more_horiz
Wiadomości

Burza po raporcie Amnesty International. Wiceszef MSZ: wpływy rosyjskie prawdopodobnie są tam bardzo silne

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 11:55
- Wpływy rosyjskie prawdopodobnie są tam bardzo silne, bo w inny sposób tego się wytłumaczyć nie da. Widząc co, się dzieje na Ukrainie. Widząc te mordy ze strony wojsk rosyjskich, które obserwowaliśmy w Irpieniu, w Buczy - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz w Programie 3 Polskiego Radia.
Raport Amnesty International. Wiceszef MSZ w ostrych słowach skomentował działania organizacji
Raport Amnesty International. Wiceszef MSZ w ostrych słowach skomentował działania organizacjiFoto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Amnesty International napisała w raporcie, że wojsko ukraińskie narusza prawo konfliktów zbrojnych, rozmieszczając sprzęt i uzbrojenie w szkołach, szpitalach i dzielnicach mieszkalnych, a także przeprowadzając ataki z terenów gęsto zaludnionych. "Wynikające z tego rosyjskie uderzenia w zaludnione obszary zabiły cywilów i zniszczyły cywilną infrastrukturę" - stwierdzono w raporcie.

- Myślę, że najlepszą odpowiedzią na ten raport jest fakt, że ukraińscy działacze Amnesty International podawali się do dymisji, że rezygnowali z pracy w tej organizacji, uznając, że jest ona zideologizowana i w nieodpowiedni sposób, niezgodny z prawdą i niezgodny też z zasadami sztuki przygotowuje tego typu raporty - podkreślił Przydacz w Programie 3 Polskiego Radia.

Raport Amnesty International. Przydacz: stopień oderwania od rzeczywistości jest daleko idący

Przydacz stwierdził, że jest mocno zaskoczonym tym sprawozdaniem. - Widząc co, się dzieje na Ukrainie. Widząc te mordy ze strony wojsk rosyjskich, które obserwowaliśmy w Irpieniu, w Buczy. Widząc atakowane budynki cywilne, sam je na własne oczy widziałem pod Kijowem, bombardowane bloki, bombardowane domy, bombardowane centra handlowe. I, że jedyną rzeczą, jaką jest w stanie Amnesty International z siebie wyprodukować po kilku miesiącach wojny, to jest tego typu raport. To pokazuje, że stopień oderwania od rzeczywistości jest dość daleko idący, ale także i stopień zideologizowania - ocenił wiceminister.

Posłuchaj
01:36 Marcin Przydacz o raporcie Amnesty International (Trójka).mp3 Marcin Przydacz o raporcie Amnesty International (Salon polityczny Trójki)

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

- A myślę - i mówię to z całą odpowiedzialnością - że niestety także i wpływy rosyjskie prawdopodobnie są tam bardzo silne, bo w inny sposób tego się wytłumaczyć nie da - dodał. - Trzeba mieć tego świadomość. Przy każdym następnym raporcie tej organizacji musimy mieć świadomość i pamiętać o tym, bo to niestety rzutuje też na wiarygodność funkcjonowania tej organizacji - zaznaczył Przydacz.

Zełenski o raporcie Amnesty International: próbują przerzucić odpowiedzialność na ofiarę

W reakcji na ten dokument prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Amnesty International próbuje "objąć amnestią" kraj będący agresorem i przerzucić odpowiedzialność na ofiarę. - Nie ma i nie może być nawet hipotetycznie żadnego warunku, który usprawiedliwiałby jakikolwiek rosyjski atak na Ukrainę - oznajmił Zełenski.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak oświadczył, że Amnesty International bierze udział w rosyjskiej kampanii propagandowej i dezinformacyjnej, zaś szefowa ukraińskiego oddziału AI Oksana Pokalczuk zrezygnowała ze stanowiska, nazywając raport podarunkiem propagandowym dla Rosji.

Organizacja Amnesty International wyraziła ubolewanie z powodu "wzburzenia i złości" wywołanych jej raportem, w którym zarzuciła wojskom ukraińskim narażanie ludności cywilnej.

Czytaj także:

Zobacz: Marcin Przydacz w Programie 3 Polskiego Radia:

pb

Zobacz także

Zobacz także