more_horiz
Wiadomości

To nie rtęć zabiła ryby w Odrze? Niemiecki resort środowiska przekazał pierwsze ustalenia

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 17:25
Polska i Niemcy stworzą wspólną grupę zadaniową. Zgromadzeni w niej eksperci z obu krajów mają ustalić przyczyny katastrofy ekologicznej na Odrze. Zdaniem ministerstwa środowiska RFN to nie rtęć była przyczyną śmierci ryb.
Niemiecki resort środowiska: rtęć nie wydaje się być przyczyną śmierci ryb w Odrze
Niemiecki resort środowiska: rtęć nie wydaje się być przyczyną śmierci ryb w OdrzeFoto: PAP/Marcin Bielecki

- Eksperci ciężko pracują nad analizami, aby jak najszybciej ustalić, jakie substancje i jakie przyczyny doprowadziły do masowej śmierci ryb i szkód w Odrze - powiedziała Lemke. - Jest to również warunek wstępny, aby móc jak najszybciej określić sprawcę zanieczyszczeń - dodała.

Co z teorią o rtęci?

Federalny resort środowiska stwierdził, że nadal nie ma informacji, co dokładnie spowodowało śmierć ryb w Odrze. Badania próbek wody i ryb w Brandenburgii nadal trwają. - Ale rtęć nie wydaje się być przyczyną śmiertelności ryb - powiedziała Lemke.

Katastrofa na Odrze ma być tematem niemiecko-polskiej rady ekologicznej. Minister środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego Till Backhaus oświadczył, że w tym landzie nie stwierdzono martwych ryb. Mimo to z Zalewu Szczecińskiego mają jednak zostać pobrane i zbadane kolejne próbki.

W niedzielnych konsultacjach, które odbyły się w Szczecinie, wzięli udział federalna minister środowiska Steffi Lemke (Zieloni), minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel (Zieloni) oraz szef tego resortu w Meklemburgii-Pomorzu Przednim Till Backhaus (SPD). Ze strony polskiej w spotkaniu uczestniczyli minister środowiska Anna Moskwa i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

Czytaj także:

Zobacz również: Marek Sawicki w Polskim Radiu 24

kp

Zobacz także

Zobacz także