more_horiz
Wiadomości

Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Szef Enerhoatomu przejął kontrolę

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 15:47
Petro Kotin, szef ukraińskiego państwowego koncernu energetycznego Enerhoatom przejął kierowanie Zaporoską Elektrownią Atomową na południu Ukrainy - poinformowała agencja Reutera, powołując się na film opublikowany przez Kotina na Telegramie. - Będziemy nadal pracować zgodnie z ukraińskim prawem, w ramach ukraińskiego systemu energetycznego, w ramach Enerhoatomu - podkreślał Kotin.
Szef Enerhoatomu przejął kierowanie Zaporoską Elektrownią Atomową
Szef Enerhoatomu przejął kierowanie Zaporoską Elektrownią AtomowąFoto: PAP/Abaca/AA/ABACA

Petro Kotin zaapelował do pracowników elektrowni, by nie podpisywali żadnych dokumentów, które przedłożą im rosyjscy okupanci.

- Wszystkie dalsze decyzje dotyczące funkcjonowania stacji będą podejmowane bezpośrednio w centralnym biurze Enerhoatomu - powiedział Kotin. - Będziemy nadal pracować zgodnie z ukraińskim prawem, w ramach ukraińskiego systemu energetycznego, w ramach Enerhoatomu - dodał.

Zaporoska Elektrownia Atomowa. Poprzedni szef zatrzymany przez Rosjan

Kotin przejął obowiązki dotychczasowego dyrektora zaporoskiej siłowni jądrowej, Ihora Muraszowa, który kilka dni temu został zatrzymany przez Rosjan "w celu zadania kilku pytań". W sprawie jego uwolnienia negocjowała ze stroną rosyjską Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Po jego uwolnieniu w poniedziałek MAEA poinformowała, że Muraszow przebywa ze swoją rodziną na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę i nie będzie kontynuował swoich obowiązków w elektrowni.

Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa siłownia jądrowa w Europie usytuowana jest w obwodzie zaporoskim, który Rosja usiłuje oderwać od Ukrainy. Po rozpoczętej 24 lutego inwazji Rosji na Ukrainę została zajęta przez agresora. Na terenie obiektu stacjonują rosyjskie wojska, które kilkukrotnie dokonywały ostrzałów terenów w pobliżu obiektu, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa każdorazowo oskarżała o te incydenty Kijów. Ukraina domaga się wycofania rosyjskich wojsk z elektrowni. W okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej pracuje ukraińska obsługa.

Czytaj także:

Zobacz: Bartosz Cichocki ambasador Polski w Kijowie w Programie 3 Polskiego Radia

PAP, IAR

ASP


Zobacz także

Zobacz także