more_horiz
Wiadomości

UE przyjęła rozporządzenie dot. zmniejszenia zapotrzebowania na gaz ziemny. Jest stanowisko rządu

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 17:50
Unia Europejska przyjęła rozporządzenie zakładające dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 procent. Daje ono możliwość ogłoszenia unijnego stanu alarmowego, w którym zmniejszenie zapotrzebowania na gaz stawałoby się obowiązkowe. W wypracowaniu porozumienia państw Unii w tej sprawie brała udział również Polska.
Anna Moskwa: najpierw bezpieczeństwo energetyczne Polski, potem unijna solidarność
Anna Moskwa: najpierw bezpieczeństwo energetyczne Polski, potem unijna solidarnośćFoto: shutterstock/Belish

- Celem zmniejszenia zapotrzebowania na gaz jest poczynienie oszczędności na nadchodzącą zimę, tak by przygotować się na ewentualne zakłócenia w dostawach gazu z Rosji, która stale używa dostaw energii jako broni - napisano w komunikacie.

Państwa członkowskie zgodziły się zmniejszyć swoje zapotrzebowanie na gaz w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. o 15% w porównaniu ze średnim zużyciem w ciągu ostatnich pięciu lat i zastosować w tym celu wybrane przez siebie środki.

Szczyt ministrów w Brukseli

Porozumienie w tej sprawie osiągnęli w lipcu na spotkaniu w Brukseli ministrowie do spraw energii 27 krajów członkowskich. Wstępna propozycja Komisji Europejskiej została wtedy złagodzona i wycofano się z obowiązkowych ograniczeń dla wszystkich krajów w przypadku ogłoszenia stanu alarmowego. Uzgodniono wiele wyłączeń i odstępstw. Polska - jak informowała w lipcu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa - nie będzie objęta żadnymi obowiązkowymi redukcjami gazu.

Teraz Polska wyraziła sprzeciw wobec przyjęcia w procedurze pisemnej projektu rozporządzenia "z uwagi na poważne zastrzeżenia wobec treści projektu, w tym w szczególności wadliwą podstawę prawno-traktatową".

- Rozstrzygnięcia, wpływające na miks energetyczny i bezpieczeństwo energetyczne państw członkowskich powinny być przyjmowane jednomyślnie w specjalnej procedurze ustawodawczej (...) Jakiekolwiek środki przewidziane prawem UE, a wpływające na ograniczenie zużycia surowców energetycznych. tzn. miks energetyczny państw członkowskich (w tym decyzje o ogłoszeniu unijnego stanu alarmowego) również powinny być przyjmowane na zasadzie jednomyślności. Rzeczpospolita Polska sprzeciwia się temu, aby jakiekolwiek państwo lub Komisja Europejska narzucało innym
państwom ograniczenia. Rzeczpospolita Polska nie zgadza się, aby jedno państwo decydowało za inne w polityce energetycznej ani na to, aby KE miała kompetencje w tym obszarze. Polityka energetyczna i bezpieczeństwo energetyczne to wyłączna polityka i odpowiedzialność państw
członkowskich - czytamy w stanowisku polskiego rządu.

Polska jest jednym z największych odbiorców gazu w Europie, źródło: PAP Infografika Polska jest jednym z największych odbiorców gazu w Europie, źródło: PAP Infografika

Czytaj także:

łk

Zobacz także

Zobacz także