more_horiz
Wiadomości

Prowokacje Rosjan w okupowanym Mariupolu. Szykują pokazową "rozprawę sądową"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 13:19
24 sierpnia, w dzień niepodległości Ukrainy, władze Rosji planują przeprowadzić w okupowanym Mariupolu pokazową "rozprawę sądową" nad więzionymi obrońcami Azowstalu - poinformował Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).
Wywiad wojskowy: Rosja planuje pokazową rozprawę sądową nad obrońcami Azowstalu
Wywiad wojskowy: Rosja planuje pokazową rozprawę sądową nad obrońcami AzowstaluFoto: Serhiy Morgunov/Shutterstock.com

W tym celu pospiesznie przygotowywane są ocalałe pomieszczenia filharmonii kameralnej w położonym nad Morzem Azowskim mieście. Na scenie montowane są metalowe klatki, w których trzymani będą ukraińscy żołnierze. Wznoszone są także nowe tymczasowe konstrukcje obok budynku filharmonii.

Na domiar tego, żeby uwiarygodnić całą akcję, okupanci szykują specjalnie przeszkolonych "świadków" oraz zwożą przedstawicieli rosyjskich środków masowego przekazu. 

Plan precyzyjnego ataku rakietowego?

Jednym z możliwych scenariuszy - jak stwierdził Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy - jest uderzenie w budynek filharmonii precyzyjnym atakiem rakietowym. Jeżeli do tego dojdzie, Rosja tradycyjnie winę będzie zrzucać na stronę ukraińską.

HUR nie podał, ilu obrońców Azowstalu ma być "sądzonych". Według szacunków w niewoli przebywa wciąż ponad 2 tysiące żołnierzy, którzy bronili się w ukraińskim kombinacie metalurgicznym Azowstal. Część z nich była przetrzymywana w obozie w Ołeniwce, który został ostrzelany pod koniec lipca przez wojska rosyjskie, co zostało uznane za zbrodnię wojenną.

Kombinat Azowstal, broniony przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej, był ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu. Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone przez rosyjskie wojska, a liczbę ofiar wśród ludności cywilnej ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy osób.

Mija 177. doba pełnowymiarowej rosyjskiej wojny na UkrainieWedług ukraińskiego Energoatomu Rosjanie przygotowują jednocześnie kolejną prowokację w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Ma ona polegać na odłączeniu bloków energetycznych. Obiekt od marca jest kontrolowany przez rosyjskie wojsko.

Czytaj więcej:

Zobacz także: Jarosław Sellin w "Sygnałach dnia"

nt

Zobacz także

Zobacz także