more_horiz
Wiadomości

Nowe sankcje UE wobec Rosji weszły w życie. Co zawiera czarna lista?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 19:35
Kolejne sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji weszły w życie. Uzgodnione ostatecznie przed południem restrykcje zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym. Zawierają one m.in. nowe wymogi dotyczące osób wpisanych na tzw. czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami - informuje z Brukseli korespondentka IAR Beata Płomecka.
Kolejne sankcje UE wobec Rosji weszły w życie. Sprawdź szczegóły
Kolejne sankcje UE wobec Rosji weszły w życie. Sprawdź szczegółyFoto: shutterstock.com/PP Photos

W najnowszym pakiecie, który uzupełnia sześć dotychczas nałożonych, jest embargo na import złota - najważniejszego towaru eksportowego Rosji po surowcach energetycznych. Na wniosek Polski embargo obejmuje też biżuterię.

Pakiet sankcyjny rozszerza również listę produktów, których eksport do Rosji jest zakazany. Chodzi o produkty najnowszej technologii oraz farmaceutyczne i chemiczne podwójnego zastosowania - do celów cywilnych i wojskowych. Nowością jest zobowiązanie osób wpisanych na czarną listę do ujawnienia swojego majątku. Jeśli tak się stanie, wtedy zostanie on zamrożony. Jeśli osoba objęta sankcjami zatai swój majątek, będzie to złamanie prawa i może prowadzić do konfiskaty, w zależności od przepisów obowiązujących w unijnych krajach.

Sankcje wobec Rosji. "Nocne Wilki" na liście

W ramach sankcji, które weszły dziś w życie, na czarną listę zostało dopisanych kolejnych 48 osób. Są to m.in. członkowie gangu motocyklowego "Nocne Wilki" wraz z ich liderem Aleksandrem Załdostanowem, przyjacielem Władimira Putina.

Na liście są też zdrajcy Ukrainy współpracujący z rosyjskim okupantem, m.in. Konstantin Iwaszczenko - samozwańczy mer Mariupola.

Wojskowi, politycy, członkowie rodzin oligarchów. Szeroka lista

Są również kolejni wojskowi, politycy, członkowie rodzin znanych oligarchów. Sankcje dotykają także przedstawicieli świata kultury. Wśród 9 podmiotów, których aktywa na terenie Unii będą zamrożone, jest firma z sektora zbrojeniowego, ponownie gang motocyklowy "Nocne Wilki", a także fundacja Russkij Mir - narzędzie ideologicznej propagandy Putina w postsowieckich krajach.

Posłuchaj
00:58 11853418_2.mp3 Kolejne sankcje UE wobec Rosji weszły w życie - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Unia Europejska nałożyła też sankcje na Sbierbank, który już wcześniej został odłączony od globalnego systemu SWIFT. Natomiast zamrożenie jego aktywów w Europie ma uniemożliwić transakcje międzynarodowe, z wyjątkiem tych dotyczących handlu żywnością. Ten wyjątek dotyczy wszystkich rosyjskich banków objętych do tej pory restrykcjami.

Najnowszy pakiet sankcji zawiera też wyjaśnienia dotychczasowych restrykcji, by nie narażać się na zarzuty państw Afryki i Bliskiego Wschodu, że kryzys żywnościowy to wina unijnych sankcji. Te nastroje podsyca zresztą sama Rosja.

Dlatego teraz jest zapewnienie, że rosyjskie statki w ramach wyjątków, mogą wpływać do unijnych portów, jeśli przewożą żywność lub leki.

Czytaj także:

Zobacz: Paweł Jabłoński w Programie 1 Polskiego Radia

pb

Zobacz także

Zobacz także