more_horiz
Wiadomości

Interfax: Rosjanie szykują referendum o odłączenie części Zaporoża od Ukrainy. Wiemy, kiedy ma się odbyć

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 16:40
Prorosyjskie władze regionu zaporoskiego wydały zarządzenie o przeprowadzeniu referendum w sprawie przyłączenia tego obwodu do Rosji - informuje Interfax. Jak podaje agencja, referendum zaplanowano na pierwszą połowę września.
Władze okupacyjne zmuszają ludzi do wymiany paszportów na rosyjskie
Władze okupacyjne zmuszają ludzi do wymiany paszportów na rosyjskieFoto: PAP/SERGEI ILNITSKY

Dekret w tej sprawie podpisał przewodniczący administracji okupowanych przez Rosję rejonów obwodu zaporoskiego Jewgenij Balickij. 

Balickij, w latach 2012-14 deputowany prorosyjskiej Partii Regionów do parlamentu Ukrainy, oświadczył, że podpisał zarządzenie o "początku przygotowań" do organizacji tego pseudoreferendum. Kolaborant, występujący na spotkaniu koordynowanego przez Kreml ruchu społecznego "Jesteśmy razem z Rosją", nie sprecyzował, kiedy miałoby się odbyć nielegalne głosowanie - przekazała Ukrainska Prawda za nagraniem z posiedzenia, opublikowanym przez rosyjską państwową agencję RIA Nowosti.

W niedzielę lojalne wobec Kijowa władze sąsiedniego obwodu chersońskiego powiadomiły, że rosyjscy najeźdźcy obiecują mieszkańcom nagrodę w wysokości 10 tys. rubli (około 770 zł) za udział w nielegalnym referendum, sankcjonującym aneksję tych obszarów przez Kreml.

Miasto Chersoń, niemal cały obwód chersoński i południowa część regionu zaporoskiego znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Od kwietnia ukraińskie władze i media informowały, że trwają przygotowania do przeprowadzenia pseudreferendów w sprawie przyłączenia tych terenów do Rosji lub utworzenia tam zależnych od Moskwy tzw. republik ludowych.

Zełenski: nie oddamy im tego co nasze

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wczorajszym wieczornym nagraniu powiedział, że "mnożą się doniesienia, że rosyjscy okupanci szykują się do pseudoreferendów w zajętych przez siebie rejonach południa Ukrainy, ale nie oddamy im tego, co nasze". Oznacza to, że władze ukraińskie miały informacje o planach Rosjan.

<<<obejrzyj także>>>

Czytaj także:

łk

Zobacz także

Zobacz także