more_horiz
Wiadomości

Stany Zjednoczone: dwa rosyjskie bombowce przechwycone w pobliżu Alaski

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 23:18
Amerykańsko-kanadyjskie Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) poinformowało, że myśliwce amerykańskich sił powietrznych przechwyciły dwa rosyjskie bombowce Tu-95 w pobliżu wybrzeża Alaski.
Rosyjskie bombowce Tu-95 zostały przechwycone w pobliżu Alaski
Rosyjskie bombowce Tu-95 zostały przechwycone w pobliżu AlaskiFoto: javarman/Shutterstock

"Dwa myśliwce przechwyciły dwa rosyjskie bombowce Tu-95 Bear-H wchodzące w Strefy Identyfikacji Obrony Powietrznej Alaski" - napisał NORAD w komunikacie.

Dodano, że rosyjskie samoloty "pozostały w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i nie wleciały w przestrzeń powietrzną Stanów Zjednoczonych ani Kanady".

Strefa identyfikacji obrony przeciwlotniczej (ADIZ) to rejon, w którym wojsko monitoruje ruch lotniczy poza przestrzenią powietrzną swojego kraju, aby uzyskać dodatkowy czas na reakcję w przypadku wrogiego manewru.

Czytaj także:

Amerykańskie wojsko: to ani zagrożenie, ani prowokacja

Armia USA wyjaśniła, że rosyjska aktywność w amerykańskiej strefie identyfikacyjnej "nie jest uważana za zagrożenie ani prowokację", a przechwytywanie rosyjskich samolotów na tym obszarze, położonym bardzo blisko rosyjskiego Dalekiego Wschodu, jest stosunkowo częste.

"NORAD wykorzystuje wielowarstwową obronę satelitów, radarów naziemnych, radarów pokładowych i myśliwców do identyfikacji samolotów i rozpoznania wszelkich niewłaściwych działań" - zapewniono w komunikacie. "Jesteśmy gotowi wykorzystać szereg opcji w obronie suwerenności Ameryki Północnej i Arktyki" - dodano.

Czytaj także:

Agencja AFP przypomina, że Rosja zwykle przeprowadza o tej porze roku szeroko zakrojone manewry wojskowe "Grom", które obejmują testy rakiet balistycznych. W poniedziałek Reuters podał, że Moskwa nie poinformowała do tej pory USA o ćwiczeniach, do czego jest zobowiązana traktatem New START.

ms/PAP

Zobacz także

Zobacz także