tylko te decyzje, które zagwarantują bezpieczeństwo południowych regionów Ukrainy, silną pozycję Sił Zbrojnych Ukrainy na Morzu Czarnym oraz bezpieczny eksport ukraińskich produktów rolnych na rynki światowe" - napisał Nikołenko w komunikacie, cytowanym przez portal Ukraińska Prawda.

05:51

Mer Nikopola poinformował, że miasto zostało w nocy ostrzelane przez Rosjan z dział przeciwlotniczych.

05:44

Ukraina planuje utworzyć jednorazowy międzynarodowy trybunał, który będzie sądził najwyższe władze rosyjskiego reżimu za akt agresji na Ukrainę, w szczególności Władimira Putina - informuje "The Guardian", powołując się na zastępcę szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Andrija Smyrnowa.

05:36

"The Institute for the Study of War" opublikował mapy obrazujące aktualną sytuację na froncie.

05:04

- Każdy nowy rosyjski ostrzał to argument za tym, by Ukraina otrzymała nowoczesną, skuteczną broń - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w sieciach społecznościowych.

05:03

Około 25 000 km dróg zostało zniszczonych na nieokupowanych terytoriach w wyniku inwazji Rosji na terytorium Ukrainy. Po wyzwoleniu okupowanych terytoriów bilans może wzrosnąć - powiedział Andrij Iwko, wicedyrektor operatora dróg Ukrawtodor.

- Straty spowodowane zniszczeniami infrastruktury szacujemy na około 950 miliardów hrywień - podkreślił.

Zobacz także

Zobacz także