more_horiz
Wiadomości

Wojna na Ukrainie. Zaskakujące odkrycie dot. dronów wykorzystywanych przez Rosjan

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 16:55
Irańskie drony bojowe Shahed-131, wykorzystywane przez Rosję w wojnie z Ukrainą, zawierają procesory wyprodukowane przez amerykańską firmę Texas Instruments - podano na łamach portalu Ukrainska Prawda za Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.
Zestrzelony dron Shahed-136
Zestrzelony dron Shahed-136Foto: UKRAINIAN ARMED FORCES/Reuters/Forum

Według dokumentu opublikowanego przez Centrum jednostka kontroli lotu bezzałogowca zawierała pięć płytek drukowanych, na których znajdowały się procesory pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Podzespoły zidentyfikowane w Shahed-131 są swobodnie dostępne na rynku - oznajmiono w komunikacie ukraińskiej armii.

Jaki zasięg mają irańskie drony bojowe?

Shahed-131 oraz Shahed-136 to irańskie bojowe drony kamikadze o zasięgu 2,5 tys. kilometrów, wykorzystywane przez rosyjskie wojska na Ukrainie. 26 sierpnia agencja Associated Press (AP) powiadomiła, że Teheran przekazał Moskwie "setki bezzałogowców", decydując się na ten ruch mimo ostrzeżeń ze strony Waszyngtonu.

25 września pojawiły się doniesienia o ataku irańskich dronów na cele w Odessie nad Morzem Czarnym. W minionych dniach informowano o zestrzeleniu kilku tego rodzaju maszyn przez ukraińskie wojska. Media pisały między innymi o serii eksplozji w mieście oraz o ogłoszeniu alarmu lotniczego. Dowództwo Operacyjne "Południe" przekazało, że Rosjanie trzykrotnie uderzyli w budynek administracyjny w centrum miasta i - jak dodało - nikt nie zginął.

Ponowny nalot na Odessę

Również 23 września Odessa została zaatakowana przez rosyjskie drony. Wówczas zginęły 2 osoby, zniszczony został też budynek administracyjny portu. W Interfax-Ukraina przekazano wówczas, że użyto irańskich dronów. 

Ponadto w rosyjskiej niewoli pozostaje około dwóch i pół tysiąca Ukraińców, w tym wielu cywilów i wiele kobiet. Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w wywiadzie dla BBC zaznaczyła, że cywile nie podlegają wymianie jeńców, dlatego trzeba walczyć o to, by uwolnić ich w inny sposób.

Czytaj więcej:

Zobacz także: rzecznik PiS Radosław Fogiel w "Salonie politycznym Trójki"

nt

Zobacz także

Zobacz także