more_horiz
Wiadomości

Spotkanie prezydentów Polski i Portugalii. Głównymi tematami rozmowy są wojna na Ukrainie i kryzys energetyczny

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 21:41
Sytuacja na frontach Ukrainy i kryzys energetyczny są głównymi tematami rozmów polskiego prezydenta na Malcie. Andrzej Duda bierze udział w szczycie Grupy Arraiolos, na który przybyli przedstawiciele 13 państw Unii Europejskiej.
Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa podczas powitania przed spotkaniem w Valletcie
Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa podczas powitania przed spotkaniem w ValletcieFoto: PAP/Mateusz Marek

W przeddzień narady Grupy Arraiolos prezydent Andrzej Duda spotkał się w Vallettcie z prezydentem Portugalii. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował, że głównymi tematami spotkania była wojna w Ukrainie i ceny surowców energetycznych.

Kumoch relacjonował, że portugalski przywódca wykazywał duże zainteresowanie polską oceną sytuacji i tym, czy ukraińska kontrofensywa naprawdę jest skuteczna. - Pan prezydent zapewniał po niedawnej rozmowie z przedstawicielami prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że armia ukraińska dokonuje postępów, a Rosjanie przegrywają konflikt, ponoszą duże straty terytorialne i ludzkie - mówił.

Szef BPM wskazywał też, że obaj prezydenci wymienili się informacjami, jak wygląda sytuacja energetyczna w ich krajach. Zwracał także uwagę, że wszyscy Europejczycy stawiają czoła inflacji, wywołanej przez wojnę i rosnące ceny surowców.

"Sprawa reparacji nie jest zamknięta"

W czwartek rano polski przywódca spotka się z prezydentem Niemiec Frankiem–Walterem Steinmeierem. Kumoch zapowiedział, że także i ta rozmowa poświęcona będzie wojnie w Ukrainie i kryzysowi surowcowemu. Nie wykluczył, że prezydenci będą rozmawiać również o reparacjach wojennych.


Posłuchaj
00:28 11978050_1.mp3 - Jutro, podczas rozmowy z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, prezydent może poruszyć między innymi temat reparacji wojennych - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch (IAR)

- Prezydent Duda nie będzie ukrywał swoich poglądów. Mówił o tym wielokrotnie: zarówno w prawie, jak i porządku moralnym, jeżeli istnieje sprawstwo jakiejś krzywdy, to musi istnieć jej wyrównanie - podkreślił Kumoch.

Czytaj także:

Oświadczył, że sprawa reparacji nie jest zamknięta. - Sprawa zamknięta jest wtedy, jeżeli obie strony uznają, że jest zamknięta. Natomiast jeżeli jedna strona nie chce na jakiś temat rozmawiać, to tutaj powstaje jakiś problem - powiedział prezydencki minister i zwrócił uwagę, że Niemcy w żaden sposób nie wyrównały krzywd z II wojny światowej.


IAR/PAP/mg

Zobacz także

Zobacz także