more_horiz
Wiadomości

Ukraina nalicza reperacje, których chce od Rosji. Minister sprawiedliwości podał kwotę

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 10:02
Jak przekazał w rozmowie z niemieckimi mediami Denys Maluśka, ukraiński minister sprawiedliwości, za spowodowane szkody, które są skutkiem niesprowokowanego ataku, Rosja powinna zapłacić Ukrainie minimum 300 miliardów euro.
Zniszczenia w jednym z najniebezpieczniejszych rejonów Charkowa
Zniszczenia w jednym z najniebezpieczniejszych rejonów CharkowaFoto: PAP/Viacheslav Ratynskyi

- Chcemy odszkodowania za wszystkie szkody, jakie Rosja wyrządziła Ukrainie w wyniku wojny - powiedział niemieckim mediom Maluśka, którego wypowiedź cytuje niemiecka agencja informacyjna DPA.

Rezolucja mechanizmu dot. reparacji

Ukraiński minister zaznaczył, że w czasie Zgromadzenia Ogólnego ONZ "władze w Kijowie chcą doprowadzić do przyjęcia rezolucji, która będzie stanowiła fundament dla międzynarodowego mechanizmu reparacji".

Szkody, jakie poniosła Ukraina w wyniku rosyjskiej inwazji, już teraz szacuje się na znacznie wyższe. Wspomniana kwota 300 mld dolarów odpowiada jednak aktywom rosyjskiego banku centralnego w krajach G7, które zostały zamrożone w czasie obowiązywania sankcji - przypomniano na łamach portalu DPA.

Minister sprawiedliwości Ukrainy wystąpił również z żądaniem dostępu do zagranicznych aktywów rosyjskich przedsiębiorstw państwowych i skonfiskowanego majątku rosyjskich oligarchów.

Trwa 198. dzień wojny na Ukrainie

Mija 198. doba wojny na Ukrainie. Rzecznik Sztabu zaznaczył, że udana kontrofensywa w obwodzie charkowskim możliwa jest dzięki skutecznym działaniom ukraińskiej armii, ale też dzięki wsparciu ze strony miejscowej ludności.

Siły Zbrojne Ukrainy w ciągu trzech dni przesunęły się o około 50 kilometrów. Poszczególne oddziały wroga zaznały znacznych strat. Okupanci starają się ewakuować rannych i uszkodzony sprzęt w okolicach miejscowości
Wilchuwatka i Borodojarskie.

Szczegóły przybliżył korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko:

Posłuchaj
00:55 11931378_1.mp3 Sztab Generalny o ofensywnie w obwodzie charkowskim. Relacja Pawła Buszki (IAR) 

Jak wynika z raportu Sztabu Generalnego - w rejonie kontrofensywy rosyjscy żołnierze dezerterują i starają się przedostać na terytorium Federacji Rosyjskiej. Ponadto Sztab poinformował o kontrofensywie prowadzonej także w obwodzie chersońskim, na południu kraju.

Tam Rosjanie uciekają się do działań terrorystycznych i wykorzystują miejscową ludność jako żywą tarczę. Rosyjskie wojsko ostatniej doby prowadziło też bezskuteczne szturmy w obwodzie charkowskim, ale też w Donbasie i w obwodzie chersońskim.

Czytaj więcej:

nt

Zobacz także

Zobacz także