more_horiz
Wiadomości

Armia ukraińska odparła kolejne ataki. Rosjanie usiłują odbudowywać mosty [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 22:04
Siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki między innymi na kierunku bachmuckim na wschodzie kraju, a na południu wojska rosyjskie próbują odbudować uszkodzone mosty przez Dniepr - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. Zachęcamy do zapoznania się z zapisem relacji.
Sztab: siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki, m.in. na kierunku bachmuckim
Sztab: siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki, m.in. na kierunku bachmuckimFoto: PAP/Mykola Kalyeniak

»ROSYJSKI ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy jest dostępny także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.


Zapis relacji:

22:11

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że rozpoczęcie eksportu zboża z ukraińskiego portu w Odessie to pozytywny sygnał i szansa na zatrzymanie rozwoju kryzysu żywnościowego na świecie. Pierwszy statek z 26 tysiącami ton kukurydzy opuścił dziś odeski port handlowy.

22:08

W walczącej na Ukrainie i uznawanej za elitarną rosyjskiej 45. brygadzie sił specjalnych (specnazu) wojsk powietrznodesantowych służą osoby, które były w przeszłości skazane lub są obecnie sądzone za ciężkie przestępstwa - powiadomił w poniedziałek na Telegramie ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.

22:05

Siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki między innymi na kierunku bachmuckim na wschodzie kraju, a na południu wojska rosyjskie próbują odbudować uszkodzone mosty przez Dniepr – poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Na kierunku bachmuckim wojska rosyjskie usiłowały poprawić swoje położenie taktyczne w okolicach Sołedaru, Werszyny i Bachmutu, ale zostały odparte przez siły ukraińskie. Siły rosyjskie nacierały też w stronę Awdijiwki i Pisków w obwodzie donieckim, lecz bez powodzenia – walki nadal trwają. Wojska ukraińskie udaremniły ponadto próby przesunięcia się sił rosyjskich w stronę Marjinki w tym samym obwodzie oraz wykryły i unieszkodliwiły rosyjską grupę zwiadowczą w okolicach Mazaniwki.

21:39

Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) uczynił świat bardziej bezpiecznym - ocenił sekretarz stanu USA Antony Blinken, podczas poniedziałkowego wystąpienia na forum ONZ. Wskazał jednak na zagrożenia m.in. ze strony Korei Północnej, Iranu i Rosji.

21:36

Dwie osoby poniosły śmierć, a dwie zostały ciężko ranne w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie mikrobusu ewakuacyjnego w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformował w poniedziałek szef administracji wojskowej Krzywego Rogu Ołeksandr Wiłkuł.

21:35

- Dziś Ukraina broni Polski i Europy, w tym Niemiec; gdyby nie heroiczny opór Ukrainy wobec imperialnych planów Putina, Polsce i krajom bałtyckim groziłaby bezpośrednia dalsza ekspansja rosyjskiej strefy wpływów – mówi prezydent RP Andrzej Duda w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ").

20:43

Prezydent USA Joe Biden zatwierdził nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 550 mln dolarów - poinformował w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. W skład pakietu wejdzie dodatkowa amunicja do zestawów artylerii rakietowej HIMARS oraz do artylerii 155 mm.

20:21

Siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki między innymi na kierunku bachmuckim na wschodzie kraju, a na południu wojska rosyjskie próbują odbudować uszkodzone mosty przez Dniepr – poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

20:10
19:43

Szef ONZ jest zadowolony ze wznowienia eksportu ukraińskiej żywności. Z portu w Odessie wyruszył dzisiaj pierwszy od początku rosyjskiej inwazji statek. Było to możliwe dzięki porozumieniu Ukrainy z Rosją, osiągniętemu przy współudziale ONZ i Turcji.

18:57

Mieszkańcy 110 krajów świata wpłacili już ponad 161 mln dolarów na wsparcie Ukrainy za pośrednictwem międzynarodowej internetowej platformy United24 - poinformował w poniedziałek na Telegramie ukraiński resort transformacji cyfrowej.

18:50

Polskie Radio dla Ukrainy kontynuuje nadawanie swoich 24-godzinnych, specjalnych programów w języku ukraińskim w Warszawie.

18:27

Francja przekaże Ukrainie mobilne laboratorium DNA, bo chce, by sprawcy zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan na Ukrainie nie pozostali bezkarni - powiedział francuski prezydent Emmanuel Macron w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

18:07

Liczba turystów na okupowanym Krymie spadła o 40 procent, informują lokalne władze. Półwysep jest okupowany od ośmiu lat. Z tego powodu udają się tam na odpoczynek wyłącznie Rosjanie. Jednak w tym roku nawet oni nie mają na to odwagi ze względu bliskość frontu i lęk przed ukraińskimi rakietami - wyjaśnia pseudorzecznik Regionalnej Rady Krymu Władimir Konstantinow. 

17:44

W obawie przed ukraińskim ruchem partyzanckim rosyjscy okupanci podejmują coraz większe środki ostrożności i nasilają represje przeciwko ludności cywilnej na zajętych obszarach południa Ukrainy - powiadomił w poniedziałek rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

16:56

Rosja nałożyła sankcje na 39 obywateli Wielkiej Brytanii, w tym na byłego premiera Davida Camerona i szefa partii lejburzystów Keira Starmera. Na liście znaleło także 12 dziennikarzy redakcji Sky News, BBC, The Times, The Guardian, The Telegraph czy The Economist.

16:49

W Ukrainie poszukiwanych jest 203 dzieci, przy czym większość z nich zaginęła w strefie działań wojennych – poinformowała w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Kateryna Pawluczenko.

16:41

Rosyjskie paszporty zgodziło się przyjąć tylko około 10 tys. osób, czyli zaledwie 1 proc. dorosłej ludności w częściowo okupowanych przez wroga obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy - powiadomił w poniedziałek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

16:22

Stany Zjednoczone są gotowe do negocjacji nowego traktatu o redukcji broni jądrowej, który zastąpi obecną umowę New START wygasającą w 2026 roku - poinformował w poniedziałek prezydent USA Joe Biden. Dodał jednak, że Rosja musi zademonstrować swą gotowość do negocjacji w dobrej wierze.

16:16

Siły Zbrojne Ukrainy mają pod kontrolą ogniową rosyjskie szlaki logistyczne i transportowe na okupowanych terenach obwodu chersońskiego na południu kraju – oznajmiła w poniedziałek rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.

16:16

W następstwie unijnych sankcji wobec Rosji za agresję przeciw Ukrainie Francja zamroziła ponad miliard euro rosyjskich aktywów. Tak wynika z danych podanych przez tamtejszy resort gospodarki. Zablokowane aktywa należą do rosyjskich oligarchów i osób znajdujących na czarnej liście sporządzonej przez Unię Europejską.

15:47

79 proc. mieszkańców Ukrainy uważa, że pomiędzy Ukrainą i Rosją należy wprowadzić ruch wizowy oraz kontrolę celną - wynika z sondażu opinii publicznej opublikowanego w poniedziałek przez ukraiński portal Dzerkało Tyżnia.

15:27

Żołnierze ukraińskiej piechoty morskiej pojmali na terytorium obwodu chersońskiego na południu Ukrainy 11 rosyjskich wojskowych, w tym oficera – poinformowała w poniedziałek Marynarka Wojenna Ukrainy na Telegramie.

15:18
15:12

Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały cztery kolejne systemy artylerii rakietowej HIMARS od Stanów Zjednoczonych - poinformował w poniedziałek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

15:09

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau rozmawiał w poniedziałek z ministrem spraw zagranicznych Turcji Mevlutem Cavusoglu m.in. na temat porozumienia odblokowującego eksport zboża z Ukrainy - podało MSZ.

14:42

Komisja Europejska w imieniu UE wypłaciła w poniedziałek Republice Mołdawii 50 mln euro pomocy makrofinansowej, z czego 35 mln euro to długoterminowe pożyczki na preferencyjnych warunkach, a 15 mln euro - dotacje.

14:25

Unia Europejska przekazała Ukrainie pierwszą transzę nowej pomocy makrofinansowej w wysokości miliarda euro - poinformowała Komisja Europejska. Dziś wypłacono pierwszą połowę kwoty, reszta dotrze jutro.

14:01

 Ukraina otrzymała obiecane jej przez Niemcy wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe MARS II - potwierdził w poniedziałek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. Wcześniej o przekazaniu systemów powiadomiła strona niemiecka, informując, że chodzi o trzy zestawy.

W komentarzu na Twitterze Reznikow podkreślił, że dostarczone z Niemiec systemy są podobne do już otrzymanych zachodnich wyrzutni M270. Ukraina otrzymała tego rodzaju broń z W. Brytanii. Systemy MARS II są zmodernizowaną wersją tego uzbrojenia.

System uzbrojenia M270 jest artylerią rakietową z 12 wyrzutniami umieszczonymi na opancerzonym pojeździe gąsienicowym

13:52

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres z zadowoleniem przyjął wypłynięcie pierwszego statku przewożącego ukraińskie zboże z portu w Odessie do Libanu i ma nadzieję, że jego śladem podąży więcej statków.

Na razie w porcie oczekuje 16 statków, zgłaszają się kolejne. Jednak wedle Ankary - na dziś nie zaplanowano odprawienia kolejnej jednostki z ładunkiem zboża. 

13:51

- Próby destabilizacji Kosowa przez prezydenta Serbii Aleksandra Vuczicia, korzystającego z metod swojego mentora Władimira Putina, nie powiodą się - oświadczyła w poniedziałek prezydent Kosowa Vjosa Osmani.

Mówiąc o napięciach na linii Prisztina-Belgrad, Osmani przyznała, że kosowskie władze "koordynują swoje działania z partnerami zagranicznymi".

W niedzielę rząd Kosowa odłożył o miesiąc wdrażanie swego planu, który nakłada na etnicznych Serbów, zamieszkujących północne Kosowo, obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych samochodów z serbskich na kosowskie w ciągu 60 dni. Oczekujący decyzji Serbowie zaczęli tego dnia wznosić barykady na przejściach granicznych łączących Serbię i Kosowo. Barykady te zaczęto rozmontowywać w poniedziałek - poinformowała serbska agencja Tanjug. W miastach zamieszkiwanej przez Serbów północy Kosowa rozwieszono banery informujące przejezdnych w wjeździe na obszar Wspólnoty Gmin Serbskich - postulowanej przez kosowskich Serbów i Serbię jednostki autonomicznej w ramach Kosowa.

"Środki prowadzące do wyrównania relacji pomiędzy Serbią i Kosowem nie są skierowane przeciwko komukolwiek, mają natomiast przyczynić się do poprawy sytuacji wszystkich obywateli kraju, bez względu na ich przynależność etniczną. Dlatego też wzywam serbskich obywateli Kosowa do niepoddawania się wpływom belgradzkiej propagandy" - powiedziała Osmani.

Serbia, która utraciła kontrolę nad Kosowem po kampanii NATO w 1999 roku, odmawia uznania niezależności byłej prowincji i od 2008 roku - ogłoszenia przez nią niepodległości - nie zgadza się na używanie na swym terytorium tablic z kosowską rejestracją.

Serbia i Kosowo rozpoczęły w 2013 roku dialog pod auspicjami Unii Europejskiej, lecz do tej pory nie osiągnięto znaczącego porozumienia.

13:47

MSZ Ukrainy uruchomiło całodobową "gorącą linię" dla obywateli, którzy w wyniku inwazji rosyjskiej musieli wyjechać za granicę i poszukują informacji o warunkach pobytu w krajach, w których się znaleźli - podała agencja Interfax-Ukraina.

Od końca czerwca "gorąca linia" działała w trybie próbnym. Przeznaczona jest także dla tych, którzy rozważają wyjazd.

Obecnie około 60 proc. telefonów jest z różnych zakątków świata, od Polski po Brazylię - podaje Interfax-Ukraina. Około 40 proc. zapytań nadchodzi od osób pozostających na Ukrainie.

Dzwoniący pytają najczęściej o pomoc socjalną i medyczną, warunki zatrudnienia i przepisy celne w poszczególnych krajach. Linia działa całodobowo.

13:43

Pomoc w łącznej wysokości 1 mld euro ma stanowić wsparcie dla Ukrainy w zaspokajaniu jej potrzeb finansowych po niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji ze strony Rosji. Jest to pierwsza część pakietu pomocy makrofinansowej o wartości do 9 mld euro, ogłoszonego przez KE 18 maja i zatwierdzonego przez Radę Europejską w dniach 23-24 czerwca.

Uzupełnia wsparcie już udzielone przez UE; w pierwszej połowie roku wypłacono Ukrainie awaryjną pożyczkę w wysokości 1,2 mld euro.

Środki zostały udostępnione Ukrainie w formie długoterminowych pożyczek na korzystnych warunkach. Pomoc wspiera stabilność makroekonomiczną i odporność Ukrainy w kontekście agresji wojskowej Rosji i wynikających z niej wyzwań gospodarczych. Jako kolejny wyraz solidarności, budżet UE pokryje koszty odsetek od tej pożyczki.

Podobnie jak w przypadku wszystkich poprzednich pożyczek w ramach pomocy makrofinansowej, KE pożycza środki na międzynarodowych rynkach kapitałowych i przekazuje Ukrainie. Pożyczka dla Ukrainy jest zabezpieczona w 70 proc. wartości z budżetu UE.

13:41

Unia Europejska przekazała Ukrainie miliard euro pomocy finansowej - poinformował premier tego kraju Denis Szmyhal. Środki mają wspomóc Ukraińców w związku z trudną sytuacją budżetową, będą przeznaczone na walkę z konsekwencjami rosyjskiej inwazji.

Premier Szmyhal poinformował na Telegramie, że na ukraińskie konta trafiła na razie połowa przekazanej kwoty. Druga połowa ma zostać przelana jutro. Według informacji szefa rządu miliard euro to część większej pomocy Unii dla Ukrainy w łącznej kwocie 9 miliardów euro.

13:19

Odmowa krajów zachodnich, by w trybie natychmiastowym wprowadzić zakazu ubezpieczenia transportu ropy naftowej, a także opóźnienia z ich strony jeśli chodzi o w uznanie Federacji Rosyjskiej za państwo - terrorystę — to zielone światło dla Kremla do kontynuowania morderstw i terroru. Albo zmiażdżymy dziś rosyjskich kanibali, albo — nastanie nowa ciemna era - napisał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

12:50

USA i UE nadal nie objęły sankcjami Olega Biełoziorowa, prezesa rosyjskich kolei - napisał doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenka.

On i inni, którzy zarządzają transportem broni i żołnierzy rujnujących nasze miasta, zabijających i torturujących naszych ludzi, zasługują przynajmniej na sankcje - zauważył.

12:33

Marynarka wojenna Ukrainy podaje, że wedle stanu na 1 sierpnia Rosja na Morzu Czarnym ma obecnie na służbie 5 okrętów, przenoszących pociski Kalibr (korwety projektu 21631 – 3; fregaty projektu 11356 – 2). Łączna salwa to 40 pocisków.

Dowództwo Południe podawało rano, że na Morzu Czarnym znajduje się także okręt podwodny przenoszący pociski Kalibr.

Według sił morskich Ukrainy Morzu Azowskim komunikację kontrolują maksymalnie dwie jednostki rosyjskie – okręty i kutry.

Na Morzu Śródziemnym Rosja ma 5 jednostek przenoszących kalibry.

W ciągu doby w interesie Rosji przez kanał Kerczeńsko-Jenikalski przepływało:

- na akwen Morza Azowskiego - 27 jednostek, z czego 1 statek wypływał z cieśniny Bosfor;

- na akwen Morza Czarnego – 49 jednostek, z czego 16 kontynuowało swój ruch w kierunku cieśniny Bosfor

Wyłączając automatyczne systemy identyfikacji (AIS) na statkach cywilnych na wodach Morza Azowskiego, Federacja Rosyjska nadal narusza międzynarodową konwencję o bezpieczeństwie na morzu z 1974 r. (SOLAS) – podała marynarka wojenna Ukrainy.

12:30

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przygotowuje swój kraj na zaostrzenie wojny z Rosją – informuje w poniedziałek dziennik „Le Figaro”.

Gazeta przypomina, że prezydent Ukrainy wezwał w sobotę do ewakuacji Donbasu, ponieważ rosyjskie bombardowania nasiliły się w tym regionie i na południu kraju. Z kolei w Mikołajowie doszło do zmasowanych ostrzałów, prawdopodobnie najsilniejszych od rozpoczęcia wojny 24 lutego. Pociski rosyjskie uderzyły w rejony Charkowa i Sum.

W sobotę wieczorem prezydent Zełenski wezwał ludność do ewakuacji obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy, aby uniknąć „rosyjskiego terroru”. „Setki tysięcy ludzi, w tym dzieci, wciąż znajdują się na terenach zaciekłych walk w obwodzie donieckim. Im więcej z nich teraz wyjedzie (…), tym mniej zabije armia rosyjska” – oświadczył.

Wicepremier Iryna Wierieszczuk zapowiedziała wcześniej przymusową ewakuację całej ludności Doniecka, jednego z dwóch regionów administracyjnych zagłębia przemysłowego Donbasu. Motywowała tę decyzję zniszczeniem sieci gazowych i przewidywanym brakiem ogrzewania zimą.

11:38

Wielka Brytania przekaże wkrótce Ukrainie okręty przeciwminowe; duża grupa marynarzy ukraińskich przechodzi teraz w Wielkiej Brytanii odpowiednie szkolenie - poinformował w poniedziałek w telewizji ukraińskiej Wadym Prystajko, ambasador Ukrainy w Londynie.

"Wielka Brytania nadal wspiera Ukrainę w konfrontacji z rosyjskimi najeźdźcą i m.in. przygotowuje się do przekazania naszemu krajowi kilku okrętów wojennych. Na jednym z nich niedawno byłem" - powiedział Prystajko. Wyjaśnił następnie, że dla Ukrainy priorytetem są okręty przeciwminowe i że "wyjściową liczbą" są dwie takie jednostki.

Jak dodał, okręty, które otrzyma Ukraina, będą zmodernizowane i wyposażone w specjalny sprzęt, niezbędny stronie ukraińskiej.

Prystajko przypomniał, że na realizację wsparcia dla Ukrainy władze brytyjskie przeznaczyły dotąd ponad 2,3 mld funtów. Środki te zostały wydane na pomoc wojskową, m.in. na ponad 5 tys. ręcznych wyrzutni przeciwpancernych (NLAW) oraz wyrzutni wieloprowadnicowych M270 MLRS.

11:32

Nie oczekujemy w poniedziałek wyjścia kolejnych statków ze zbożem z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym – poinformowało połączone centrum koordynacji, które działa w Turcji, cytowane przez CNN. Rano tego dnia z Odessy do Libanu wypłynął pierwszy taki statek.

Terminy dalszych transportów są wciąż ustalane, a ostateczna decyzja w ich sprawie zapadnie najpewniej dopiero, gdy statek, który wypłynął w poniedziałek z Odessy, przejdzie we wtorek inspekcję w Stambule – podało centrum.

11:22

Komendant policji ukraińskiej w obwodzie kijowskim Andrij Niebytow powiedział, że obecnie około 300 osób uważa się za zaginionych w wyniku działań wojennych w obwodzie kijowskim, a w chwili obecnej nie zidentyfikowano jeszcze 216 ciał.

- Niewykluczone, że część osób jest w niewoli - powiedział, wskazując na doniesienia o wywozie ludzi z Ukrainy na Białoruś. Są doniesienia, że podczas okupacji obwodu kijowskiego Rosjanie wywozili Ukraińców na tereny Białorusi - między innymi z Buczy, Hostomela i Irpinia. 

11:03

Rosyjska rakieta uderzyła w szpital w Mikołajowie - przekazały władze miasta. 

Zniszczeniu uległo nowe centrum urazowe, uszkodzonych jest kilka budynków i pojazdy do transportu medycznego.

10:57

Państwowa Służba Bezpieczeństwa Łotwy zatrzymała w Rydze prorosyjskiego polityka Rusłana Pankratowa - pisze o tym portal Delfi, powołując się na (prorosyjskiego) działacza.

Wcześniej Rusłan Pankratow był deputowanym ryskiego samorządu z partii Zgody, kierował organizacją publiczną „Oddajcie nam imiona”. Później pokłócił się z szefem Zgody Nilem Uszakowem i wstąpił do nowej partii Rīcības („Akcja”).

Pankratow został zatrzymany na 48 godzin, przyczyn nie ujawniono.

W ostatnich miesiącach, sądząc po wypowiedziach medialnych, Pankratow prawdopodobnie przebywał poza granicami Łotwy - podaje "Ukraińska Prawda", powołując się na portal "Delfi". W kwietniu w Rydze aresztowano współpracownika Pankratowa, prawnika Alvisa Pilagsa.

30 lipca Pankratow zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcia zrobione w Moskwie. Prawdopodobnie został zatrzymany zaraz po wjeździe na Łotwę - zaznaczono.

10:47

W ostatnich godzinach rosyjskie pociski spadły na dzielnicę sałtiwską w Charkowie. Uderzyły m.in. w przystanek autobusowy, zaparkowane samochody i budynki mieszkalne. Co najmniej dwie osoby ranne przewieziono do szpitala.

Jedna z osób rannych w wyniku ostrzału zmarła w szpitalu - poinformowały później władze.

10:28

10:25

"FT" zwraca uwagę, że najnowsze brytyjskie sankcje wobec Rosji, zatwierdzone w lipcu, zakazują jedynie ubezpieczania statków przewożących rosyjską ropę do Wielkiej Brytanii, i to dopiero po 31 grudnia. Przepisy zostały wprowadzone po tym, jak rząd obiecał zdelegalizować import rosyjskiej ropy od końca roku. Nie zakazano świadczenia usług dla transportu z Rosji do innych krajów. Brytyjskie ministerstwo finansów przekazało, że nadal bada najlepszy kierunek działania.

Unijny zakaz ubezpieczeń został wprowadzony 4 czerwca i pozostaje w mocy. Uniemożliwia on firmom z UE zawieranie nowych ubezpieczeń dla jakiegokolwiek statku przewożącego rosyjską ropę gdziekolwiek. Istniejące umowy zachowują ważność do 5 grudnia, kiedy to wszystkie takie usługi zostaną zakazane.

Ale jak wskazuje "FT", UE zmieniła część swoich własnych sankcji, aby zezwolić europejskim firmom na transakcje z niektórymi rosyjskimi podmiotami państwowymi, takimi jak Rosnieft, w celu transportu ropy do krajów trzecich. Rzecznik Komisji Europejskiej powiedział gazecie, że unijne firmy nie będą miały zakazu płacenia takim podmiotom jak Rosnieft za zakup lub transport ropy naftowej lub produktów naftowych do krajów trzecich, "jeśli te transakcje są absolutnie konieczne". UE wyjaśniła w oświadczeniu, że środki zostały podjęte, by "uniknąć jakichkolwiek potencjalnych negatywnych konsekwencji dla bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego na całym świecie".

"FT" pisze też, że Biały Dom od czerwca pracuje nad tym, by skłonić kraje G7 do poparcia mechanizmu, który pozwalałby na transport części rosyjskiej ropy do krajów trzecich, o ile zgodziłyby się one zapłacić za nią cenę poniżej rynkowej. Urzędnicy w Waszyngtonie powiedzieli, że USA i Wielka Brytania nadal planują zakazać usług morskich, w tym ubezpieczeń, zanim w grudniu wejdzie w życie unijny zakaz, ale chcą najpierw wprowadzić limit cen ropy.

10:24

Państwa europejskie złagodziły starania, zmierzające do ograniczenia handlu rosyjską ropą naftową, gdyż obawiają się wzrostu cen tego surowca i ograniczenia dostaw energii - pisze w poniedziałek dziennik "Financial Times".

W efekcie opóźniono plan wykluczenia Rosji z kluczowego rynku ubezpieczeń morskich Lloyd's of London i zezwolono na niektóre międzynarodowe transporty rosyjskiej ropy.

Jak wyjaśnia "FT", dwa miesiące temu Unia Europejska ogłosiła światowy zakaz udzielania ubezpieczeń morskich dla statków przewożących rosyjską ropę, licząc na skoordynowane działania z rządem brytyjskim. Udział Wielkiej Brytanii jest kluczowy dla skuteczności takiego zakazu, bo Londyn jest centrum branży ubezpieczeń morskich. Wspólny brytyjsko-unijny zakaz ubezpieczeń morskich byłby najbardziej kompleksową sankcją na rosyjską ropę, gdyż zamknąłby rosyjskiemu eksportowi dostęp do znacznej części światowej floty tankowców.

Jednak Wielka Brytania nie wprowadziła jeszcze podobnych ograniczeń, a UE pod koniec lipca zmieniła niektóre ograniczenia dotyczące transakcji z państwowymi firmami z Rosji, powołując się na obawy o globalne bezpieczeństwo energetyczne - pisze "FT". Ponadto amerykańscy urzędnicy wyrazili obawy, że natychmiastowy globalny zakaz ubezpieczeń morskich spowoduje wzrost cen poprzez usunięcie z rynku milionów baryłek rosyjskiej ropy i produktów naftowych.

10:05

34 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - podała w poniedziałek rano Straż Graniczna. Zatrzymano też kolejnego kuriera przewożącego osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę.


SG podała na Twitterze, że wśród zatrzymanych cudzoziemców byli obywatele m.in. Indii, Kamerunu i Kenii, a do zdarzeń doszło na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Czeremsze, Białowieży, Mielniku i Dubiczach Cerkiewnych.

SG poinformowała też, że zatrzymano Gruzina, który przewoził w aucie czterech cudzoziemców: Jemeńczyków i Syryjczyka.

Stalowa zapora na granicy polsko-białoruskiej ma długość 186 km. Oprócz pięciometrowego ogrodzenia ze stalowych przęseł powstaje bariera elektroniczna, która zabezpieczy łącznie 202 km. Ma być gotowa do połowy września.

09:55

Rosja nie dopuszcza Czerwonego Krzyża do obozu w Ołeniwce, gdzie w wyniku wybuchu zginęło kilkudziesięciu ukraińskich jeńców wojennych, czym utrudnia wysiłki na rzecz międzynarodowego dochodzenia w sprawie tego ataku – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

W najnowszym raporcie think tanku podkreślono, że do niedzieli władze Rosji nie odpowiedziały na wniosek Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża o dostęp do tzw. obozu filtracyjnego w Ołeniwce, który znajduje się we wschodniej Ukrainie, na obszarze kontrolowanym przez Rosjan.

Według ukraińskiej armii za atakiem na obóz w Ołeniwce, gdzie przetrzymywano m.in. wziętych do niewoli obrońców mariupolskiego Azowstalu, stały wojska rosyjskie. Moskwa usiłowała natomiast oskarżać o ten atak Ukraińców. W wyniku wybuchu zginęło co najmniej 40 ukraińskich żołnierzy, a 130 zostało rannych – informowała ukraińska prokuratura generalna.

09:54

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął w poniedziałek rano z portu w Odessie na mocy umowy o wznowieniu eksportu zablokowanego przez inwazję Rosji; statek kieruje się do Libanu – podała agencja AP, powołując się na ministerstwo obrony Turcji, która pośredniczyła w porozumieniu.

Pływający pod banderą Sierra Leone statek Razoni ma we wtorek dotrzeć do Stambułu, gdzie zostanie poddany inspekcji, zanim będzie mógł popłynąć dalej – poinformowało tureckie ministerstwo.

Według danych ONZ Razoni przewozi ponad 26 tys. ton kukurydzy – podała AP.

Kukurydza ma trafić do Libanu, który według Banku Światowego boryka się z jednym z największych kryzysów finansowych od ponad 150 lat. W 2020 roku potężna eksplozja w porcie w Beirucie, stolicy kraju, zniszczyła część miasta, w tym silos ze zbożem – przypomina amerykańska agencja.

Rosja i Ukraina należą do największych eksporterów zbóż na świecie. W lipcu zawarły one z Turcją i ONZ porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy, aby złagodzić globalny kryzys żywnościowy i obniżyć ceny towarów spożywczych, które wzrosły z powodu inwazji Rosji na Ukrainę

09:02

W czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę zabitych zostało co najmniej 358 dzieci. Ponad 690 osób zostało rannych.

Jak poinformowała Prokuratura Generalna Ukrainy, najwięcej ofiar wśród dzieci odnotowano w obwodach donieckim, charkowskim i kijowskim. To szacunkowe dane, wciąż są aktualizowane, a trudności w ustaleniu bilansu dotyczą zwłaszcza miejsc aktywnych działań bojowych, na terenach czasowo okupowanych i wyzwolonych.

09:01

Statek ze zbożem wyruszył z portu w Odessie do Libanu. Poinformowały o tym władze Ukrainy. To pierwszy taki transport od lutego, czyli od początku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Jak czytamy w komunikacie wydanym przez ukraiński resort, pierwszy ze statków, który wyruszył z Odessy, to jednostka Razoni pod banderą Sierra Leone. Statek wiezie 26 tysięcy ton ukraińskiej kukurydzy do portu w libańskim Trypolisie.

Minister Ołekasndr Kubrakow poinformował, że w odeskich portach oczekuje jeszcze 16 statków załadowanych zbożem, które nie mogły do tej pory wypłynąć z powodu wybuchu wojny. Jak dodał, Ukraina w najbliższych tygodniach planuje osiągnąć pełne moce w eksporcie produkcji rolnej.

Ukraińskie porty od początku wojny były blokowane przez rosyjską marynarkę wojenną. 22 lipca w Turcji Rosja zobowiązała się do odblokowania eksportu ukraińskiego zboża. Ukraina posiada w magazynach około 20 milionów ton ziarna, bez którego niektórym regionom świata grozi kryzys żywnościowy.

08:40

Jak informuje Dowództwo "Południe", na Morzu Czarnym formacja okrętów sił wroga składa się z 18 jednostek (okrętów i kutrów) manewrujących wzdłuż wybrzeża Krymu w kierunku Noworosyjska. Jednocześnie 5 okrętów i 1 okręt podwodny, wyposażone są w 44 pociski Kalibr i są gotowe do ataku rakietowego. Dodatkowo dyżuruje jeszcze pięć jednostek desantowych.

08:34

W wyniku ostrzałów Charkowa ranne są co najmniej dwie osoby - podał szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Rosjanie kontynuują ataki na dzielnice mieszkalne miasta - rano rosyjski ostrzał ranił osobę oczekującą na przystanku autobusowym.

08:20

Trwają walki w Donbasie na Ukrainie. Tam najintensywniejsze działania bojowe prowadzone są w okolicach Bachmutu. Jednocześnie Rosjanie przegrupowują i wzmacniają swoje siły na południowym odcinku frontu.

Jak wynika z porannego raportu sztabu generalnego ukraińskich Sił Zbrojnych, Rosjanie przegrupowują swoje siły w kierunku Krzywego Rogu na południu. O rosyjskiej aktywności na południowym odcinku frontu informował też prezydent Wołodymyr Zełenski.

Jak zaznaczył, obecnie rosyjska armia stara się wzmocnić swoje pozycje w okupowanych regionach południa. Podkreślił, że część sił ze wschodu Rosjanie przerzucają do obwodu chersońskiego i zaporoskiego.

Jak wynika z porannego raportu sztabu generalnego ukraińskich Sił Zbrojnych, Rosjanie ostrzeliwali ukraińskie pozycje niemal na całej linii frontu. Natomiast lądowe działania szturmowe prowadzili w Donbasie - w kierunku miasta Bachmut.

Trwają też walki w okolicach Bachmutu. Ukraińskie siły odparły natarcia Rosjan w kierunku Sołedaru i Werszyny. Kolejny odcinek działań szturmowych Rosjan w Donbasie, to kierunek Awdijewki. Tam Rosjanie prowadzili nieudany szturm w okolicach wsi Pisky.

08:08

W nocy 1 sierpnia Rosja ostrzelała rejony nikopolski i krzyworoski w obwodzie dniepropietrowskim. Ranne zostały dwie kobiety. Poinformował o tym szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko.

07:46

Utrzymuje się zagrożenie uderzeniami rakietowymi w obiekty wojskowe i obiekty infrastruktury krytycznej na terytorium Ukrainy. Na wodach Morza Czarnego znajduje się sześć jednostek, przenoszących pociski manewrujące typu Kalibr - przekazał ukraiński sztab.

07:40

Rosjanie mogą przygotowywać warunki do ofensywy na obwód charkowski lub miasto Charków  - donosi w codziennym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Zaznaczono, że Moskwa wznowiła ataki na północy i południowy zachód od Iziumu. Siły rosyjskie mogą również przeprowadzać tego rodzaju ataki, aby hamować ukraińską kontrofensywę - dodano.

07:34

Rosjanie ostrzeliwali w nocy Charków - rejon sałtiwski. Poinformowało o tym mer miasta Ołeh Syniehubow. Wiadomo o dwóch osobach rannych.

07:29

Władze Łotwy podjęły decyzję o zawieszeniu od 1 sierpnia umowy o uproszczonym przekraczaniu granicy przez obywateli Rosji, mieszkających w regionach przygranicznych.

Władze w Rydze powołały się na fakt, że Rosja zamknęła konsulat Łotwy w Pskowie, a właśnie ta placówka wydawała Rosjanom pozwolenia na przekraczanie granicy.

Radio Swoboda (rosyjska redakcja Radia Wolna Europa/Radia Swoboda, RFE/RL) przypomina, że umowa o małym ruchu granicznym między Rosją i Łotwą obowiązywała od 2010 roku.

24 lutego, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, Łotwa poinformowała, że przestanie wydawać wizy obywatelom Rosji. Do Rygi wezwano na konsultacje ambasadora Łotwy w Moskwie. Na początku kwietnia Łotwa podjęła decyzję o zamknięciu konsulatów generalnych Rosji w Dyneburgu i Lipawie; personel dyplomatyczny tych placówek został uznany za osoby niepożądane na Łotwie.

07:17

Polska chce być pomostem między podnoszącą się z powojennej ruiny Ukrainą a resztą Europy. W pomoc chcą się zaangażować nie tylko podmioty państwowe, ale także wiele prywatnych firm - donosi w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Jak podaje gazeta, ponad pół tysiąca firm z Polski zgłosiło się do programu odbudowy ukraińskiej gospodarki. „Rzeczpospolita” dotarła do informacji o raporcie, który powstaje na zlecenie resortu skarbu. Ma być gotowy do połowy sierpnia. "Będzie załącznikiem do oferty, jaką nasz rząd zamierza zawieźć do prezydenta Zełenskiego. Źródła mówią, że emisariuszem ma być wicepremier Jacek Sasin" - pisze.

"Udział w dziele odbudowy Ukrainy po wojnie może być ogromną szansą i dla polskich firm, i dla całej polskiej gospodarki. W relacjach ze stroną ukraińską dysponujemy czymś, co we wzajemnych relacjach jest absolutnie bezcenne. To spora doza wzajemnego zrozumienia, sympatii i zaufania – mówił niedawno „Rz” wicepremier Jacek Sasin.

Według informacji "Rz" raport przedstawia dotychczasowe skutki wojny w Ukrainie. Mówi o tym, w czym Polska mogłaby pomóc wschodniemu sąsiadowi. A może zaoferować dostęp do kapitału, doświadczenie zdobyte w wieloletnim procesie rozwoju kraju według zasad unijnych.

06:59

Białoruś wysłała do regionów graniczących z Ukrainą dodatkowe zestawy do walki radioelektronicznej - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Dodatkowe rozmieszczanie zestawów do walki elektronicznej przez siły zbrojne Białorusi odbywa się w rejonach graniczących z naszym krajem" - informuje sztab w codziennym raporcie opublikowanym na Facebooku. 

06:53

W nocy rosyjskie wojska ostrzelały Mikołajów. Mer miast Ołeksandr Sienkiewicz poinformował, że silne wybuchy było słychać w różnych punktach miasta.

06:26

Rosyjskie wojska wzmacniają swoje siły w rejonie Krzywego Rogu w obwodzie dniepropietrowskim na południu Ukrainy - informuje ukraińskie Dowództwo Operacyjne Południe.

06:22

W rejon odeski uderzyły dwie rakiety Iskander, wystrzelone z okupowanego tymczasowo Krymu - poinformowała rada miejska Odessy. 

06:19

Anatolij Czubajs, były wysłannik prezydenta Rosji Władimira Putina ds. zrównoważonego rozwoju, który zrezygnował ze stanowiska i opuścił kraj po agresji na Ukrainę, zachorował nagle na Sardynii i trafił do szpitala z podejrzeniem zatrucia - podał włoski dziennik "La Repubblica". Wcześniej BBC informowała o jego hospitalizacji w jednym z krajów europejskich.

Czubajs źle się poczuł podczas pobytu na luksusowym Szmaragdowym Wybrzeżu na włoskiej wyspie - wyjaśnia gazeta. Jak dodaje, były polityk powiedział żonie, że nie czuje rąk i nóg i nie może się ruszać.

"Pierwsze wyniki badań i straszne podejrzenie postawiły w stan alarmu nasze służby bezpieczeństwa: czy to choroba neurologiczna - zespół Guillaina-Barrego, na co wskazują objawy, czy są to sygnały otrucia" - zaznacza "La Repubblica".

05:36
05:21

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielnym wystąpieniu, że "strategicznie Rosja nie ma szans wygrać tej wojny". 


00:25 zelenski - setka 1.mp3 Wołodymyr Zełenski: trzeba się trzymać, by i na poziomie taktycznym państwo terrorystyczne poczuło swoją stratę. Trzeba się trzymać - południe, wschód i wszędzie. W obronie, w dyplomacji i w polityce. Zachowajcie naszą jedność - i to nie tylko do czasu zwycięstwa, ale także po nim, aby sprawnie przywrócić życie zniszczone przez okupantów. Wierzę, że wszyscy to zrobimy (IAR)

 

Zobacz także

Zobacz także