more_horiz
Wiadomości

Zełenski podziękował Bidenowi za dostawy broni. "Wypędzenie okupanta z naszej ziemi to kwestia czasu"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 22:51
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował prezydentowi Stanów Zjednoczonych Joe Bidenowi za kolejny pakiet wsparcia militarnego. W cowieczornym wystąpieniu zaznaczył, że osiągnięcia ukraińskiej armii i uwolnienie kolejnych ludzi to wspólny ukraińsko-amerykański sukces.
Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Przekazał informacje o kontrofensywie na południu kraju
Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Przekazał informacje o kontrofensywie na południu krajuFoto: Shutterstock/Dmytro Larin

- Dzięki jedności Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i wszystkich naszych partnerów wolność ma dziś największą siłę od dziesięcioleci i wygrywa z tyranią - stwierdził Wołodymyr Zełenski. Dodał, że szczególnie przyjemnie było mu usłyszeć od prezydenta Joe Bidena, że ​​ukraińska armia i ukraiński naród inspirują cały świat.

- Nasze zwycięstwo w tej wojnie pokaże, ile Ukraina może dać globalnej sile wolności, globalnej sile demokracji - zaznaczył.

Sukcesy ukraińskiej kontrofensywy

Wołodymyr Zełenski podkreślił również, że siły zbrojne Ukrainy wyzwoliły kolejne miejscowości zajęte przez Rosjan. - W ramach operacji obronnej Ukraińska armia wykonuje szybkie i potężne działania na południu kraju - powiedział prezydent.

W tradycyjnym wieczornym wystąpieniu podkreślił, że zaledwie tydzień po przeprowadzeniu przez rosyjskich najeźdźców pseudoreferendów wojska jego kraju odbiły dziesiątki miejscowości w obwodach charkowskim, ługańskim i donieckim. To między innymi Lubymiwka, Chreszczeniwka, Zołota Bałka, Bilajiwka, Ukrainka, Wielka i Mała Oleksandrywka oraz Dawydiw Bridw.

- Nasi żołnierze się nie zatrzymują. Wypędzenie okupanta z całej naszej ziemi to kwestia czasu - zapowiedział Wołodymyr Zełenski.

Zobacz także:

Kolejny pakiet wsparcia dla Ukrainy

Kolejny ogłoszony transfer uzbrojenia jest 22 pakietem pomocy wojskowej USA dla Ukrainy. Zawiera cztery systemy HIMARS, 32 haubice, 200 pojazdów odpornych na wybuchy min oraz setki tysięcy pocisków artyleryjskich i moździerzowych.

Od początku rosyjskiej inwazji Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości 16 miliardów dolarów. Wraz z uchwalonym niedawno przez Kongres pakietem o wartości 12 miliardów dolarów łączna pomoc militarna, ekonomiczna i humanitarna Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy sięga 60 miliardów dolarów.

jp/IAR

Zobacz także

Zobacz także