more_horiz
Wiadomości

Były szef CIA przewiduje sukcesy Ukraińców na froncie. "Zimą mogą osiągnąć znaczne postępy"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 12:00
- Armia ukraińska może osiągnąć zimą znaczne postępy w wyzwalaniu terytoriów kraju spod okupacji rosyjskiej - ocenił w środę były dyrektor CIA i emerytowany amerykański generał David Petraeus podczas obrad Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa.
Petraeus: Ukraińcy są na swojej ziemi, wiedzą, za co się biją
Petraeus: Ukraińcy są na swojej ziemi, wiedzą, za co się bijąFoto: Volodya Senkiv/ Shutterstock

David Petraeus podkreślał w wystąpieniu, że "Ukraińcy są na swojej ziemi", "wiedzą, za co się biją" i nawet jeśli potrzebują odpoczynku w czasie walk, to "mogą zwrócić się do swoich". Tak więc - jak dodał - "zima będzie różna dla Ukraińców i dla Rosjan".

Wyraził oczekiwanie, że armia ukraińska przeprowadzi skuteczne ofensywy i będzie wyzwalać swoje terytoria.

Logistyka Rosji bardzo słaba

Nie sądzę, by wojska ukraińskie spowolniły ofensywę operacyjną z nadejściem zimy. Logistyka Rosjan jest bardzo słaba, mosty są zniszczone, podobnie jak drogi kolejowe (...). Logistyka Rosjan jest odepchnięta na około 70 km od frontu - powiedział Petraeus.

Podkreślał też, że ludność "nienawidzi" okupanta i "ludzie stawiają opór, pomimo wszystkich barbarzyńskich procedur filtracyjnych".

Generał wyraził przekonanie, że gwarancją bezpieczeństwa Ukrainy powinna być droga tego kraju do NATO. - W przeszłości liczyliśmy się z uczuciami Putina i nie doprowadziło to do niczego dobrego. Teraz nie będziemy na to zwracać uwagi - powiedział Petraeus.

Zobacz także:

Zobacz także: wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w PR24

pg,pap

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także