more_horiz
Wiadomości

Katastrofa ekologiczna. Minister środowiska Niemiec zapowiedziała ważne spotkanie

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 21:55
Jak zapowiedziała minister środowiska Niemiec Steffi Lemke, 18 sierpnia odbędzie się spotkanie grupy roboczej Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Odry. Podkreśliła ponadto, że należy zminimalizować szkody wynikłe z katastrofy ekologicznej oraz zapobiec dalszym zniszczeniom.
Minister środowiska Niemiec Steffi Lemke: 18 sierpnia spotkanie grupy roboczej Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Odry
Minister środowiska Niemiec Steffi Lemke: 18 sierpnia spotkanie grupy roboczej Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony OdryFoto: Twitter.com/@moskwa_anna

- Teraz chodzi o to, żeby zminimalizować szkody wynikłe z tej katastrofy, o ile będzie to możliwe i zapobiec dalszym szkodom - powiedziała federalna minister środowiska Steffi Lemke po spotkaniu w Szczecinie z polską minister środowiska Anną Moskwą, które dotyczyło sytuacji na Odrze.

Jak wskazała, że mamy do czynienia z "niesamowitą katastrofą środowiska naturalnego". - Nie wiemy jak długo i w jakim stopniu ta katastrofa będzie miała wpływ na system ekologiczny, czy będzie to trwało miesiące, a może lata - zaznaczyła.

Podkreśliła, że chodzi teraz o to, żeby zminimalizować szkody wynikłe z tej katastrofy, o ile będzie to możliwe i zapobiec dalszym szkodom. - Po drugie chodzi o polepszenia wymiany informacji i przekazywanie informacji społeczeństwu w powiatach, gminach, województwach i krajach związkowych i po trzecie chodzi też o zidentyfikowanie sprawcy tej katastrofy - powiedziała.

Polsko-niemieckie konsultacje ws. sytuacji na Odrze

- Z dzisiejszej naszej rozmowy wynika, że bardzo ważne jest przekazywanie w odpowiednim czasie informacji i komunikatów. Wymiana informacji odgrywa bardzo dużą rolę i w ramach tej rozmowy, zrobiliśmy duży krok do przodu - zaznaczyła.

Dodała, że w najbliższych dniach strona niemiecka i polska będą ściślej współpracowały oraz wymieniały się informacjami dotyczącymi usuwania śniętych ryb, wyników badań czy zidentyfikowania sprawcy. - Łańcuch przekazywania informacji musi być w przyszłości usprawniony - podkreśliła.

Czytaj także:

Steffi Lemke poinformowała ponadto, że polsko-niemiecka rada ochrony środowiska, która była już wcześniej zaplanowana, odbędzie się za dwa tygodnie. - Jestem bardzo zadowolona, że współinicjatorem dzisiejszego spotkania był polski minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, w ten sposób, jeśli uda nam się międzyresortowo lepiej współpracować, tym lepsze będą wyniki - powiedziała federalna minister.

Dodała, że wszyscy, którzy noszą odpowiedzialność polityczną, są też odpowiedzialni za to, aby jak najszybciej wyjaśnić przyczyny tej katastrofy i zminimalizować skutki tej katastrofy oraz zidentyfikować jej sprawcę.

Zobacz także: "Odpowiedzialni za to poniosą konsekwencje". Marcin Horała o skażeniu Odry

ng

Zobacz także

Zobacz także