more_horiz
Wiadomości

"Zaproponowaliśmy najnowszy pakiet sankcji wobec Rosji". Stanowcze zapewnienie szefowej KE

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 19:38
Komisja Europejska przygotowała najnowszy pakiet sankcji wobec Rosji, teraz decyzja należy do unijnych krajów. Założenia przedstawiła przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Podkreślała, że Rosja eskaluje sytuację, organizując nielegalne referenda dotyczące aneksji na okupowanych terenach Ukrainy i grożąc użyciem broni jądrowej. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
Ursula von der Leyen: zaproponowaliśmy najnowszy pakiet sankcji wobec Rosji
Ursula von der Leyen: zaproponowaliśmy najnowszy pakiet sankcji wobec RosjiFoto: TT/@vonderleyen

"Jesteśmy zdeterminowani, by Kreml zapłacił za tę dalszą eskalację i proponujemy kolejny pakiet sankcji" - komentowała przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Potwierdziły się nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej z weekendu, że sankcje obejmą dalsze ograniczenia w handlu Unii z Rosją.

"Rosyjskie towary znikną"

Będą kolejne zakazy importu produktów z Rosji. - Rosyjskie towary znikną z europejskiego rynku, co pozbawi Rosję kolejnych 7 miliardów euro - mówiła szefowa Komisji. Także eksport kolejnych towarów będzie ograniczony, z uwzględnieniem kluczowych technologii wykorzystywanych w machinie wojennej.

Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś powiedział, że wiele postulatów Polski i jej koalicjantów zostało uwzględnionych. - Wciągamy na listy sankcyjne cały szereg dóbr i produktów importowanych z Rosji. Szacujemy wartość importu z Rosji na dobrze ponad 10 miliardów euro. Na liście znajdzie się stal, produkty ze stali, drewno, papier, wiele produktów, których sprzedaż zasila rosyjski budżet, wiele wyrobów elektronicznych mikroprocesorów, wyrobów wykorzystywanych w przemyśle lotniczym - wyliczał polski ambasador.

W projekcie sankcji Komisji nie ma natomiast diamentów z Rosji. Początkowo Bruksela chciała objąć je restrykcjami, ale je wykreśliła, ponieważ nie miałyby jednomyślnego poparcia państw członkowskich. Komisja Europejska zaproponowała też nałożenie limitów cenowych na ropę. Jest również propozycja zakazu dla obywateli Unii Europejskiej zasiadania we władzach rosyjskich firm państwowych.

Szczegóły przybliżyła korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka:

Posłuchaj
00:56 11964540_1.mp3 KE przygotowała nowy pakiet sankcji wobec Rosji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Poszerzenie czarnej listy UE

Ponadto zostanie rozszerzona czarna lista osób z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami w Europie. Dopisane będą między innymi osoby odpowiedzialne za organizację nielegalnych referendów.

Podczas dzisiejszego spotkania ambasadorów unijnych krajów pojawił się postulat grupy krajów, w tym Polski, by sankcjami objąć zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarchy Cyryla, jednego ze znaczących zwolenników rosyjskiej napaści na Ukrainę, który określa ją jako wojnę ze złem. Był on już raz wpisany na czarną listę kilka miesięcy temu, ale jego wykreślenie zażądały Węgry.

Także i dziś Węgry podtrzymały swoje stanowisko, że nie zgodzą się na objęcie sankcjami Cyryla. - Jednak i tak dostrzegalna jest zmiana tonu unijnej dyskusji w sprawie restrykcji i dynamika jest pozytywna - ocenił ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś. Oczekuje się więc, że nie będzie problemów z przyjęciem restrykcji, podobnych do tych w maju, kiedy Węgry stawiały weto.

- Ton dyskusji się zmienia, oczywiście wpływ mają na to bieżące wydarzenia. Kolejne, agresywne działania ze strony Rosji. Groźby, w tym groźby użycia broni nuklearnej, ataki na elektrownię atomową w Zaporożu. Mobilizacja. Ostatnie akty sabotażu tak charakterystycznych dla agresywnych działań Rosji w Europie sprawiają, że dynamika dyskusji się zmienia - powiedział ambasador Andrzej Sadoś.

Posłuchaj
00:28 11964691_1.mp3 Andrzej Sadoś o sankcjach: ton dyskusji w UE się zmienia, dynamika pozytywna (IAR) 

Trwa analiza kolejnych sankcji

Najnowszy projekt sankcji wobec Rosji jest obecnie analizowany w europejskich stolicach. W piątek ambasadorowie unijnych krajów podejmą pierwszą próbę zatwierdzenia restrykcji. Plan jest taki, by najpóźniej zaakceptować je w przyszłym tygodniu, jeszcze przed szczytem z udziałem przywódców 27-ki, który rozpoczyna się w czwartek w Pradze.

Posłuchaj
00:17 11964513_1.mp3 Szefowa Komisji Europejskiej: zaproponowaliśmy najnowszy pakiet sankcji wobec Rosji (IAR) 

Czytaj więcej:

Zobacz także: rzecznik PiS Radosław Fogiel w "Salonie politycznym Trójki"

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Beata Płomecka/Brukselant/koz/kor

Zobacz także

Zobacz także