more_horiz
Wiadomości

Polscy strażacy gaszą pożary we Francji. "Pracujemy na czterech odcinkach bojowych"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 13:14
- W tej chwili realizujemy nasze działania związane z dogaszaniem ognisk pożaru. Pracujemy na czterech odcinkach bojowych - powiedział oficer prasowy polskiej grupy ratowniczej asp. Łukasz Nowak. W polskiej grupie ratownictwa we Francji, w okolicach Bordeaux z żywiołem, który opanował ponad 1000 ha lasów walczy 146 strażaków.
Polscy strażacy we Francji dogaszają pożar
Polscy strażacy we Francji dogaszają pożarFoto: Twitter.com/ABartkowiak_PSP

Starszy strażak Monika Nowakowska-Brynda z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej przekazała PAP, że polscy funkcjonariusze rozpoczęli działania o godz. 8.30, a mają je zakończyć około godz. 20. Na wtorek planowana jest także wizytacja polskiego obozowiska przez przedstawicieli straży francuskiej.

- W tej chwili realizujemy nasze działania związane z dogaszaniem ognisk pożaru. Pracujemy na czterech odcinkach bojowych - przekazał asp. Nowak. - Jeden z nich jest z dnia wczorajszego. To dół w którym jest głębokie torfowisko i trzeba to dokładnie zalać - doprecyzował. - Z dużą dozą prawdopodobieństwa ten odcinek dzisiaj zostanie zamknięty i ugaszony całkowicie - zaznaczył.

W nocy z poniedziałku na wtorek największe pożary szalały przede wszystkim na północy i wschodzie Hiszpanii, głównie w Asturii, Aragonii, Galicji, a także w regionie Walencji.

Polscy strażacy we Francji. Odpowiedź na apel

W ubiegły piątek polska grupa ratownictwa dojechała do Francji, w okolice Bordeaux, gdzie płonęło prawie 1000 ha lasów. W grupie ratowniczej jest 146 strażaków i 49 samochodów gaśniczych z województw: zachodniopomorskiego oraz dolnośląskiego. Są to dwa moduły do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów (dwa moduły GFFFV).

Wysłanie polskich strażaków, to odpowiedź na francuską prośbę do społeczności międzynarodowej, która została skierowana za pośrednictwem mechanizmu wspólnotowego UE. Zapotrzebowanie na pomoc otrzymano poprzez ERCC (Emergency Response Coordination Centre).

Wyjazd do Francji to 37. międzynarodowa misja Państwowej Straży Pożarnej.

Czytaj także:

ASP

Zobacz także

Zobacz także