more_horiz
Wiadomości

USA ogłaszają nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. To odpowiedź na dekret Putina

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 21:18
Izba Reprezentantów uchwaliła w piątek prowizorium budżetowe wraz z pakietem pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy w wysokości 12,3 mld dolarów. W czwartek ustawę przyjął Senat. Szybki podpis ustawy już wcześniej zapowiedział prezydent Joe Biden.
Nowy pakiet pomocy USA dla Ukrainy.
Nowy pakiet pomocy USA dla Ukrainy.Foto: Orhan Cam/Shutterstock.com

Głosowanie w Izbie Reprezentantów przebiegło w dużej mierze wedle podziałów partyjnych. Za głosowali wszyscy demokraci oraz 10 republikanów, przeciwko było 201 republikanów.
Prowizorium ma przedłużyć finansowanie działalności administracji federalnej do 16 grudnia, a także przeznaczyć dodatkowe środki na pomoc Ukrainie.

Nowy pakiet pomocy dla Ukrainy

Opiewający na 12,3 mld dolarów pakiet na wydatki związane z wojną na Ukrainie zakłada przeznaczenie 3 mld na zakup broni dla Ukrainy od firm zbrojeniowych, 1,5 mld na uzupełnienie amerykańskiego arsenału, 0,5 mld na zwiększenie produkcji amunicji i innych kluczowych elementów uzbrojenia, 2,8 mld na wsparcie obecności żołnierzy USA w regionie oraz 4,5 mld na bezpośrednią pomoc finansową dla rządu w Kijowie.

Dodatkowo ustawa przewiduje 35 mln dolarów na "przygotowania i odpowiedź na potencjalne nuklearne i radiologiczne incydenty na Ukrainie". Ustawa upoważnia ponadto prezydenta USA do przekazania Ukrainie broni z amerykańskich arsenałów o wartości 3,7 mld dolarów.

Jest to trzeci taki pakiet przygotowany przez Kongres od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Wartość dwóch poprzednich przekraczała łącznie 50 mld dolarów.

Aby uniknąć tzw. shutdownu, czyli zatrzymania funkcjonowania większości rządowych instytucji, prezydent Biden musi podpisać ustawę przed północą w piątek, kiedy kończy się obecny rok fiskalny. Prezydent już wcześniej zapowiedział, że szybko złoży swój podpis.

Putin ogłosił aneksję

W piątek Władimir Putin ogłosił włączenie do Rosji czterech ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, na których terenie w dniach 23-27 września odbyły się sfingowane referenda w tej sprawie.

- Nie damy się zastraszyć Putinowi i jego groźbom, pozostaniemy przy wspieraniu Ukrainy i jesteśmy w pełni gotowi do obrony każdego centymetra terytorium NATO - oświadczył w odpowiedzi na to prezydent USA Joe Biden.

- Ameryka jest w pełni przygotowana, by wraz z sojusznikami z NATO bronić każdego centymetra terytorium NATO - każdego centymetra. Więc, panie Putin, nie zrozum błędnie tego, co mówię. Każdy centymetr - podkreślił Biden.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:55 11969096_1.mp3 Nowy pakiet pomocy USA dla Ukrainy (IAR)

ZOBACZ TAKŻE: Andrzej Kryj: teraz Putin będzie mówił, że Ukraina zaatakowała Rosję


PAP/jb/jp/kor

Zobacz także

Zobacz także