more_horiz
Wiadomości

Straty w Mariupolu szacowane na miliardy dolarów. Mer miasta: Rosjanie muszą zapłacić repracje

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 21:20
- Wartość szkód spowodowanych rosyjską agresją w Mariupolu szacowana jest na 12,5-14,5 mld USD - powiedział Wadym Bojczenko. 
Jak informuje mer miasta, z 2,6 tys. bloków połowa jest zniszczona.
Jak informuje mer miasta, z 2,6 tys. bloków połowa jest zniszczona.Foto: Oleksii Synelnykov/Shutterstock

- Wartość szkód spowodowanych rosyjską agresją w Mariupolu szacowana jest na 12,5-14,5 mld USD - poinformował w sobotę lojalny wobec Kijowa mer tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy Wadym Bojczenko.

- Z 2,6 tys. bloków połowa jest zniszczona. Łącznie według naszych szacunków uszkodzono 33 tys. obiektów infrastruktury. Rosja ma zapłacić naszemu miastu reparacje -  powiedział mer, cytowany przez Suspilne.

Według Bojczenki rosyjskie siły nadal niszczą budynki w okupowanym mieście, by zatrzeć ślady zbrodni wojennych.

Niepokojące doniesienia z Chersonia

Okupanci wywieźli z Chersonia na południu Ukrainy na anektowany Krym środki transportu publicznego - pisze w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wywożony jest też sprzęt i preparaty medyczne.

Środki transportu, które były komunalną własnością Chersonia, siły okupacyjne przewiozły na Krym - podaje sztab. Są też doniesienia na temat tego, że z większości aptek miasta wywieziono preparaty medyczne.

26 października okupacyjne władze odsunęły od pracy personel kilku miejskich szpitali, z których wywieziono sprzęt medyczny.

Sztab podaje też, że pod pozorem przygotowania do "obrony" miasta Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim rosyjscy wojskowi przeprowadzają przymusową ewakuację mieszkańców ulic, które znajdują się przy rzece Dniepr.

Czytaj także: 

PAP/kmp

Zobacz także

Zobacz także