more_horiz

Stosunek Zachodu do wojny na Ukrainie. Prof. Mieczysław Ryba: widać różne intencje krajów

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 10:11
- Mamy różne zdania w świecie Zachodu. Ten konflikt ma wymiar nie tylko militarny, ale także gospodarczy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z KUL. Gośćmi "Debaty PR24" byli także prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu Białostockiego oraz prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego.
Eksperci podkreślają, że wyraźnie widać różne intencje wobec podejścia krajów Zachodu do wojny na Ukrainie
Eksperci podkreślają, że wyraźnie widać różne intencje wobec podejścia krajów Zachodu do wojny na UkrainieFoto: PAP/EPA/ALEXANDER BELTES

Administracja prezydenta USA Joe Bidena przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jego wartość szanowana jest na miliard dolarów. W jego skład ma wejść m.in. amunicja do HIMARS-ów oraz opancerzone wozy medyczne - podała agencja Reutera. Sytuacja na Ukrainie jest cały czas rozwojowa. Wołodymyr Zełenski podkreśla znaczenie pomocy międzynarodowej, choć nie wszystkie kraje są do tego chętne.

Różnica zdań ws. wojny na Ukrainie

Pomoc wojskowa jest Ukrainie ciągle potrzebna z uwagi na ciągłą przewagę Rosji w tym elemencie. Prof. Daniel Boćkowski zapytany o sytuację militarną na Ukrainie powiedział, że Rosjanie ciągle stosują zmasowany atak. - Sytuacja na Ukrainie jest bez zmian, ale pokazuje pewne trendy. Na całym froncie ciągle trwają działania bojowe. Spokojniej jest tylko w rejonie Charkowa. Rosjanie chcą przejąć pełną kontrolę nad obwodem donieckim. Stosują taktykę zrównania wszystkiego z ziemią - powiedział.

- Kiedy Ukraińcy przejmują jakąś wieś, to zaraz na mieszkańców spada grad rosyjskich pocisków. Dzieje się tak pomimo niszczenia składów amunicji - dodał.

Prof. Mieczysław Ryba zwrócił uwagę na różnice zdań na arenie międzynarodowej, jeżeli chodzi o stosunek do Rosji i tego, co dzieje się na Ukrainie. - Ukraińcy wprost nazywają Rosję państwem terrorystycznym i domagają się uznania tego na arenie międzynarodowej. W tym zakresie są jednak różnice w świecie. Pokazuje to np. ostatni raport Amnesty International, który pokazał zupełnie inne podejście - ocenił.

- Mamy różne zdania w świecie Zachodu. Ten konflikt ma wymiar nie tylko militarny, ale także gospodarczy. Ukraina walczy o przetrwanie w tym zakresie. Kiedy słyszymy, że Niemcy po cichu blokują pomoc UE dla Ukrainy, to pokazuje nam to różne intencje - dodał prof. Boćkowski.

Nie tylko kontekst militarny wojny dostrzega także prof. Jacek Reginia-Zacharski. Wagę pozamilitarnych elementów konfliktu na Ukrainie podkreślają m.in. wypowiedzi szefa NATO. - Aktywność władz NATO warto umiejscowić jako element gry międzynarodowej. Odznacza się on na kilku poziomach. Jednym z nich jest kryzys gazowy, który będzie narastał. Im bliżej rozpoczęcia sezonu grzewczego, tym bardziej rosnąć będą problemy energetyczne - powiedział.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty

Posłuchaj
48:45 PR24 2022_08_06-09-07-00.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski, prof. Mieczysław Ryba i prof. Daniel Boćkowski o sytuacji wokół wojny na Ukrainie (Debata PR24)

***

Audycja: Debata w PR24

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Daniel Boćkowski (ekspert ds. bezpieczeństwa, Uniwersytet w Białymstoku); prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki); prof. Mieczysław Ryba (KUL)

Data emisji: 06.08.2022 r.

Godzina emisji: 9.06 

dz

Zobacz także

Zobacz także