more_horiz
Wiadomości

Gigantyczne pieniądze dla Ukrainy. Jest decyzja amerykańskiego Senatu

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 04:42
Amerykański Senat zaaprobował prowizorium budżetowe, które przewiduje ponad 12 miliardów dolarów na dodatkowe wsparcie Ukrainy. Ustawę musi jeszcze przegłosować Izba Reprezentantów i podpisać prezydent Joe Biden.
Senat przegłosował pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości 12,3 mld dolarów
Senat przegłosował pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości 12,3 mld dolarówFoto: Shutterstock/Drop of Light

Prowizorium budżetowe ma zapewnić finansowanie rządu federalnego do połowy grudnia i dać czas Kongresowi na uchwalenie pełnego budżetu. Za ustawą głosowało 75 senatorów - wszyscy demokraci i połowa Republikanów.

W ustawie znalazło się 12 miliardów 300 milionów dolarów pomocy finansowej dla Ukrainy, by mogła bronić się przed inwazją Rosji. 3 mld dolarów zostanie przeznaczone na zakup uzbrojenia dla Ukrainy a półtora miliarda na uzupełnienie amerykańskiego arsenału.

Pół miliarda pójdzie na zwiększenie produkcji amunicji a 2 miliardy 800 milionów na utrzymanie dodatkowej obecności wojsk amerykańskich w regionie. 4,5 miliarda Waszyngton przeznaczy na pomoc finansową dla rządu w Kijowie.

Posłuchaj
00:47 11967251_1.mp3 Kolejny pakiet 12 mld dolarów dla Ukrainy. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 

Przyjęte przez Senat prowizorium budżetowe niemal na pewno zostanie zatwierdzone przez Izbę Reprezentantów i trafi na biurko prezydenta Joe Bidena.

Czytaj także: 

kmp, ms/IAR

Zobacz także

Zobacz także