Rosyjskie zbrodnie przeciwko dziennikarzom. Potwierdzono śmierć kilkudziesięciu pracowników mediów
Ukraińskie Narodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy (NSŻU) napisało w specjalnym oświadczeniu, że od początku pełnoskalowej wojny na Ukrainie zginęło co najmniej 43 dziennikarzy, w tym pełniących obowiązki służbowe i walczących na froncie. Jak dodano, pracownicy mediów ginęli także jako cywilne ofiary rosyjskich ostrzałów i innych działań zbrojnych.
2022-11-02, 11:49
"Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę okupanci zabili co najmniej 43 pracowników mediów. Według danych zweryfikowanych przez NSŻU jest wśród nich osiem osób, które zginęły, wykonując swoją pracę. 13 osób to ofiary cywilne. Kolejne 22 to pracownicy mediów, którzy walczyli w Siłach Zbrojnych Ukrainy" - podano w komunikacie ukraińskiej organizacji.
Jak zaznaczono, 2 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zakończenia Bezkarności Popełniania Zbrodni wobec Dziennikarzy.
Zbrodnie przeciwko dziennikarzom
NSŻU zaapelowało do wspólnoty międzynarodowej o dołożenie wszelkich starań, by ukarać Rosję za zbrodnie przeciwko dziennikarzom.
"Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy, do której należy NSŻU, w tym dniu wzywa rządy na całym świecie, dziennikarzy i grupy medialne o poparcie dla uchwalenia nowej Międzynarodowej Konwencji o Bezpieczeństwie i Niezależności Dziennikarzy" - podano.
- Wojna na Ukrainie: partyzantka nęka Rosjan. Rośnie zależność Kremla od irańskiego uzbrojenia
- Planowali 30 kilmetrów, posunęli się o 100 metrów. Niewielkie postępy na froncie grupy Wagnera
- Prof. Mickiewicz o planach Rosji: chce sprawić, by społeczeństwo Ukrainy wymusiło na władzy rozmowy pokojowe
Zobacz także: Paweł Kowal w "24 pytaniach"
PAP/IAR/es/pp
REKLAMA