more_horiz
Wiadomości

"Dzieci wojny". Ukraina ściga Rosjan za ich barbarzyńskie zbrodnie na najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 10:22
Ukraińska prokuratura od początki ataku Rosji wszczęła 1 451 postępowań karnych dot. zbrodni popełnionych na dzieciach. Poinformował o tym zastępca prokuratora generalnego Ihor Mustets na briefingu w Centrum Medialnym Ukraina, cytowany przez portal Ukrinform. 
Ukraina stworzyła specjalną platformę do rejestrowania zbrodni na dzieciach
Ukraina stworzyła specjalną platformę do rejestrowania zbrodni na dzieciachFoto: Volodymyr TarasovUkrinform / ddp images / Forum

"Od 24 lutego wszczęliśmy 1 451 postępowań karnych. Spośród nich zarejestrowano 486" - powiedział zastępca Prokuratora Generalnego.

Doprecyzował, że każdy region kraju ma specjalną platformę, na której prokuratorzy ds. nieletnich współpracują z przedstawicielami wszystkich organów ścigania i koncentrują swoje wysiłki na identyfikacji takich faktów, ich rejestracji i dalszym dochodzeniu.

"Przede wszystkim mamy 668 postępowań w sprawie zabójstw, obrażeń i stosowania przemocy seksualnej wobec dzieci. 777 - to postępowania dot. ataków na instytucje zajmujące się dziećmi oraz postępowania w sprawie przymusowego wywozu dzieci" - przekazał urzędnik. 

"Dzieci wojny"

Mustets wezwał wszystkich, którzy byli świadkami zbrodni popełnianej przez Rosjan lub stali się ofiarami, by zgłaszali taki fakt organom ścigania. "W tym każdy może skorzystać z platformy warcrimes.gov.ua, która jest publicznie dostępna. Została stworzona przez Biuro Prokuratora Generalnego ds. dokumentowania zbrodni wojennych".

Ze swojej strony Daria Gerasymchuk, doradca prezydenta Ukrainy ds. praw dziecka i rehabilitacji dzieci, przypomniała, że ​​w poniedziałek uruchomiono ujednoliconą państwową platformę informacyjną służącą do poszukiwania dzieci - "Dzieci wojny".

Jak podkreśliła, kluczowym jest w całym procesie, by pierwsze kroki w sprawie wykonać poprawnie, gdyż od tego będzie zależeć, jak szybko uda się odnaleźć dziecko. "Aby te pierwsze kroki zostały wykonane poprawnie i szybko, powstał portal "Dzieci wojny". Teraz każdy, kto ją odwiedzi, będzie mógł zobaczyć przerażający licznik, który jest aktualizowany codziennie" – powiedziała Gerasymchuk, która jest również koordynatorem tej platformy.

To na tej stronie codziennie będą aktualizowane statystyki dotyczące liczby zabitych i rannych dzieci, a także poszukiwanych lub przymusowo deportowanych i przesiedlanych przez Rosjan.

***

Jak informuje Ukrinform, powołując się na oficjalne dane, w wyniku wojny 693 dzieci zostało rannych, 203 zaginęło, a co najmniej 5 754 zostało przymusowo wysiedlonych lub deportowanych.

The Kyiv Independent/Ukrinform

as


Zobacz także

Zobacz także