Europejski plan dot. oszczędzania energii. Rzecznik rządu: propozycja KE wymaga szczegółowej analizy

Jak skomentował rzecznik rządu Piotr Müller, przedstawiona propozycja Komisji Europejskiej dotycząca m.in. limitu cenowego na rosyjski gaz wymaga szczegółowej analizy. Jak dodał, dla rządzących "najważniejsze są przede wszystkim zmiany w zasadach ceny krańcowej".

2022-09-07, 14:38

Europejski plan dot. oszczędzania energii. Rzecznik rządu: propozycja KE wymaga szczegółowej analizy
"Świat zmierza w kierunku zielonym, problemem mogą być zapóźnienia". Maciążek o transformacji energetycznej. Foto: Oil and Gas Photographer/Shutterstock

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen w środę po południu wydała w Brukseli oświadczenie, w którym przedstawiła pomysły KE na walkę z kryzysem energetycznym. "Przedstawiamy zestaw natychmiastowych środków, które ochronią wrażliwych konsumentów i przedsiębiorstwa oraz pomogą im się dostosować" - zaznaczyła.

KE proponuje m.in. limit cenowy na rosyjski gaz. Ursula Von der Leyen dodała też, że Komisja zaproponuje "obowiązkowy cel ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu" w Unii Europejskiej. Szefowa KE zapowiedziała również nową opłatę od firm naftowych i gazowych. Jej zdaniem zyski powinny być kierowane do tak zwanego "wkładu solidarnościowego", który byłby przekazywany do dofinansowania odbiorców energii w krajach członkowskich.

Rzecznik rządu o pomysłach KE

- Propozycja Komisji Europejskiej, która została dzisiaj (w środę - red.) przedstawiona, wymaga szczegółowej analizy. Jak wiemy, rynek energii jest bardzo skomplikowaną materią w związku z tym, gdy te propozycje formalnie trafią już do państw członkowskich, będziemy je analizować - powiedział rzecznik polskiego rządu Piotr Müller.

- To, co jest dla nas najważniejsze, to przede wszystkim zmiany w zasadach ceny krańcowej. Musimy się przyjrzeć, czy te zmiany, które dzisiaj Komisja Europejska zaproponowała, realizują ten efekt, o który nam chodzi, czyli obniżenie ceny energii elektrycznej - zaznaczył.

REKLAMA

Piotr Müller dodał, że Polska nadal będzie podnosić postulat, dotyczący zamrożenia systemu ETS. - Z racji na to, że przewodnicząca Komisji Europejskiej nie przedstawiła dzisiaj (w środę - red.) jeszcze szczegółów, to trudno się odnieść do całości projektu - zaznaczył rzecznik rządu.

Czytaj także:

Posłuchaj

Ursula von der Leyen: Rosja jest niewiarygodnym dostawcą surowców i manipuluje rynkiem gazu (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Zobacz także: rzecznik rządu Piotr Müller w Programie 3 Polskiego Radia

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej