more_horiz
Wiadomości

Plany nielegalnej rosyjskiej aneksji. Prezydent Ukrainy dziękuje za wsparcie szefa ONZ

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 21:03
Doceniam jasne stanowisko sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w sprawie przestępczych zamiarów Rosji, dążącej do nielegalnej aneksji terenów Ukrainy - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski. Guterres podkreślił wcześniej, że każda aneksja przeprowadzona z użyciem siły jest złamaniem Karty Narodów Zjednoczonych.
W Moskwie przygotowano już triumfalne banery informujące o aneksji
W Moskwie przygotowano już triumfalne banery informujące o aneksjiFoto: EPA/SERGEI ILNITSKY

"W tej niebezpiecznej chwili muszę podkreślić mój obowiązek jako sekretarza generalnego, by stać na straży Karty Narodów Zjednoczonych. Karta jest jasna. Jakakolwiek aneksja terytorium jednego państwa przez inne państwo, przeprowadzona groźbą lub z użyciem siły stanowi naruszenie Zasad Karty i prawa międzynarodowego" - napisał Guterres na Twitterze.

"Doceniam jasne stanowisko sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w sprawie kryminalnych zamiarów Federacji Rosyjskiej, dążącej do nielegalnego anektowania kolejnych terenów Ukrainy: takie działania nie będą miały żadnej mocy prawnej, rażąco naruszają Cele i Zasady Karty Narodów Zjednoczonych i nie zostaną uznane przez świat" - zaznaczył również na Twitterze ukraiński prezydent.

Aneksja po "referendum"

We wtorek zakończyły się nielegalne "głosowania" w okupowanych częściach obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, mające sankcjonować przyłączenie tych terenów do Rosji.

W czwartek Kreml zapowiedział, że prezydent Władimir Putin ogłosi aneksję okupowanych ziem już następnego dnia. USA, UE, NATO i wiele państw Europy potępiło pseudoreferenda i zapowiedziało, że nie uzna ich rezultatów.

Czytaj także:

. 

Pseudoreferenda na okupowanych terenach. Wiceszef MON: posłużą Putinowi do propagandy

fc

Zobacz także

Zobacz także