more_horiz
Wiadomości

Wypoczynek nad morzem. Ratownik przypomina o zasadach bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 03:00
Plaże nad polskim Bałtykiem pełne są turystów. Ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa apelują do urlopowiczów o rozwagę i przypominają, że morze jest niebezpiecznym żywiołem.
Ratownicy apelują o zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad morzem
Ratownicy apelują o zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad morzemFoto: Reinfus / Shutterstock.com

Idąc na plażę, zabierzmy ze sobą wodę, coś na głowę oraz telefon komórkowy. Ważne jest, byśmy stosowali się do zaleceń ratowników wodnych - mówił rzecznik i ratownik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Rafał Goeck.

- Ratownicy to są profesjonaliści. Wiedzą, kiedy wolno wchodzić do wody, a kiedy nie wolno. Jeżeli ratownicy wywieszą czerwoną flagę, absolutnie nie wchodźmy wtedy do wody. Jest wiele przyczyn wywieszania takiej flagi, to silne prądy wsteczne, temperatura wody, silna mgła lub zbliżająca się burza - powiedział ratownik SAR (skrót pochodzi od angielskiego search and rescue - poszukiwanie i ratownictwo).

Pilnujmy dzieci

Rafał Goeck przypomniał, że na wakacjach nie ma urlopu od bycia rodzicem. Pamiętajmy o tym, by cały czas obserwować dzieci, plaża to miejsce, gdzie bardzo łatwo się zgubić. Poza tym chodzi także o czas reakcji w obliczu zagrożenia.

- Dzieci, które gubią się na plażach, są zmorą ratowników. Ludzie odpoczywający nad morzem zasną, dzieci się zgubią, a my ratownicy mamy wtedy pełne ręce roboty - powiedział Rafał Goeck.

Posłuchaj
00:30 11872416_1.mp3 Rzecznik i ratownik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Rafał Goeck: starajmy się uczęszczać na strzeżone kąpieliska (IAR) 

Czytaj także:

Jesteś świadkiem niebezpiecznego zdarzenia? Wezwij pomoc

Ratownicy przypominają, że w momencie zauważenie osoby potrzebującej pomocy w wodzie najpierw należy wezwać pomoc dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub numer ratunkowy nad wodą 601 100 100. Nie należy rzucać się do pomocy osobie tonącej bez odpowiednich kwalifikacji.

Od początku czerwca w Polsce utonęło już prawie 150 osób.

ms

Zobacz także

Zobacz także