more_horiz
Wiadomości

Rzecznik KGP: ustaliliśmy pełną listę osób, które wyjeżdżały z Polski do Chorwacji

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 14:58
Ustaliliśmy dane przewoźnika, organizatora i pełną listę osób, które wyjeżdżały z Polski do Chorwacji. Te dane zostały przekazane stronie chorwackiej - poinformował rzecznik KGP Mariusz Ciarka. 
Rzecznik KGP: ustaliliśmy pełną listę osób, które wyjeżdżały z Polski do Chorwacji
Rzecznik KGP: ustaliliśmy pełną listę osób, które wyjeżdżały z Polski do ChorwacjiFoto: PAP/EPA/IVAN AGNEZOVIC

W rozmowie z TVN24 rzecznik Komendy Głównej Policji przekazał, że w Chorwacji na miejscu wypadku polskiego autokaru jest 12 polskich policjantów. - Oni przebywają tam w związku ze zwiększonym ruchem turystycznym obywateli Polski, jaki mamy co roku w okresie wakacyjnym. Decyzją Komendanta Głównego Policji zostali teraz skierowani do dyspozycji służb chorwackich, aby udzielać wszelkiej możliwej pomocy zarówno polskim obywatelom, jak i służbom chorwackim w wyjaśnieniu okoliczności tego zdarzenia - wyjaśnił Mariusz Ciarka.

Policja ustaliła dane poszkodowanych

Dodał, że w międzyczasie polscy policjanci ustalili "dane przewoźnika, organizatora i pełną listę osób, które wyjeżdżały z Polski do Chorwacji". - Te dane zostały przekazane stronie chorwackiej. To są bardzo ważne informacje by m.in. ustalić, czy te osoby znajdują się w szpitalach i jaki jest ich stan - zwrócił uwagę Mariusz Ciarka.

Rzecznik KGP przekazał, że "Polacy przebywają już w pięciu szpitalach". - Tam właśnie kierowani są nasi policjanci, aby pomóc w wyjaśnieniu okoliczności zdarzenia w rozmowach z poszkodowanymi, tak aby nie było bariery językowej, aby stronie chorwackiej można było przekazywać to, jak na bieżąco przekazują informacje nasi obywatele - powiedział.

Według Mariusza Ciarki, obecnie policjanci "rozmawiają z tymi poszkodowanymi, których stan na to pozwala". - Bo też pamiętajmy, że najważniejsze jest udzielenie pomocy lekarskiej. Możemy prowadzić rozmowy tylko z tymi osobami, których stan na to pozwala. Takie rozmowy już są prowadzone przynajmniej w tych szpitalach, do których zostali dowiezieni poszkodowani najszybciej z miejsca zdarzenia - zaznaczył. 

Posłuchaj
00:32 11878280_2.mp3 Mariusz Ciarka: decyzją Komendanta Głównego Policji, 12 policjantów przebywających w Chorwacji, zostało teraz skierowani do dyspozycji tamtejszych służb (IAR)

Procedury bezpieczeństwa 

Z kolei na antenie TVP Info inspektor Mariusz Ciarka powiedział, że kierowcy autokaru, który uległ wypadkowi w Chorwacji, najprawdopodobniej zachowali procedury bezpieczeństwa. 

Posłuchaj
00:18 11878441_2.mp3 Rzecznik KGP: kierowcy autokaru, który uległ wypadkowi w Chorwacji, zachowali procedury bezpieczeństwa (IAR)

Czytaj więcej:

Posłuchaj
00:30 11878441_1.mp3 Rzecznik KGP: jest szansa na szybki powrót części poszkodowanych do Polski (IAR)

nj

Zobacz także

Zobacz także