more_horiz
Wiadomości

Jeden z najbogatszych Ukraińców aresztowany. W tle oskarżenia o współpracę z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 07:59
Były przewodniczący rady dyrektorów producenta turbin Motor Sicz Wiaczesław Bogusłajew został aresztowany na Zaporożu. Jest podejrzany o współpracę i pomoc rosyjskim siłom okupacyjnym.
Aresztowanie byłego przewodniczącego rady dyrektorów firmy Motor Sicz Wiaczesława Bogusłajewa
Aresztowanie byłego przewodniczącego rady dyrektorów firmy Motor Sicz Wiaczesława BogusłajewaFoto: Twitter.com/nexta_tv

Wiaczesław Bogusłajew, "honorowy szef" firmy Motor Sicz w Zaporożu, został zatrzymany w swoim domu, a następnie przewieziony konwojem do Kijowa - poinformowały w sobotę ukraińskie media, które cytuje agencja Reutera.

Były szef Motor Sicz, jak również były członek parlamentu, jest podejrzany o współpracę i pomoc rosyjskim siłom okupacyjnym.

Według źródeł w aparacie bezpieczeństwa, na które powołuje się Reuters, śledczy, aby dokonać przeszukania, musieli wyłamać drzwi wejściowe do domu podejrzanego.

Prorosyjska przeszłość Bogusłajewa

Ukraińska dziennikarka Iryna Romalijska napisała w mediach społecznościowych, że były menadżer był znany z prorosyjskich poglądów. "Bogusłajew to człowiek legenda dla Zaporoża i regionu. I dla Ukrainy. Jeden z najbogatszych ludzi w kraju. »Czerwony dyrektor«. Ten, który w czasach ZSRR zarządzał dużym przedsiębiorstwem, a potem »jakoś« stało się ono jego własnością" - napisała Iryna Romalijska na Facebooku.

Podejrzewa się go o dostarczanie Rosji części do helikopterów i samolotów oraz o kontakty z rosyjskimi służbami specjalnymi - wyjaśnia Reuters.

Motor Sicz jest znanym producentem silników lotniczych i turbin przemysłowych. Ukraińskie władze w ubiegłym roku zablokowały próby przejęcia firmy przez chińskie spółki.

Czytaj także:

Zobacz także: wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w PR24

ng//PAP/kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także