more_horiz
Wiadomości

Kolejne statki z ukraińskim zbożem wypływają z portów. Przewożą kilkadziesiąt tysięcy ton kukurydzy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 09:46
Rano z portów Odessy i Czarnomorska wypłynęła pierwsza karawana statków z ukraińskim zbożem - poinformował w mediach społecznościowych minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow. Trzy masowce przewożą 57 tys. ton ukraińskiej kukurydzy przeznaczonej dla Turcji, Wielkiej Brytanii i Irlandii. 
Kolejne statki z Ukraińskim zbożem wypłynęły z portów w Odessie i Czarnomorsku
Kolejne statki z Ukraińskim zbożem wypłynęły z portów w Odessie i CzarnomorskuFoto: Facebook.com/Alexander Kubrakov

Z portu w Odessie wypłynął jeden, a z portu w Czarnomorsku wypłynęły dwa statki. Jak podał Ołeksandr Kubrakow to trzy masowce o nazwach: "Navi Star", "Rojen" i "Polarnet".

Jak podkreślił ukraiński minister infrastruktury "oczekujemy, że gwarancje bezpieczeństwa naszych partnerów z ONZ i Turcji będą nadal działać, a eksport żywności z naszych portów stanie się stabilny i przewidywalny dla wszystkich uczestników rynku. W tym celu planujemy zapewnić portom możliwość obsługi ponad 100 statków miesięcznie".

Szef ukraińskiego resortu ocenił też, że konieczne jest szybkie wywiezienie z Ukrainy 20 ton jeszcze zeszłorocznego zboża. "Takie kroki potrzebne są nie tylko ukraińskiej gospodarce, ale i całemu światu". Dodał, że "im szybciej uda nam się wyeksportować 20 mln ton zeszłorocznych zbiorów i rozpocząć eksport nowego, tym szybciej poprawi się sytuacja żywnościowa na świecie".

Statek z ukraińskim zbożem. Kontrola w Turcji

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął w poniedziałek z portu w Odessie i dotarł do Stambułu w Turcji. Tam pomyślnie przeszedł kontrolę. Przedstawicielstwo ONZ w Wiedniu poinformowało, że statek dostał pozwolenie, by wyruszyć w dalszą drogę do Libanu. Ma tam dostarczyć 26 ton kukurydzy z Ukrainy. 

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych, że wypłynięcie pierwszego statku z ukraińskim zbożem to ulga dla całego świata. "Ukraina zawsze była wiarygodnym partnerem i pozostanie nim, jeśli Rosja uszanuje jej część umowy" - napisał przedstawiciel Kijowa.

Posłuchaj
00:52 11876335_1.mp3 Z portów w obwodzie odeskim nad Morzem Czarnym wyruszył konwój statków ze zbożem. O szczegółach z Kijowa Paweł Buszko (IAR) 

Bloomberg, cytując źródła tureckie podał, że do końca roku Ukraina może drogą morską wyeksportować do 25 mln ton zboża.

22 lipca Turcja, Rosja, Ukraina i ONZ porozumiały się ws. wznowienia transportu zboża z Ukrainy z trzech portów w Odessie, Czernomorsku i portu Piwdenne (Jużne).

Czytaj także:

Zobacz: wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w Programie 1 Polskiego Radia

IAR, tvp.info

ASP

Zobacz także

Zobacz także