UE przychyliła się do sankcyjnych postulatów Polski. Sadoś: prezentujemy najbardziej ambitne stanowisko
- Wiele postulatów Polski zostało uwzględnionych w najnowszym pakiecie sankcji na Rosję - poinformował ambasador Polski przy Unii Europejskiej, Andrzej Sadoś. Przedstawiciele 27-mki zatwierdzili restrykcje, które jutro mają być opublikowane w Dzienniku Urzędowym i wejść w życie.
2022-07-20, 19:25
Ambasador powiedział, że na wniosek Polski zostało zlikwidowanych wiele wyjątków w sankcjach. Na przykład do embarga na rosyjskie złoto włączona została biżuteria. Polska zabiegała też, by zlikwidować wyłączenia spod sankcji rosyjskich statków, wykorzystywanych w transporcie morskim do realizacji projektów, dotyczących odnawialnych źródeł energii.
- Polska jest krajem, który reprezentuje najbardziej ambitne stanowisko - powiedział ambasador.
Posłuchaj
Sankcje UE wobec Rosji. "Polska jest kilka kroków do przodu"
- Przedstawiamy naszym partnerom różne propozycje i różne rozwiązania i one są uwzględniane w kolejnych pakietach sankcyjnych. Można powiedzieć, że Polska i polska delegacja jest kilka kroków do przodu, jeśli chodzi o prace nad sankcjami. Celem zawsze jest osiągniecie jednomyślności i musimy wypracować zielone światło ze wszystkich stolic - podkreślał ambasador przy Unii.
Andrzej Sadoś przyznał, że choć najnowszy pakiet nie należy do najbardziej ambitnych, to najważniejsze jest to, że szybko został przyjęty. - Utrzymaliśmy dynamikę prac nad kolejnymi pakietami sankcyjnymi. Te sankcje są dotkliwe i boleśnie dotykają rosyjską machinę wojenną i te sankcje działają - powiedział ambasador Sadoś.
REKLAMA
Potwierdził też, że rozpoczęły się już prace nad kolejnym pakietem restrykcji wobec Rosji, który zostanie przyjęty po wakacjach, i może on dotykać sektora energetycznego. Na razie udało się uzyskać przychylność co do postulatu Polski, by obejmować sankcjami firmy spoza Unii, które pomagają obchodzić restrykcje nałożone przez Wspólnotę na Rosję.
- Sankcje wobec Rosji. Prof. Kleiber: musimy wykazać się zdecydowaniem aż do samego końca
- Zwiększenie funduszu na broń dla Ukrainy. Jest wstępna zgoda UE
Zobacz także: wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk w "Sygnałach dnia"
jp
REKLAMA