more_horiz
Wiadomości

"Nie czas na oszczędzanie Kremla". Francuskie media reagują na orędzie Putina

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 12:55
Francja powinna zbroić Ukrainę i dążyć do izolowania Rosji - twierdzą francuskie media po tym, jak prezydent Rosji ogłosił mobilizację, określaną jako "częściowa". Większość komentatorów uznaje, że działania Kremla doprowadzą do eskalacji konfliktu na Ukrainie, ale też buntu rosyjskiego społeczeństwa.
Francja powinna zbroić Ukrainę i dążyć do izolowania Rosji - piszą francuskie media
Francja powinna zbroić Ukrainę i dążyć do izolowania Rosji - piszą francuskie mediaFoto: PAP/Mykola Kalyeniak

Dziennik "Opinion" wzywa francuskie władze do zwiększenia militarnego wsparcia dla Ukrainy, oceniając, że obecnie Paryż "zostaje w tyle" w porównaniu do takich państw jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Polska.

"Nie czas na oszczędzanie Kremla. Jeżeli Francja chce zachować po wojnie nie tylko swój honor ale też swoje wpływy w Europie, musi zwiększyć i przyspieszyć dostawy broni dla Ukrainy" - apeluje liberalna gazeta.

"Opinion" zauważa, że "kilkadziesiąt czołgów Leclerc stoi bez użytku w hangarach francuskiej armii", i że sprzęt ten z pewnością przydałby się Ukraińcom.

Światowe konsekwencje

"Le Figaro" pisze, że Zachód musi przygotować się na coraz większą agresywność ze strony Rosji, która może mieć konsekwencje dla całego świata.

"Trzeba liczyć na to, że ostatnie publiczne instytucje w Rosji zdadzą sobie z tego sprawę i zneutralizują na czas kremlowskiego radioaktywnego autokratę" - stwierdza konserwatywna gazeta.

Otwarty sprzeciw

"Na co czekają Ci, którzy milczą od 24 lutego?" - pyta z kolei "Le Monde", chwaląc prezydenta Macrona za swoje wtorkowe wystąpienie w ONZ, w którym wezwał kraje globalnego południa do otwartego sprzeciwienia się Rosji.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:56 france.mp3 Francuskie media o zbrojeniu Ukrainy i izolowaniu Rosji. Korespondencja Stefana Foltzera (IAR)

Piotr Ćwik o groźbach Putina: straszyć zaczyna ten, kto się boi. My w obliczu szaleństwa musimy zachować spokój

fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także