more_horiz
Wiadomości

Rozmowa Duda-Zełenski. Gratulacje dla Polski po otwarciu Baltic Pipe

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 17:00
Otwarcie gazociągu Baltic Pipe to ważny krok na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej całego regionu - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie telefonicznej z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Przywódcy omówili także zagadnienia dotyczące rosyjskiej inwazji.
Baltic Pipe tworzy nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii poprzez Danię do Polski
Baltic Pipe tworzy nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii poprzez Danię do PolskiFoto: PAP/Marcin Bielecki

Otwarty we wtorek gazociąg Baltic Pipe tworzy nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii poprzez Danię do Polski. Budowa została ukończona w 2022 roku, za wyjątkiem dwóch odcinków na terenie Danii. Z powodu tego opóźnienia 1 października system Baltic Pipe rozpocznie funkcjonowanie z ograniczoną przepustowością, wykorzystując część systemu duńskiego. Pełne zdolności na poziomie 10 mld metrów sześc. rocznie ma osiągnąć z końcem listopada.

Prezydent Ukrainy pogratulował Polsce oficjalnego otwarcia gazociągu. – To wybitne wydarzenie dla rozwoju bezpieczeństwa i wzmocnienia niezależności energetycznej całego regionu – powiedział.

Nielegalne referenda

Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za "jednoznaczne stanowisko" w kwestii nielegalnych rosyjskich referendów na okupowanych terenach na wschodzie i południu Ukrainy, w tym za wsparcie udzielone Kijowowi przez prezydenta Dudę podczas wystąpienia na forum 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku - czytamy na stronie ukraińskiego przywódcy.

"Rozmówcy zgodzili się, że istnieje potrzeba zdecydowanej, skonsolidowanej odpowiedzi światowej społeczności na bezprawne działania Federacji Rosyjskiej, uderzające w podstawy prawa międzynarodowego. Omówiono konkretne działania i środki, nad którymi (obie) strony będą pracować" - powiadomiła kancelaria prezydenta Zełenskiego.

We wtorek zakończyły się nielegalne "głosowania" w części obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, mające sankcjonować przyłączenie tych terenów do Rosji. W czwartek Kreml zapowiedział, że prezydent Władimir Putin ogłosi aneksję okupowanych ziem już w najbliższy piątek. 

Współpraca i dyplomacja

Przywódcy przedyskutowali również kwestie dwustronnej współpracy wojskowej, w tym przemysłów zbrojeniowych.

"Zełenski zwrócił uwagę na nieoceniony wkład Polski we wzmocnienie zdolności obronnych Ukrainy i znaczenie dalszego wspierania (militarnego tego) kraju (przez Warszawę)" - oznajmiły służby prasowe głowy państwa.

Tematem rozmowy prezydentów były też m.in. zagadnienia dotyczące zwiększenia przepustowości polsko-ukraińskich przejść granicznych oraz ostatnie inicjatywy dyplomatyczne, takie jak spotkanie Pierwszych Dam Trójkąta Lubelskiego (żon przywódców Polski, Ukrainy i Litwy) na marginesie wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Czytaj także:


. .

PAP/fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także