more_horiz
Wiadomości

Rosja powołuje do wojska narkomanów i alkoholików. "Władza sięga po tych, którzy są pod ręką"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 16:37
W Rosji trwa mobilizacja zarządzona przez Władimira Putina. Głównym kryterium powołania do armii stała się szybkość znalezienia mężczyzn. Z tego względu komendy uzupełnień sięgają po tych, którzy są "pod ręką", w tym m.in. alkoholików i osoby leczące się z uzależnienia od narkotyków - informuje na Telegramie niezależny rosyjski kanał Możem Objasnit'.
Na wojnę z Ukrainą mobilizowani są alkoholicy i osoby uzależnione od narkotyków
Na wojnę z Ukrainą mobilizowani są alkoholicy i osoby uzależnione od narkotykówFoto: PAP/AA/ABACA

Jak powiadomił "znajomy jednego z gubernatorów", osoby uzależnione od narkotyków "trafiły już na policyjne listy", ponieważ "łatwo je odszukać na podstawie miejsca meldunku". W całym kraju największe "szanse" na powołanie do armii mają mężczyźni, którzy mieszkają i regularnie głosują w wyborach tam, gdzie zostali oficjalnie zameldowani - twierdzą niezależne media. 

Wezwania na front otrzymują także osoby cierpiące na przewlekłe choroby i charakteryzujące się "ograniczoną sprawnością fizyczną".

"Im region posłuszniejszy, tym więcej zostanie zmobilizowanych"

"W rosyjskich regionach mężczyzn powołuje się "na zapas". W wielu miejscach (lokalne administracje - red.) starają się przekroczyć plany ministerstwa obrony i nie 1 proc. rezerwy mobilizacyjnej na danym terytorium, ale 2-4 proc. Zależy to od potencjału protestacyjnego w regionie. Im miejscowa społeczność jest posłuszniejsza, tym więcej ludzi zostanie tam zmobilizowanych" - podkreślono na łamach Możem Objasnit'.

We wtorek lokalne media na wyspie Sachalin na Dalekim Wschodzie Rosji powiadomiły, że rodziny mężczyzn powołanych do wojska mają tam otrzymać po 5-6 kg ryb. Wprowadzenie tej nowej formy "pomocy" na Sachalinie i Kurylach ogłosił Michaił Szuwałow, przewodniczący regionalnego komitetu wykonawczego kremlowskiej partii Jedna Rosja.

Czytaj także:

Mobilizacja w Rosji - kto może, ten ucieka

Prezydent Władimir Putin wydał 21 września dekret o częściowej mobilizacji na wojnę z Ukrainą oraz zagroził "użyciem wszelkich środków", by bronić Rosji przed rzekomym zagrożeniem ze strony Zachodu. Według oficjalnych przekazów Kremla pod broń ma zostać powołanych około 300 tys. rezerwistów, lecz w ocenie niezależnego portalu Meduza mobilizacja może objąć nawet 1,2 mln mężczyzn, głównie spoza dużych miast.

Po zarządzeniu branki setki tysięcy Rosjan próbują opuścić kraj i uniknąć wysłania na front. Osoby uciekające przed służbą w armii starają się przedostać m.in. do Finlandii, Kazachstanu, Mongolii i Gruzji. W ubiegłym tygodniu pojawiły się doniesienia, że na granicach z Finlandią, Gruzją i Kazachstanem powstają punkty mobilizacyjne, w których mężczyźni otrzymują wezwania do wojska.

Zobacz również: ambasador Polski w Kijowie Bartosz Cichocki w "Salonie politycznym Trójki"

IAR/PAP/kp/kor

Zobacz także

Zobacz także