more_horiz
Wiadomości

Brytyjczycy mają oficjalnie nową premier. Liz Truss zakończyła audiencję u królowej

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2022 14:22
Zakończyła się audiencja Liz Truss u królowej, a to oznacza, że Brytyjczycy mają nową szefową rządu. Liz Truss została piętnastym premierem, któremu Elżbieta II powierzyła zadanie stworzenia rządu - informuje Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Londynie.
Liz Truss już po audiencji u królowej. Jest nowym premierem Królestwa
Liz Truss już po audiencji u królowej. Jest nowym premierem KrólestwaFoto: PAP/EPA/NEIL HALL

Liz Truss to trzecia kobieta na tym stanowisku, po Margaret Thatcher i Theresie May. Zwykle audiencje odbywały się w Buckingham Palace, ale ze względu na stan zdrowia Elżbieta II tym razem została w szkockim Balmoral.

Liz Truss wróci teraz na Downing Street, gdzie wygłosi swoje pierwsze przemówienie.

Rezygnacja Borisa Johnsona

Przed spotkaniem królowej z Truss Boris Johnson złożył rezygnację na ręce królowej Elżbiety II. "Wielce szanowny poseł do parlamentu Boris Johnson odbył dziś rano audiencję u królowej i złożył swoją rezygnację z funkcji premiera i pierwszego lorda skarbu, którą Jej Wysokość łaskawie przyjęła" - napisano w krótkim oświadczeniu wydanym przez dwór królewski. Audiencja, na którą Johnson przybył wraz z żoną Carrie, trwała ok. 40 minut.

Wcześniej na słynnej ulicy Downing Street wygłosił swe ostatnie przemówienie, w którym podkreślał dziedzictwo swego gabinetu. Zaapelował o udzielenie szerokiego poparcia Liz Truss, która dziś ma objąć stanowisko szefa rządu w Londynie. Wczoraj została liderem Partii Konserwatywnej.

- Przez te lakierowane czarne drzwi wkrótce przejdzie nowy premier, by spotkać się z fantastyczną grupą urzędników służby cywilnej. To ludzie, którzy dokończyli Brexit. Ludzie, którzy stworzyli najszybszy program szczepień w Europie. To się nazywa rząd! To się nazywa konserwatywny rząd! To też ludzie, którzy na wczesnym etapie zorganizowali dostawy broni dla bohaterskiej ukraińskiej armii. Niewykluczone, że odwróciło to losy największej europejskiej wojny od osiemdziesięciu lat - mówił Boris Johnson w pożegnalnym przemówieniu na Downing Street 10.

Przez cały dzień trwa rekonstrukcja rządu. Sygnały z otoczenia Liz Truss są jasne: możemy się spodziewać dużych zmian w porównaniu do gabinetu Borisa Johnsona.

Posłuchaj
00:49 11925169_1.mp3 Liz Truss już po audiencji u królowej. Jest nowym premierem Królestwa (Adam Dąbrowski/IAR)

 

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także