Ukraina czeka na Leopardy. Szefowa MSZ Niemiec chce działać wspólnie, ale szybko

- Nie uważam, że jest to decyzja, z którą należy długo zwlekać - powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Bearbock w wywiadzie opublikowanym w środę przez portal gazety "Frankfurter Allgemeine Zeitung", pytana o dostawę czołgów dla Ukrainy. Jak jednak zaznaczyła, "można o tym zdecydować tylko wspólnie".

2022-09-14, 21:14

Ukraina czeka na Leopardy. Szefowa MSZ Niemiec chce działać wspólnie, ale szybko
W ocenie szefowej niemieckie MSZ Annalney Bearbock, decyzja o przekazaniu czołgów Leopard 2 Ukrainie powinna być kolektywna, ale rychła. Foto: Filmbildfabrik/ Shutterstock

Annalena Bearbock zwróciła uwagę, że "nasze dostawy broni pomagają oczywiście bardzo wyraźnie w ratowaniu ludzkiego życia". Tak więc "polityka zagraniczna kierująca się prawami człowieka musi stale zadawać sobie pytanie, jak poprzez kolejne dostawy możemy pomóc w wyzwoleniu jeszcze większej liczby wiosek, a tym samym w ratowaniu życia".

Apel o międzynarodową decyzję

Komentując dążenie Ukrainy do posiadania niemieckich czołgów, polityk powiedziała, że można o tym zdecydować tylko wspólnie, "w koalicji i na arenie międzynarodowej". - Jednak w decydującej fazie, w jakiej znajduje się obecnie Ukraina, również nie uważam, że jest to decyzja, z którą należy długo zwlekać - podkreśliła szefowa niemieckiej dyplomacji.

Annalena Baerbock odpowiedziała twierdząco na pytanie, czy może zrozumieć życzenie Ukrainy dotyczące niemieckich czołgów Leopard 2. Minister powiedziała, że niemiecka pomoc zbrojeniowa musi być zorientowana najpierw na to, jak można dostarczyć jeszcze więcej uzbrojenia, które już "tak skutecznie pomaga", czyli obrony przeciwlotniczej, artylerii i wyrzutni rakietowych.

Kontrofensywa Ukraińców na wschodzie kraju

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Ukraińskie siły obronne skutecznie odparły rosyjskie ataki w pobliżu ośmiu miejscowości w obwodzie donieckim. Rosyjskie siły okupacyjne nadal koncentrują swoje wysiłki na próbie całkowitego zajęcia obwodu donieckiego, utrzymania zajętych terytoriów i powstrzymania ofensywy Sił Obrony Ukrainy - powiedział rzecznik Sztabu Generalnego Ołeksandr Sztupun.

REKLAMA

Posłuchaj

Ołeksandr Sztupun: w sektorze charkowskim intensywność ostrzału wroga znacznie się zmniejszyła... W wyniku udanych działań Sił Obronnych stan moralny i psychologiczny okupantów jest niezwykle niski. Dowództwo wojsk okupacyjnych próbuje zmusić personel do udziału w działaniach wojennych, grożąc wysłaniem go na linię frontu bez broni. W rezultacie do 0:28
+
Dodaj do playlisty

W ciągu obecnej doby Rosjanie przeprowadzili 8 uderzeń rakietowych, 4 naloty i 15 ataków z wyrzutni rakietowych, uszkadzając infrastrukturę 15 w miejscowościach. Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 11 ataków - trafiono sześć pozycji Rosjan, trzy stanowiska przeciwlotniczych systemów rakietowych, zestrzelono także jeden rosyjski samolot.

Czytaj także:

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej