Europejski plan dot. oszczędzania energii. Rzecznik rządu: propozycja KE wymaga szczegółowej analizy

2022-09-07, 14:38

Europejski plan dot. oszczędzania energii. Rzecznik rządu: propozycja KE wymaga szczegółowej analizy
"Świat zmierza w kierunku zielonym, problemem mogą być zapóźnienia". Maciążek o transformacji energetycznej. Foto: Oil and Gas Photographer/Shutterstock

Jak skomentował rzecznik rządu Piotr Müller, przedstawiona propozycja Komisji Europejskiej dotycząca m.in. limitu cenowego na rosyjski gaz wymaga szczegółowej analizy. Jak dodał, dla rządzących "najważniejsze są przede wszystkim zmiany w zasadach ceny krańcowej".

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen w środę po południu wydała w Brukseli oświadczenie, w którym przedstawiła pomysły KE na walkę z kryzysem energetycznym. "Przedstawiamy zestaw natychmiastowych środków, które ochronią wrażliwych konsumentów i przedsiębiorstwa oraz pomogą im się dostosować" - zaznaczyła.

KE proponuje m.in. limit cenowy na rosyjski gaz. Ursula Von der Leyen dodała też, że Komisja zaproponuje "obowiązkowy cel ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu" w Unii Europejskiej. Szefowa KE zapowiedziała również nową opłatę od firm naftowych i gazowych. Jej zdaniem zyski powinny być kierowane do tak zwanego "wkładu solidarnościowego", który byłby przekazywany do dofinansowania odbiorców energii w krajach członkowskich.

Rzecznik rządu o pomysłach KE

- Propozycja Komisji Europejskiej, która została dzisiaj (w środę - red.) przedstawiona, wymaga szczegółowej analizy. Jak wiemy, rynek energii jest bardzo skomplikowaną materią w związku z tym, gdy te propozycje formalnie trafią już do państw członkowskich, będziemy je analizować - powiedział rzecznik polskiego rządu Piotr Müller.

- To, co jest dla nas najważniejsze, to przede wszystkim zmiany w zasadach ceny krańcowej. Musimy się przyjrzeć, czy te zmiany, które dzisiaj Komisja Europejska zaproponowała, realizują ten efekt, o który nam chodzi, czyli obniżenie ceny energii elektrycznej - zaznaczył.

Piotr Müller dodał, że Polska nadal będzie podnosić postulat, dotyczący zamrożenia systemu ETS. - Z racji na to, że przewodnicząca Komisji Europejskiej nie przedstawiła dzisiaj (w środę - red.) jeszcze szczegółów, to trudno się odnieść do całości projektu - zaznaczył rzecznik rządu.

Czytaj także:

Posłuchaj

Ursula von der Leyen: Rosja jest niewiarygodnym dostawcą surowców i manipuluje rynkiem gazu (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Zobacz także: rzecznik rządu Piotr Müller w Programie 3 Polskiego Radia

ng

Polecane

Wróć do strony głównej