more_horiz
Wiadomości

Dziennikarze "BełaPAN" skazani na Białorusi. Za rzekomą "zdradę stanu" i "działalność ekstremistyczną"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 15:41
Sąd w Mińsku skazał czterech dziennikarzy agencji "BełaPAN" za rzekome "zdradę stanu" i "działalność ekstremistyczną" - informuje Radio Swaboda. Dziennikarze zostali skazani na kary od 4 do 14 lat łagru. Wśród skazanych jest redaktor naczelna agencji Iryna Leuszyna.
Białoruś: sąd w Mińsku skazał czterech dziennikarzy za zdradę stanu
Białoruś: sąd w Mińsku skazał czterech dziennikarzy za "zdradę stanu"Foto: Shutterstock.com/Bigflick,Twitter.com/@viasna96

Dziennikarka Iryna Leuszyna i jej koledzy wykonywali swoje obowiązki, relacjonując białoruskie protesty społeczne z 2020 roku. KGB uznało, że agencja, w której pracowali skazani, jest "formacją ekstremistyczną". Dziennikarze "BełaPAN" zostali aresztowani w styczniu i sierpniu ubiegłego roku. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Teraz usłyszeli wyrok. Sąd w Mińsku skazał ich na kary łagru za rzekome "zdradę stanu" i "działalność ekstremistyczną".

Dziennikarze skazani na Białorusi. Andrzej Poczobut uznany za terrorystę

Stowarzyszenie "Wiosna" dziś z kolei poinformowało o tym, że dziennikarz i więzień polityczny Andrzej Poczobut został dodany przez KGB (Komitet Bezpieczeństwa Państwowego) do "listy terrorystów". Jak przypomina stowarzyszenie, dziennikarz jest więźniem politycznym. Został zatrzymany w marcu 2021 roku. "Postawiono mu zarzuty na podstawie dwóch artykułów kodeksu karnego: art. 130 i art. 361" - podaje "Wiosna".

Na początku 2021 roku służby białoruskie zatrzymały także innych działaczy polskich, w tym Andżelikę Borys, szefową Związku Polaków na Białorusi. W marcu 2022 została zwolniona. W piątek 23 września (2022 r.) rodzina Andrzej Poczobuta przekazała, że dziennikarz został przeniesiony z mińskiego aresztu do więzienia w Grodnie. Zdaniem bliskich oznacza to, że w tym mieście odbędzie się wkrótce proces Poczobuta.

Czytaj także:

Zobacz: Bartosz Cichocki ambasador Polski w Kijowie w Programie 3 Polskiego Radia

IAR

ASP

Zobacz także

Zobacz także