more_horiz
Wiadomości

Korea Północna wygrała z koronawirusem? Tak twierdzi Kim Dzong Un

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 06:23
Oficjalna agencja prasowa w Pjongjangu KCNA poinformowała, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ogłosił "zwycięstwo" w walce z pandemią COVID-19 i zarządził zniesienie wprowadzonych w maju najostrzejszych środków zapobiegawczych.
Kim Dzong Un ogłosił zwycięstwo w walce z koronawirusem
Kim Dzong Un ogłosił "zwycięstwo" w walce z koronawirusemFoto: Alexander Khitrov/ Shutterstock

Według KCNA Kim oświadczył, że oficjalna liczba zgonów z powodu epidemii, wynosząca 74 osoby, "jest bezprecedensowym cudem" w porównaniu z innymi krajami.

Bariera antyepidemiczna w Korei Północnej

Północnokoreański przywódca zarządził zniesienie najostrzejszych posunięć mających zapobiegać rozszerzaniu się epidemii, ale oświadczył, że Korea Północna musi utrzymywać "silną jak stal barierę antyepidemiczną i intensyfikować prace nad zwalczaniem epidemii do czasu zakończenia ogólnoświatowego kryzysu zdrowotnego".

Reuter przypomina, że Korea Północna nigdy nie poinformowała o liczbie potwierdzonych zachorowań na COVID-19. Od 29 lipca informowała natomiast, że nie wykryto nowych przypadków, co zdaniem niezależnych ekspertów było rezultatem ograniczonych możliwości testowania.

Nic nie wiadomo też o akcji szczepień w tym kraju. Władze informowały, że walka z wirusem polegała na lockdownach, domowych lekach oraz na - jak powiedział Kim - "przewadze koreańskiego systemu socjalistycznego".

Jak napisała KCNA, siostra Kima, Kim Jo Dzong, ujawniła, że brat miał wysoką gorączkę. Oskarżyła też Koreę Południową o przyczynienie się do wybuchu epidemii.

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także