Podróże lotnicze z zerową emisją CO2? ONZ chce to osiągnąć do 2050 roku

ONZ chce, aby do 2050 roku podróże lotnicze miały zerową emisję dwutlenku węgla netto. Branża jest często krytykowana za negatywne oddziaływanie na środowisko.

2022-10-08, 04:07

Podróże lotnicze z zerową emisją CO2? ONZ chce to osiągnąć do 2050 roku
ONZ chce, aby do 2050 roku podróże lotnicze miały zerową emisję dwutlenku węgla netto. Foto: Ryan Fletcher/ Shutterstock

Członkowie agencji lotniczej ONZ spotkali się Montrealu. W obradach uczestniczyli przedstawiciele 193 krajów należących do agencji. Jak poinformowała ONZ, osiągnięto porozumienie w sprawie zbiorowego długoterminowego celu, jakim jest zerowa emisja dwutlenku węgla netto do 2050 roku.

Inwestycja państw

Agencja jednocześnie domaga się znacznie większych inwestycji ze strony państw, aby zapewnić pełną dekarbonizację lotnictwa w przyjętym terminie lub wcześniej. W jej ocenie, potrzebne będą zachęty do produkcji paliw lotniczych zrównoważonych pod względem emisji gazów cieplarnianych. Przeciwko porozumieniu były cztery kraje członkowskie. Wśród nich znalazły się Chiny, które są mają największy globalny wzrost liczby podróży lotniczych.

Branża transportu lotniczego stoi w obliczu rosnącej presji, aby wprowadzić zmiany w związku z kryzysem klimatycznym. Obecnie sektor ten odpowiada za 2,5 do 3 procent globalnej emisji CO2.

Niższe zużycie paliwa w LOT

Do floty Polskich Linii Lotniczych LOT dołączy sześć samolotów typu Boeing 737-8 MAX, które będą obsługiwać rejsy krótkiego i średniego zasięgu

REKLAMA

Spółka przypomniała, że Boeing 737-8 MAX to najbardziej ekonomiczny samolot świata w swojej klasie. Odrzutowiec jest wyposażony w dwa silniki nowej generacji, które dają mu maksymalny zasięg do 5750 km. Średnie zużycie paliwa jest niższe o ok. 15 proc. niż w przypadku B737-800 NG. Silniki nowej generacji zastosowane w Boeingu 737-8 MAX umożliwiają redukcję hałasu o 40 proc. i znacznie niższą emisję CO2 w porównaniu do innych maszyn tej klasy, co sprawia, że samolot jest cichszy, wydajniejszy i przyjazny środowisku.

Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej