more_horiz
Wiadomości

"Warto było zamknąć Mikołajów". Szef regionalnych władz o udanej akcji antykolaboranckiej

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 13:50
- Warto było zamknąć miasto i przeprowadzić w weekend w Mikołajowie operację przeciwko kolaborantom; w rezultacie tych działań zatrzymano pięć poszukiwanych osób, a także rozbito grupę współpracującą z wrogiem - przekazał Witalij Kim, szef władz obwodu mikołajowskiego.
Warto było zamknąć Mikołajów. Szef regionalnych władz o udanej akcji antykolaboranckiej
"Warto było zamknąć Mikołajów". Szef regionalnych władz o udanej akcji antykolaboranckiejFoto: shutterstock.com

Jak dodał, znaleziono również urządzenia wykorzystywane do rozpowszechniania kremlowskiej dezinformacji oraz wszczęto około 20 postępowań karnych przeciwko osobom działającym na rzecz najeźdźcy. "Jak widzicie, nikt nikogo nie rozstrzeliwał. Nikt też nie napadł na Basztankę czy Mikołajów. Pracujemy dalej" - napisał gubernator.

19 lipca Witalij Kim zapowiedział, że Mikołajów na południu Ukrainy zostanie zamknięty na kilka dni w ramach walki z kolaborantami. "To ci, którzy są tu od dawna, mają jakąś ideę. Ci, którzy są zdesperowani albo nie myślą o skutkach, albo chcieli zarobić. To pojedyncze przypadki, ale każdy taki przypadek niesie za sobą potencjalne ofiary, kiedy zaczynają obserwować miejsca rozlokowania wojskowych, obrony przeciwlotniczej itd." - wyjaśnił wówczas gubernator. "Zamkniemy miasto na kilka dni, przejdziemy się po domach i wykryjemy tych niedobrych ludzi" - zadeklarował wtedy szef regionalnej administracji.

Ataki na obwód mikołajowski

Liczący przed rosyjską agresją blisko 480 tys. mieszkańców Mikołajów jest od kilku tygodni intensywnie ostrzeliwany przez siły agresora. 29 lipca co najmniej siedem osób zginęło, a 19 zostało rannych w wyniku uderzenia pocisku w przystanek komunikacji miejskiej. 

Także ostatniej nocy ostrzelano kolejne miasta i osady w regionie. - Nad ranem przeprowadzono ostrzał na stolicę regionu - poinformowała Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe. - Mikołajów i okolice Bereznehuwatego zostały ponownie ostrzelane i znów z systemu artylerii rakietowej Smiercz. Był to ostrzał bez wyraźnej przyczyny. Pojawiają się doniesienia o niewielkich zniszczeniach spowodowanych takim ostrzałem, na szczęście nie ma ofiar - wskazała. Z kolei jak poinformował wcześniej burmistrz Mikołajowa Ołeksandr Senkiewycz, w serii rosyjskich ostrzałów miasta zginęło 132 cywilów, a 619 osób zostało rannych.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:23 11880210_1.mp3 Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe, o ostrzałach w obwodzie mikołajowskim (IAR) 

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

ng

Zobacz także

Zobacz także