more_horiz
Wiadomości

"Kraby", czyli polskie armatohaubice. Guzy: są z innej półki, jeśli chodzi o nowoczesność

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 14:15
- Na przykładzie "Krabów" widać stan modernizacji ukraińskiej armii. Są one z innej półki, jeśli chodzi o nowoczesność. To jest zupełnie coś innego niż ta postsowiecka artyleria. Widzimy, jak artyleria jest ważna w tej wojnie. Na przykładzie "Krabów" widać, co się dzieje po obu stronach konfliktu. Artyleria rosyjska działa według sowieckich zasad - powiedział ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy w Programie 1 Polskiego Radia.
Jarosław Guzy
Jarosław GuzyFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość programu, Jarosław Guzy, skomentował wpis ministra obrony Ukrainy - Oleksija Reznikova - w którym dziękuje on Brytyjczykom za to, że wysłali na Ukrainę nowy sprzęt.

- Sprzęt Brytyjczyków jest na wysokim poziomie. Zastanawiające jest, kto nie daje sprzętu Ukrainie. Francja i Niemcy są producentami broni. Mają zasoby gotowe do użycia, zwłaszcza armia francuska. Niemiecka Bundeswehra jest wydmuszką, jeśli chodzi o gotowość do walki, choć też ma sprzęt - mówił.

Polskie "Kraby" dla Ukraińców

Gość w trakcie programu opowiadał również, jak sprawują się polskie armatohaubice "Krab" i co nam to mówi o taktykach walki obu stron konfliktu. - Na przykładzie "Krabów" widać stan modernizacji ukraińskiej armii. Są one z innej półki, jeśli chodzi o nowoczesność. To jest zupełnie coś innego niż ta postsowiecka artyleria. Widzimy, jak artyleria jest ważna w tej wojnie. Na przykładzie "Krabów" widać, co się dzieje po obu stronach konfliktu. Artyleria rosyjska działa według sowieckich zasad. Pokrywa ogniem duży obszar, bez ładu i składu, specjalnie atakuje cele cywilne. Z punktu widzenia wojskowego oznacza to rozstawienie co kilkaset metrów odpowiednich dział, które intensywnie bombardują teren, który został wyznaczony przez dowódców. Po stronie ukraińskiej widzimy wojska mobilne, szybkostrzelne - stwierdził ekspert.

Posłuchaj
05:45 [ PR1]PR1 (mp3) 13 sierpień 2022 12_19_57.mp3 Jarosław Guzy: Bundeswehra jest wydmuszką, źródło: Jedynka / W samo południe

Audycja: W samo południe

Prowadząca: Paweł Lekki

Gość: Jarosław Guzy (ekspert ds. międzynarodowych)

Data emisji: 13.08.2022

Zobacz także

Zobacz także