more_horiz
Wiadomości

Duży pożar w kubańskim porcie. Ewakuowano prawie 5 tysięcy osób

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 04:51
Niebezpiecznie na Kubie. Prawie pięć tysięcy osób zostało ewakuowanych do poniedziałkowego wieczora z powodu dużego pożaru, który od piątku trawi infrastrukturę portu Matanzas, na zachodzie Kuby. W obiekcie tym spłonęły już trzy zbiorniki z paliwem.
Z powodu pożaru w porcie Matanzas ewakuowano blisko 5 tys. osób
Z powodu pożaru w porcie Matanzas ewakuowano blisko 5 tys. osóbFoto: PAP/EPA/Ernesto Mastrascusa

Według władz Kuby po rozprzestrzenieniu się ognia na zbiorniki paliwowe i serii wybuchów wzrosło zagrożenie dla mieszkańców sąsiedztwa portu i niezbędna była ewakuacja okolicznych mieszkańców.

Poszkodowani w pożarze

Dotychczas ministerstwo zdrowia Kuby potwierdziło zgon strażaka walczącego z żywiołem w porcie. Szesnaście osób jest wciąż poszukiwanych, zaś 122 odniosły obrażenia. Stan pięciu z nich uznawany jest za krytyczny.

Najwięcej osób zostało rannych w sobotę, kiedy doszło do zapalenia się drugiego zbiornika z paliwem, w efekcie czego w porcie wystąpiło kilka silnych eksplozji.

Aby przeciwdziałać zapaleniu się innych pięciu zbiorników strażacy schładzają je wodą morską.

Walkę z żywiołem, w której Kubańczyków wspierają ekipy ratownicze z Wenezueli oraz Meksyku, utrudniają wysokie temperatury powietrza oraz porywisty wiatr.

Skala zniszczeń

Magazyn w Matanzas, położonym na wschód od Hawany, zapalił się w piątek od uderzenia pioruna.

Prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel odwiedził miejsce katastrofy, które znajduje się około 130 kilometrów na wschód od Hawany, a wiceminister spraw zagranicznych Carlos Fernandez de Cossio poinformował, że rząd USA zaoferował pomoc techniczną w celu ugaszenia pożaru.

Lokalny meteorolog Elier Pila przedstawił zdjęcia satelitarne obszaru z gęstym pióropuszem czarnego dymu przesuwającym się z miejsca pożaru na zachód i sięgającym aż do Hawany. "Ten pióropusz może mieć blisko 150 kilometrów długości" - napisał Pila na swoim koncie na Twitterze.

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także